Transport smrti
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Když na stodské nádraží na jižním Plzeňsku dorazil 13. dubna 1945 vlak přepravující vězně z koncentračního táboru v Buchenwaldu, nebyl to pěkný pohled. 242 lidí už dále nepokračovalo, cestou zemřeli a nebo byli tak zubožení, že je nacistické bestie přímo na vlakové stanici postřílely. Na místě nepředstavitelné hrůzy dnes stojí pomník, který jeden z takzvaných transportů smrti připomíná.


Děsivý den na stodském nádraží

Koncem války se nacisté snažili zahlazovat stopy po zvěrstvech, která dlouhou dobu páchali. Narychlo evakuovali koncentrační tábory a vězně odváželi vlakem před postupujícími spojenci. Jeden takový transport, který měl namířeno do Mauthausenu, zastavil právě ve Stodu nedaleko Plzně.

Ve vlaku byli napěchováni Češi, Poláci, Rusové, Francouzi, Holanďané a devět zajatých amerických vojáků. Celkem více jak 4 000 osob cestovalo bez jakéhokoliv hygienického zázemí a zdravotnické pomoci. Ve vagonech byli přepravování mrtví vedle živých, kteří cestou umírali. Pro fašisty ale náklad neznamenal víc než jen čísla a mnoho z těchto čísel už dál nepokračovalo.

Související:  Čechy mají svoji Ameriku. V lomech se údajně dlouho po válce ukrýval německý voják

Ti, kteří ještě mohli chodit, vykládali během zastávky své spoluvězně z vagónů, další jim kopali hromadný hrob na nedalekém židovském hřbitově. Práce neschopní či jinak zubožení vězni byli nacisty nemilosrdně stříleni do hlavy a jejich těla byla házena k dalším nebožtíkům. Příroda se probouzela ze zimního spánku, zatímco pod prvními jarními lístky vyhasínaly nevinné životy. Celková bilance činila 242 mrtvých. Podle pamětníků bylo od vagónů a hřbitova slyšet celý den střílení a strašlivý křik.


Zvěrstvo se odehrálo během jediného dne. Pak vlak, za nějž zodpovídalo asi 80 příslušníků SS, pokračoval ve své ukrutné cestě. Nacisté si během zastávky ve Stodu počínali jako stroje na zabíjení. Zcela automaticky „třídili“ zajatce a bez emocí a zkušeně je likvidovali, nedělali to poprvé, protože během válečných let se taková činnost pro jednotky SS stala rutinou.

Památka umučeným

Po válce byla těla exhumována. Ze země je vykopávalo 35 nacistických kolaborantů. Podle lékaře měla velká část obětí prostřelenou hlavu. Jejich identita nebyla nikdy zjištěna. Ostatky amerických vojáků byly poznány podle zbytků uniforem a následně došlo z iniciativy americké vojenské mise v Československu k jejich převozu na jiné místo.

Související:  Výlet do míst tragické historie aneb Terezín jako memento útlaku

V neděli 9. září 1945 uspořádal místní Národní výbor pietní pohřeb a těla nebožtíků byla uložena v malém hájku na okraji města, kde byl vztyčen březový kříž s trnovou korunou. Místo od té doby nese název Háj umučených. Dodatečně došlo k objevu ještě další oběti, která byla neznámo proč zakopána blízko nádraží.

V roce 1960 malý kříž nahradil nový památník ve tvaru jehlanu s trnovou korunou a pouty. Na místě je dodnes každoročně připomínána hrůzná událost z posledních válečných dní. Nesmí se totiž zapomenout jen na nevinné oběti, ale také na hrůzy a nelidskost nacistického běsnění. To proto, aby se nic podobného už neopakovalo.

Galerie:

Zdroje: informační cedule na místě; plzenoviny.cz


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (29):

 1. Tady je zase nazvraceno. Až na vyjímky. A to jsem se domnívala, že odborníci na vše, včetně dějin, se vyskytují pouze na Facebooku. Jediné štěstí je, že irl na podobné existence člověk nenaráží tak často nebo aspoň nedají znát, co jsou zač. Smh

 2. Na jednu stránku by sa měla z některými věcmi udělat tlustá čára.Ale je dilema za čím ano a začím ne.Je spouta věcí které by se měli občas připomenout a zachovat v paměti,i pro další generace(ale valná většina to má na háku).Moje maminka jsi válku prožila(ročník 1919),prožila i trochu pár dní v Kaunicových kolejích Brno(vězení).Výsledek-tuberkuloza.A jestli základ socialismu byl v
  Německu,Švýcarsku nebo jinde stejně jako v každém režimu jde o moc a hlavně peníze.Ještě kousek zpět k protektorátu.Spouta lidí říkala že nemá strach čech z němce ale čech z čecha.Čili soused má velké prase.Ty chceš větší.Ne,já chci aby mu zdechlo.Ahojte.

 3. Proč píšeš 242 a na památníku je 241? Kdo je ten jeden sporný mrtvý???

  1. Zakopán u nádraží.

 4. AUTOR ALE ZAPOMĚL NA PODSTATNOU VĚC A TO ŽE PŮLKU TOHO TRANSPORTU UŽ,PÁR DNÍ PŘED TIM,NĚMCI ZMASAKROVALI V NÝŘANECH NA VLEČCE U BÝVALÉHO DOLU HUMBOLDT,ŽE JIM NĚJACÍ VĚZNI UTEKLI A BYLI POCHYTÁNI PO LESÍCH V OKOLÍ,ZASTŘELENI A TĚLA SPÁLENA. ŽE V NÝŘANECH,MEZI MOSTY VLEČKY A TRATI NA DOMAŽLICE BYL OBĚVEN HROMADNÝ HROB TĚCHTO VĚZNŮ.NÝŘANSKÝ OBYVATELE JIM TAM NOSILI JÍDLO,ALE BYLI BYTI A VYHÁNĚNI NÁCKAMA,HÁZELI JIM DO OTEVŘENÝCH VAGONŮ JÍDLO,JEŠTĚ KDYŽ STÁL VLAK NA NÁDRAŽÍ A ŽE NA VNÁSPU A KOLEJÍCH VLEČKY BYLI KRVAVÝ ČÁRY,JAK TAHALI MRTVÉ A VÁLELI SE TAM KUSY MOZKŮ… TO MĚL TAKY NAPSAT NÉÉ? A VY SE TADY NEHÁDEJTE A NENADÁVEJTE SI,JAK PITOMCÍ! TO NESTAČÍ,ŽE JE SVĚT OKOLO TAKOVEJ KÝBL HNUSU? ČAO. A JEN DO MĚ.

 5. příteli, proč píšeš nadisté, když to byli prostě Němci?… když se hovoří o takzvanžch poválečných excesech, vždy je řeč o Češích… przníš historii a ani se nečervenáš… no, ale aspoň víme. kde domov tvůj…

  1. Další, co si slovíčkaří a ani neumí psát. Internetové diskuze zakázat!

  2. A co komunisti? To byli také Češi a píše se o nich, že zabíjeli Češi? Zhoubná je především ideologie (a pak samozřejmě diskuze na netu).

  3. Protože slovo „Nacisté“ je přesnější než slovo „němci“. Obzvlášť to platí u SS , kde tento elitní výběr personálu musel být členem nacistické strany. Kdežto např. řadový voják wermachtu byl do války naverbován povolávacím rozkazem. mohl se jen demokraticky rozhodnout,zda půjde do armády ,nebo se nechá popravit .

   1. Nastuduj si zločiny wehrmachtu na východní frontě a pak si piš tyhle svoje pohádky o nevinných německých vojáčcích!

 6. A Těmto zrůdám dnes naše vládnoucí honorace a bohužel i mnoho novinářů leze do pr… le . Je to dnes hodně smutná a beznadějná doba . Zapomíná se .

  1. Myslím si, že ani jedna z těchto bestií už dávno nežije a Německo si na rozdíl od nás prošlo ozdravný procesem, kterému se říkalo denacifikace.
   To u nás se k sobě lidi chovali zcela stejně, ale rozdíl je tu v tom, že plno z těch bestií ještě žije a má i funkce.
   Samozřejmě myslím komouše

   1. Kolik jich máš v rodině , nebo měl? Až ti to maminka řekne tak zmlkneš.

   2. Denacifikace? Z historického hlediska, ne mediálních lží, nebyla. Pouze částečně. Ale stovky Němců, zrůd, bylo odhaleno, ale nebylo vydáno. To jsou fakta.

  2. Němci by měli za to pykat dodnes.

 7. Ty nacistické zrůdy, mají potomky a ti jsou dneska naši největší přátelé, Na ty, co nás od nich osvobodili a kterým vděčíme za to, že žijeme, nová havlogenerace nadává.

  1. Každý má potomky. I komunistické zrůdy, co bez výčitek svědomí mučili (a umučili) v 50 tých letech své spoluobčany. Po vzoru „bratrů“ z Kremlu! Ostudné období českého národa!!!!

   1. nemám rád soudruhy ale měl by jste vědět že i tento systém vymysleli naši sousedé v německu sice za mezinárodní spolupráce a toto svinstvo pak vyvezli za první války do carského ruska byl to lenin a jeho parta ze švýcar a s ním i cca 1500 proškolených soudruhů s velkou podporou zlata z švýcarských německých a nglických bank přes finsko do ruska aby dělali revoluci jako bonbonek se v té době květen 1917 proháněl po ruských pláních i náš budoucí president masaryk jako britský agent pod jménem Thomas George Marsden a vyřvával v roce 1918 kdy komunisté převzali moc – „Řekl jsem spojencům otevřeně: Nebojím se vítězství bolševiků. Bolševická vláda je demokratická, socialistická.“ takže asi takto zkrátka

    1. Ano a jedna spikleneckých teorie tvrdí,že to byli sionisti, kteří tento slavný Marxismus vyvezli jako pokus do Ruska s přesvědčením,že Rusko padne a pak si ho bohate firmy a klany té doby rozparcelují
     a stále se jim to 100 let nedaří! Proto Adu podporovali a „nutili“, aby šel nejdříve na Rusko,taky se jim to nepodařilo.A po „vítězné“ studené válce také dosadili toho násosku Jelcina a u nás Havla. Jenže v Rusku jsou 2 větve moci a ta vojenská společně s tajnou službou světu na oko demokraticky dosadili VV.Putina! Proto nyní mají smolíka.

  2. Plně souhlasím.
   Ještě můžeme zrusit dekrety a vratit sudety ale reparace neee.

  3. Vrať prosím titul, pokud ovšem není z blbosti, to se mi zdá nejpravděpodobnější…

  4. Má babička by vám mohla vyprávět, jak se k našim lidem chovali ti „osvoboditelé“. Kdysi mi říkala, že byli proti Wehrmachtu mnohem horší a každý se jich bál.

   1. Ano excesy byly, jenže tvoje babička za Protektorátu nezažila,co zažili oni nma frontě, to je sice neomlouvá, ale i američané se chovali podobně hlavně v Paciciku.Tady toho moc tak „nenabojovali“ Já mam například info přes svého otce, kdy děda zachránil jednoho sovětského vojáka,co si „půjčil“ kolo, protože na něm leta nejezdil.Kdyby se nepřimluvil u toho jejich politruka tak, ho ihned zastřelili. Tož tak osobo.Nic není černobílé!

  5. Máš pocit, že ti co se již nenarodili za války jsou jinačí? Na to zapomeň.Kdyby jsi měl zkušenosti či viděl a četl
   zkušenosti lidí co žijí s němci 20-50 let, zjistil by si, že to to říkám tak je!
   Naše jedno etnikum se také nezměnilo za stovky leta češi jsou zase stále stejní přizdi…… a Švejci.
   Jak zpíval Kryl v písni Demokracie. Brblají u píva jak brblali vždycky. Germánovi nevěř!
   Ano jsou tam „slušní“ lidé jako v každém národě, ale ten průměr je stále stejný!

   1. A ty nejsi čech?

 8. jaképak dle vás šílené chování takto se němci chovali po celou válku i před ní bylo to jejich standartní chování vůči méněcenným lidem na to by jsme neměli zapomenou že jsme pro ně byli vždy podlidi bez nároku na existenci

  1. Nevím proč se píše že němci nyli vyhnáni, ale vraždili nacisti. Je to jedna národnost a to němci. Nám z rodiny zemřelo 6 lidí v koncentračních táborech, tak mě to různé pojmenování jedněch a těch samých dost irituje

  2. 100% souhlas!

  3. Nás zase Havlovi kamarádi vyhnali ze Sudet, přečtěte si někdo mnichovskou dohodu a uvidíte co tam museli naši lidé nechat, kdo podepsal dohodu naši nejlepší spojenci o všem se mlčí. jenom vysídlence musíme litovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *