Mrtvý pták
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zážitek jak z béčkového hororu okusili o silvestrovské noci roku 2010 obyvatelé městečka Beebe v americkém Arkansasu. Z nebe začaly padat tisíce mrtvých kosů a místní ulice proměnily v jeden velký ptačí hřbitov. Hrůzný pohled dokonala projíždějící auta, jejichž řidiči se marně snažili mrtvým ptákům vyhýbat. Podobná situace se přesně o rok později opakovala.


Apokalypsa nebo důsledek silvestrovské zábavy?

4 – 5 tisíc mrtvých vlhovců. Taková byla bilance noci z 31. prosince 2010 na 1. ledna 2011. Ptáci dopadali všude, na střechy, do zahrad, na zaparkovaná auta, do ulic i na lidi. V souvislosti s ještě nezapomenutou událostí, kdy řeka Arkansas vyplavila tisíce mrtvých ryb, se město stalo středobodem zájmu amerických médií. Spekulovalo se o otravě, ale našli se i tací, kteří v neštěstích shledávali počátek biblické apokalypsy. Ulice na Nový rok ráno skutečně vypadaly jak po apokalypse. Opeřenci se povalovali všude a tvořili souvislou mozaiku tmavých skvrn, kam jen oko dohlédlo.

Vlhovec červenokřídlý
Vlhovec červenokřídlý. Foto: Pixabay

V souvislosti s bujarou silvestrovskou nocí se samozřejmě ihned začalo uvažovat o vlivu ohňostrojů na chování miliónových hejn vlhovců červenokřídlých, kteří se v Arkansasu zdržují. Zabily je jedovaté zplodiny nebo strach? To byla otázka na místní veterináře, kteří pracovali s ještě více teoriemi zahrnující bakterie, pesticidy, těžké kovy či krupobití, které se občas vyskytuje ve vyšších nadmořských výškách a na zem dopadá formou deště. Nic z toho se nepotvrdilo.

Veterináři tří na sobě nezávislých laboratoří dospěli k závěru, že ptáci zemřeli na rozsáhlé vnitřní krvácení, které zřejmě způsobil tupý náraz. Mohlo jít o kontakt ve vysoké rychlosti s elektrickým vedením, větvemi stromů či s budovami.


Vlhovci mají špatné noční vidění a po setmějí vůbec nelétají. Hluk z ohňostroje musel ptáky vyrušit a ti následně vystrašení prchali v malé výšce. Skutečnost, že ptáci v noci létali nízko, potvrdilo mnoho obyvatel Beebe. Zpětnou analýzou dat z radarového displeje se odborníkům z místní ornitologické stanice podařilo zdokumentovat exodus dvou velkých hejn letících ve 22:20 a ve 23:21.

Ta samá píseň o rok později

Bohužel podobná situace se opakovala i o rok později. Už po setmění 31. prosince 2011 začali z nebe pršet první mrtví ptáci. Policisté ve městě tak byli v pohotovosti nejen v souvislosti se silvestrovským vandalismem a možnými zraněními od pyrotechniky, ale také proto, aby místní obyvatele upozorňovali, zda chtějí ohňostroje skutečně odpalovat a ohrožovat tak ptačí životy. Městský ohňostroj se nekonal. Přesto ráno opět musela nastoupit četa sbírající bezvládná opeřená těla.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *