Louis Le Prince
Louis Le Prince v roce 1889. Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Již 132 let uplynulo od záhadného zmizení Louise Le Prince. Stalo se tak 16. září 1890. Le Prince slíbil svým přátelům, že se k nim přidá na zpáteční cestě z Paříže do Anglie. Nikdy k tomu však nedošlo. Naposledy byl viděn, jak nastupuje do vlaku ze stanice Dijon. Ačkoliv jej aktivně hledala francouzská policie a Scotland Yard provedl rozsáhlé vyšetřování, nenašli ani jeho zavazadla. Případ byl odložen jako nevyřešený. Kdo vlastně Louis Le Prince byl?


První člověk, který rozpohyboval příběhy

Le Prince je sice v dnešní době relativně neznámá postava, nicméně jeho přínos pro světovou kinematografii nemůžeme přehlédnout. V říjnu roku 1888 totiž poprvé natočil sérii krátkých filmů z mostu v Leeds, v Anglii. Předběhl v patentování kamerového systému o několik let Thomase Edisona či bratry Lumiérovy.

Louis Aimá Augustin Le Prince se narodil 28. srpna 1841, jako syn důstojníka Lágion d’Honneur, francouzského řádu, jež založil sám Napoleon Bonaparte roku 1802. Jeho otec měl zajímavé přátele na lukrativních místech, kupříkladu průkopníka fotografie Daguerra, od kterého dostával Louis pravidelné lekce fotografování a chemie. Později se vydal studovat do Paříže a na univerzity v Lipsku, kde se věnoval studiu malířství a chemie.

Roku 1866 se Le Prince na popud svého přítele přestěhoval z Francie do Anglie. O tři roky později se oženil s jeho sestrou, talentovanou umělkyní. Společně založili školu aplikovaných umění Leeds Technical School of Art. Později se rodina přestěhovala do Ameriky, kde Louis vedl malou skupinu francouzských umělců. Právě v USA začal experimentovat s filmováním na kameře s 16 čočkami. Bohužel jeho úspěchy netrvaly věčně a roku 1890 se Louis ztratil.


Záběry mostu z Leeds z roku 1888:

Mohl to být Edison?

Domněnek týkajících se Le Princovo zmizení existuje hodně. Někteří se kloní k možnosti sebevraždy kvůli finančním potížím, což se na druhou stranu nezdá příliš přesvědčivé, protože měl naplánováno stěhování do New Yorku, užíval si rodinného života a těšil se na předvedení svých vynálezů.

Další možností se zdá být bratrovražda, protože jej jeho bratr Albert viděl jako poslední živého. Ovšem i tato teorie bruslí na tenkém ledu, neboť neexistuje důkaz o jejich nepřátelství, naopak, vždy se zdálo, že jsou milující rodinou.

Nejvíc šokující se jeví poslední možnost, a to, že za jeho zmizení by mohl být zodpovědný sám Thomas Edison. Jistý student Alexis Bedford prý našel deník Edisona v newyorském archivu a v něm malý zápisek z 20. září 1890: „Eric mi dnes volal z Dijon. Je dokonáno. Le Prince už není. Je to sice dobrá zpráva, ale celý jsem se otřásl, když mi to řekl. Vražda není pro mě. Jsem vynálezce a moje vynálezy se teď mohou zase dostat o kus dál.“

Podle několika zdrojů není jisté, že tento zápis opravdu existuje nebo že je Alexis Bedford skutečná postava. Jisté zůstává jen to, že za dob Edisona skutečně existovala drsná soutěž o patenty mezi vynálezci a Edison sám byl známý tím, že si příliš nebral servítky.

Galerie:Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *