Hadrosaurus
Představa Hadrosaura v roce 1916. Zdroj: Volné dílo

Dinosauři vládli planetě desítky milionů let a dnes jejich existenci bereme jako samozřejmost. Všechny znalosti, které máme o životě dávných veleještěrů, jsou výsledkem moderního bádání. Ještě před dvěma stovkami let lidé jen matně tušili, jak obrovské a fascinující tvory příroda kdysi dávno utvořila a náhodné nálezy záhadných kostí byly spojovány spíše s bájnými tvory.


Kdysi obývali Zemi strašní plazi…

Oficiálně dinosaury pojmenoval v roce 1841 britský přírodovědec Richard Owen. Pro vyhynulé veleještěry použil jednoduchou složeninu řeckých slov deinos (strašný) a sauros (plaz). V té době totiž bylo podle fragmentů nalezených porůznu v Evropě pojmenováno několik tvorů, kteří potřebovali klasifikaci. Konkrétně šlo o megalosaura, iguanodona a hylaeosaura. Stále ale neexistoval žádný komplexnější nález, který by lidem dokázal poskytnou obraz o tom, jak dinosauři mohli vypadat. To se změnilo v polovině 19. století.

V roce 1854 objevil americký geolog doktor Ferdinand Vandeveer Hayden při prozkoumávání horního toku řeky Missouri obrovské zuby. Fragmentů se chopil paleontolog Joseph Leidy a vědecky je popsal. V té době bylo už i na území Severní Ameriky objeveno několik obrovských kostí. Leidyho čas měl ale teprve přijít a jeho další vědeckou prací nebylo nic menšího než popis téměř celé dinosauří kostry.

haydenova výprava
Haydenova průzkumná výprava. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Nadšení, které vedlo k úžasnému nálezu

Na počátku fantastického objevu stála odhodlanost amatérského hledače fosílií a filantropa Williama Parkera Foulkeho. Ten byl v roce 1858 na dovolené ve městě Haddonfield v New Jersey, kde se dozvěděl, že před dvaceti lety našli dělníci v nedalekém jílovém dole obrovské kosti. Ty si ve svém domě vystavil jistý William Hopkins. Foulke věřil, že se na místě musí nacházet ještě další fosílie a rozhodl se je najít. Ještě téhož léta najal skupinu dělníků a vydal se do starých dolů.


Dělníci v čele s Foulkem vykopali kosterní ostatky obrovského zvířete, které připomínalo ptáka, ale i ještěra. Ke složení celého těla chyběla lebka a několik drobností. Ještě téhož roku stihl Leidy objev formálně popsat a společně s Foulkem sestavil kostru zvířete. Tvor byl nazván Hadrosaurus foulkii, měřil 2,4 metru na výšku a délka jeho těla činila 7,6 metrů. Zvíře chodilo po zadních.

Spekulativní replika jeho kostry byla sestavena o deset let později a veřejně vystavena. Zájem lidí byl naprosto neuvěřitelný a kopie kostry se tak začala vystavovat po celé Severní Americe a v Evropě. V místě jejího objevu byl postaven památník a v Haddonfieldu byla v roce 2003 dokonce odhalena bronzová socha Hadrosaura.

kostra hardosaura
Rekonstrukce kostry Hadrosaura foulkii. Zdroj: Jim / CC BY

Začátek dinosauří horečky

Další téměř kompletní kostry byly nalezeny až v 70. letech 19. století ve Wyomingu a v Coloradu. Tyto objevy odstartovaly takzvanou velkou dinosauří horečku, která byla jakousi obdobou zlaté horečky. Paleontologové a dobrodruzi doslova soupeřili o každou nalezenou kost. Nejvíce mezi nimi vynikali Edward Cope a Othniel Marsh, kteří byli nejprve spolupracovníci, ale v průběhu času se jejich cesty rozdělily a jeden druhého chápali jako konkurenci. Nicméně jejich závod měl velkou zásluhu na tom, že mohla veřejnost pronikat do dávných tajemství jurské fauny.

Zdroje: R. Castleden – Objevy, které změnily svět; Kolektiv autorů – Atlas dinosaurů


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts