Dračinec rumělkový
Dračinec rumělkový. Foto: Rod Waddington, Flickr

Někdy se Sokotře říká Galapágy Indického oceánu. Stačí se podívat na fotografie z tohoto úchvatného ostrova a hned poznáte jeho unikátnost. Nikde jinde na světě to nevypadá jako zde, místní příroda totiž více než Zemi připomíná scenérie ze sci-fi filmu.


Říše fantazie

Sokotra je zvláštní ostrov v Arabském moři. Na rozdíl od zmiňovanějších a známějších Galapág je ostrov obydlen. Nachází se asi 230 kilometrů od Afrického rohu, jehož geografickou součástí také je, ale územně spadá pod asijskou Jemenskou republiku, k jejíž pevnině je to vzdušnou čarou zhruba 350 kilometrů. Překonání těchto vzdáleností od kontinentálních znamená vstup do jiné galaxie.

Ostrov je od zbytku světa oddělen tak dlouho, že se může pochlubit nesčetnými a starodávnými druhy, které nikde jinde na Zemi nenajdete. Pevnina hýří exotickým a velmi neobvyklým rostlinným životem, z nichž je minimálně 35 % endemických, tzn. nevyskytujících se nikde jinde. Ve zvířecí říši jde dokonce o 95 %. Většinu fauny tvoří plazi adaptovaní na zdejší suché podmínky.


Krvavý strom, který jinde nenajdete

Nejproslulejší rostlinou je dračinec rumělkový, který místní přezdívají dračí strom, a to z důvodu krvavě rudé barvy jeho mízy a pryskyřice. Rostlina tvarem připomíná otevřený deštník, případně houbu. Je tvořena úzkým kmenem, který se pod korunou rozděluje na desítky až stovky větví a vytváří tak podívanou, která nemá obdobu. Strom roste jen v omezené části ostrova a patří mezi ohrožené druhy. Bohužel, stejně jako v jiných oblastech světa, byl tento unikát tak dlouho kácen kvůli rozšiřování hospodářské půdy, že aktuálně není jisté, zda populace dračinců přežije několik příštích desetiletí. S tímto smutným konstatováním mimochodem přišli odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Doporučujeme:
Vybíráte dovolenou u cestovní agentury? Podívejte se na srovnání cestovních agentur.

Dračince nejsou jediné zvláštní druhy na Sokotře. To dokazuje i zvláštní strom Dendrosicyos socotrana z čeledi tykvovitých. Tento druh je bohužel také silně ohrožený, stejně tak jako řada dalších zvláštních sukulentů, které se formovaly vlivem horkého a suchého podnebí s minimem srážek.

Ostrov dal jméno celému souostroví, které tvoří kromě Sokotry ještě několik menších ostrůvků. Všechny jsou od roku 2008 zapsány mezi památkami světového přírodního dědictví UNESCO.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *