Mrtvý pták
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zážitek jak z béčkového hororu okusili o silvestrovské noci roku 2010 obyvatelé městečka Beebe v americkém Arkansasu. Z nebe začaly padat tisíce mrtvých kosů a místní ulice proměnily v jeden velký ptačí hřbitov. Hrůzný pohled dokonala projíždějící auta, jejichž řidiči se marně snažili mrtvým ptákům vyhýbat. Podobná situace se přesně o rok později opakovala.


Apokalypsa nebo důsledek silvestrovské zábavy?

4 – 5 tisíc mrtvých vlhovců. Taková byla bilance noci z 31. prosince 2010 na 1. ledna 2011. Ptáci dopadali všude, na střechy, do zahrad, na zaparkovaná auta, do ulic i na lidi. V souvislosti s ještě nezapomenutou událostí, kdy řeka Arkansas vyplavila tisíce mrtvých ryb, se město stalo středobodem zájmu amerických médií. Spekulovalo se o otravě, ale našli se i tací, kteří v neštěstích shledávali počátek biblické apokalypsy. Ulice na Nový rok ráno skutečně vypadaly jak po apokalypse. Opeřenci se povalovali všude a tvořili souvislou mozaiku tmavých skvrn, kam jen oko dohlédlo.

Vlhovec červenokřídlý
Vlhovec červenokřídlý. Foto: Pixabay

V souvislosti s bujarou silvestrovskou nocí se samozřejmě ihned začalo uvažovat o vlivu ohňostrojů na chování miliónových hejn vlhovců červenokřídlých, kteří se v Arkansasu zdržují. Zabily je jedovaté zplodiny nebo strach? To byla otázka na místní veterináře, kteří pracovali s ještě více teoriemi zahrnující bakterie, pesticidy, těžké kovy či krupobití, které se občas vyskytuje ve vyšších nadmořských výškách a na zem dopadá formou deště. Nic z toho se nepotvrdilo.

Veterináři tří na sobě nezávislých laboratoří dospěli k závěru, že ptáci zemřeli na rozsáhlé vnitřní krvácení, které zřejmě způsobil tupý náraz. Mohlo jít o kontakt ve vysoké rychlosti s elektrickým vedením, větvemi stromů či s budovami.


Vlhovci mají špatné noční vidění a po setmějí vůbec nelétají. Hluk z ohňostroje musel ptáky vyrušit a ti následně vystrašení prchali v malé výšce. Skutečnost, že ptáci v noci létali nízko, potvrdilo mnoho obyvatel Beebe. Zpětnou analýzou dat z radarového displeje se odborníkům z místní ornitologické stanice podařilo zdokumentovat exodus dvou velkých hejn letících ve 22:20 a ve 23:21.

Ta samá píseň o rok později

Bohužel podobná situace se opakovala i o rok později. Už po setmění 31. prosince 2011 začali z nebe pršet první mrtví ptáci. Policisté ve městě tak byli v pohotovosti nejen v souvislosti se silvestrovským vandalismem a možnými zraněními od pyrotechniky, ale také proto, aby místní obyvatele upozorňovali, zda chtějí ohňostroje skutečně odpalovat a ohrožovat tak ptačí životy. Městský ohňostroj se nekonal. Přesto ráno opět musela nastoupit četa sbírající bezvládná opeřená těla.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.