přírodní koupaliště
Ilustrační foto. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Léto se blíží a je nejvyšší čas na výběr místa dovolené. Letos je však cesta k moři z důvodu pandemie koronaviru pro mnohé prakticky nemožná. Opalování na sluníčku, hraní plážových her či koupání však může nabídnout i Česká republika. Přinášíme několik tipů na skvělá místa letní dovolené, aniž byste museli překročit hranice.


Vodní nádrž Lipno v jižních Čechách

Nádrž Lipno je největší umělé jezero v České republice. Jeho břeh měří téměř 150 kilometrů a nachází se zde travnaté i písčité pláže. Areál nabízí bohaté zázemí – občerstvení, dětská hřiště, půjčovny lodí, šlapadel a vybavení, převlékárny a toalety.

Najdete zde i Králičí ostrov. Písečná pláž Windy Point je unikátní díky koktejl baru a bistru, který místu dodává nádech Karibiku. Rodiny s dětmi si jistě zamilují pláž v Horní Plané. Výhled na kostel Sv. Filipa a Jakuba vám zase nabídne Pláž v Přední Výtoni. V areálu najdete mnoho kempů, například kemp Frymburk. Není ani problém se zde ubytovat.

Na Lipně je hojná lodní doprava. Vyhlídkové plavby vám nabídnou lodě Adalbert Stifter a Vltava. Kolem nádrže se také nachází mnoho cyklostezek či nedaleká Stezka korunami stromů.


Lipno
Pohled na Lipno ze Stezky korunami stromů. Foto: Eliška Pěnkavová, Svetobeznik.info

Hracholusky u Plzně

Přehrada Hracholusky vám nabídne mnoho rekreačních kempů a chatek. Nachází se přibližně 20 kilometrů od Plzně. Můžete zde jezdit na loďkách, plavat či relaxovat na místní pláži.

Po ploše čítající 400 hektarů vás může provést parník Plzeň, který zde funguje přes 40 let. Plavba z hráze Hracholusky na Butov zabere přibližně 1,5 hodiny cesty. Nedaleko od přehrady se rovněž nachází zřícenina hradu Buben. Okolí Hracholusek je vhodné k pěší i cykloturistice.

hrad buben
V okolí přehrady se dá podniknout mnoho výletů. Na fotce je zřícenina hradu Buben. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Bolevecký rybník v Plzni

Bolevecký rybník je součástí historicky unikátní Bolevecké rybniční soustavy, která se nachází na okraji Plzně v Bolevci. Rybník byl postaven v letech 1460-1461, čímž se řadí mezi nejstarší rybníky v Plzeňském kraji. Dno rybníku tvoří písek a pozvolna klesá. Bolevecký rybník je lemován písčitými plážemi a lesy.

Přímo u rybníka se nachází autocamp Ostende. Vodní plocha je vhodná pro vodní sporty a pořádají se zde i závody v jachtingu.

Pláž Ostende
Pláž Ostende u Boleveckého rybníka. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Biotop Kotynka u Dobřan

Biologický rybník u Dobřan nabízí vodu bez chemického čištění, a proto je biotop vhodný pro alergiky. Část z něj je oddělená pro neplavce a pohybově omezené. Pro děti se zde nachází mnoho skluzavek a brouzdališť. Kotynka je vhodná pro výlet s rodinou a dětmi a je zároveň největším biotopem v České republice.

Kotynka
Biotop Kotynka je největší koupaliště svého druhu v Česku. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Jezero Konětopy se sladkovodními medúzami u Prahy

Jezero nabízí písčité i travnaté pláže. Raritou jsou sladkovodní medúzy, které zde žijí. Toto místo je vhodné pro rybáře a můžete si zde užít i vodní sporty. V areálu se také nachází parkovací plocha a stánek s občerstvením.

meduzy
Rarita v Česku – sladkovodní medúzy. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Koupaliště Harasov v Kokořínském dole s hradem

Rybník lemovaný pískovcovými skalami nabízí pro turisty dvě písčité pláže. Kousek od koupaliště leží zřícenina hradu Harasov, který se dochoval ze 14. století. Koupaliště se nachází severně od Mělníka.

Máchovo jezero na severu Čech

Čtyři pláže, kterými komplex Máchovo jezero disponuje, jsou vhodné na celodenní výlet s celou rodinou. Na hlavní pláži se nachází půjčovna lodiček, vodních šlapadel a sportovních pomůcek. Také je zde možnost pohodového ubytování v klidném lesním prostředí. Najdete zde kemp Borný, který slouží pro návštěvníky se stany, obytnými vozy a autopřívěsy. Zároveň se zde můžete ubytovat v bungalovech.

V areálu kempu je také lanové centrum, půjčovna windsurfingů a paddleboardů. Spousty zábavy a mnoho skvělých zážitků vám nabídne právě Máchovo jezero, které leží přibližně 20 kilometrů od České Lípy.

máchovo jezero
Vyhlídková motorová loď Hynek připlouvá do přístaviště ve Starých Splavech. Foto: Talmidavi / CC BY-SA

Lom Borek s vrakem lodi a ponorky u Havlíčkova Brodu

I když není v tomto nádherném lomu u Chotěboří dovoleno volně plavat a rybařit, můžete se zde potápět. Buď s poukazem, kdy vás bude doprovázet zkušený instruktor, nebo s kvalifikovaným oprávněním. Pod vodou můžete najít autobus Ikarus, vraky lodí nebo imitaci ponorky.

Lom Borek
Pod hladinou lomu je i autobus. Foto: Stribrohorak / CC BY-SA

Lom Horní Cerekev se dřevěným žralokem

Jednou z nejčistších vod na Vysočině je právě lom Horní Cerekev, jehož dno je pokryto pískem. Tento lom si zamilují i potápěči, protože lze na dně spatřit dřevěného žraloka o délce pěti metrů. Také se zde nachází mnoho druhů ryb. Do vody vedou schody a molo.

Zatopený lom Výkleky s potápěním u Olomouce

V tomto zatopeném kamenolomu najdou rovněž své zalíbení potápěči. Hloubka je zde až 4 metry. Kousek ode dna je natažené lanko k zachycení. Lom se nachází přibližně 20 kilometrů od Olomouce.

zatopený lom
Zatopené lomy jsou oblíbenými místy ke koupání. Foto: Petr Kutka, Svetobeznik.info

Kam dál?

Nejen tyto rybníky, jezera či lomy stojí za zmínku, další desítky míst si také jistě zaslouží pozornost.

Vodní nádrž Barbora u Lázní v Teplicích či koupaliště Michal u Sokolova nabízejí atrakce pro děti i dospělé, podobně jako Žluté lázně v Praze či koupaliště Vyžlovka u Prahy. Případné ubytování v Praze si raději zajistěte včas.

Oblíbené je rovněž koupaliště Mšeno u Mělníka s lázněmi. Dále turisty láká břeh Vltavy v kempu Na Pískárně a dva kempy u Hamerského jezera nedaleko Jizerských hor. V CHKO Pálava se nachází tři vodní nádrže, které potěší zejména milovníky rybaření a vodních sportů. V neposlední řadě musíme zmínit například Velký rybník a bývalé lomy u Hroznětína, Kamencové jezero u Chomutova nebo přírodní Lom Baraba u Mělníka.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *