lékaři
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

19. února 1994 byla na pohotovosti kalifornské nemocnice Riverside přijata 31letá žena Gloria Ramirez. Byla v terminálním stádiu rakoviny dělohy, na pohotovost přišla dezorientovaná, zmatená, s dušností a zrychleným srdečním tepem. Než však zdravotníci stihli zjistit, co se s pacientkou děje, začali v její přítomnosti hromadně omdlévat.


Podivné symptomy skolily většinu ambulance

Zdravotnický personál se po přijetí pacientky okamžitě pustil do práce, aby mladou ženu zachránil. Snažili se dostat její životní funkce do normálu, podali jí kyslík a několik léků. Poté chtěli pomocí defibrilátoru obnovit správnou srdeční činnost. Když jí však sestry sundaly košili, aby mohly umístit elektrody, všimly si první podivné věci – mastného filmu na jejím těle, který doprovázel podivný česnekový zápach.

Další zvláštní příznak na sebe nenechal dlouho čekat. Když sestra odebrala pacientce z předloktí krev, ucítila z ní čpavek. Předala vzorek krve lékařům, kteří její postřeh potvrdili. Navíc si všimli, že krev má poněkud nezvyklou konzistenci a že v ní plavou jakési částice. Bylo jasné, že s pacientkou vážně není něco v pořádku.

Gloria Ramirez


Foto: Flickr

V tu chvíli sestra, která krev odebrala, omdlela. Uběhlo pouhých pár okamžiků a další dvě sestry ji následovaly. Nemocnice celou ambulanci ihned evakuovala, podivné symptomy se však šířily dál. Nakonec se objevily u 23 z 37 přítomných pracovníků nemocnice. Někteří omdlívali, jiní trpěli nevolností, křečemi, potížemi s dýcháním či dokonce dočasnou paralýzou.

Několik zdravotníků skončilo ve velmi vážném stavu

U pacientky tak nakonec zůstalo pouze pár lidí, kteří se ji snažili stabilizovat. I přes veškerou jejich snahu však Ramirez té noci zemřela. Pro její tělo musel přijet speciální tým v ochranných oblecích. Ten se snažil najít známky jakéhokoliv jedovatého plynu, toxinu či jiné nebezpečné látky. Nic však nenašli. Uložili tedy tělo do zapečetěné hliníkové rakve a odvezli ho z nemocnice pryč.

Tím to ale neskončilo. U většiny postižených podivné příznaky sice odezněly ještě téhož večera, pět zaměstnanců nemocnice však skončilo ve vážném stavu. Jeden z nich zůstal kvůli závažným poruchám dechu deset dní na jednotce intenzivní péče. U jedné z lékařek se objevila dokonce žloutenka, zánět slinivky a začala jí odumírat kostní tkáň v koleni. Na JIP zůstala dva týdny a několik následujících měsíců chodila pouze o berlích.

K uspokojivému vysvětlení nepřispěla ani pitva

Pitva, která proběhla ve speciální místnosti a všichni přítomní při ní byli pro jistotu v ochranných oblecích, nic neodhalila. Tedy ano, objevila v jejím těle několik ne zcela obvyklých látek, všechny však souvisely s léky, které žena užívala v souvislosti se svým onemocněním. A žádná z nich nebyla toxická. Oficiální závěr tak zněl, že Ramirez zemřela na selhání srdce v důsledku selhání ledvin způsobeného rakovinou dělohy.

lékaři
Lékaři při práci v ochranných oblecích. Foto: U.S. Air Force, volné dílo

Ale co se tedy stalo se všemi zaměstnanci nemocnice? Nejčastěji se hovořilo o masové hysterii, kterou však vyloučily reálné a opravdu závažné potíže postižených. Případ tak zůstal po nějakou dobu neobjasněný.

Později však na základě provedené toxikologie přišli odborníci s jistou teorií. Podle nich Ramirez používala mast s dimethylsulfoxidem, která jí měla pomáhat s bolestí. Látka se jí však kvůli selhání ledvin mohla v těle nahromadit a při pozdějším podání kyslíku v nemocnici zkrystalizovat – tím by se i vysvětlila ona podivná tělíska v krvi. Avšak ani v tomto stavu by nebyla jedovatá. Alespoň tedy do doby než zdravotníci použili defibrilátor, čímž se z ní mohl stát silně toxický dimethylsulfát, který je navíc mírně cítit po cibuli.

Tato hypotéza zní logicky, ale poněkud neuvěřitelně. Muselo dojít hned k několika reakcím, aby v pacientčině těle jedovatá látka vznikla. Jde však o jedinou vědecky podloženou teorii, kterou máme. Dnes je Gloria Ramirez světově známá jako toxická lady.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *