Tyfová Mary
Tyfová Mary (na obr. první). Zdroj: Volné dílo, Wikimedia

Krvavou Mary zná snad každý – jde o legendu, která tvrdí, že když před zrcadlem třikrát vyslovíte její jméno, Mary se vám ukáže a krvavě se vám za to odvděčí. Slyšeli jste ale o Tyfové Mary? Ta na rozdíl od té krvavé prokazatelně existovala. Její příběh sice není tak hororový, ale zato v minulosti přinesl spoustu utrpení a smrti.


Kdo byla Tyfová Mary?

Tyfová Mary byla irská imigrantka, která se v letech 1883-1884 přistěhovala do USA, kde pracovala jako kuchařka u lepších rodin společnosti. Jejím skutečným jménem bylo Mary Mallonová, a za roky svého kuchařského zaměstnání vařila nejméně pro sedm rodin. V každé z nich dříve či později propukl břišní tyfus, což Mary donutilo jít zase o dům dál. I tam se však situace s břišním tyfem vždy opakovala – stejně jako všude, kde Mary pracovala. Takto nakazila nejméně 50 lidí, z nichž 3 tomuto onemocnění podlehli.

Jak je to možné?

V roce 1906 už to jedna rodina nevydržela a najala si lékařského vyšetřovatele George A. Sopera. Ten sledoval zdroj nákazy, který ho postupně dovedl k Mary. Ta se zdála naprosto zdravá, avšak důkazy mluvily naprosto jasně – kudy Mary prošla, tam nemoc propukla.

Související:  Velký hladomor v 19. století proměnil Irsko k nepoznání. Následky jsou patrné dodnes

Později, když byla Mary držena ve vězení, se ukázalo, že byla bezpříznakovou přenašečkou břišního tyfu. Tyfové bakterie přetrvávaly v jejím žlučníku, který si odmítala nechat odstranit, protože nevěřila, že je skutečně zdrojem nákazy. Měla za to, že je pouze šikanována úřady. Zároveň se odmítala vzdát svého milovaného povolání kuchařky.


Zdravotní inspektor tedy poslal Mary do karantény do nemocnice Riverside, kde strávila celé tři roky. Poté se zdravotní komisař rozhodl, že se s ní zkusí dohodnout – když slíbí, že už nebude vykonávat práci kuchařky, bude z karantény propuštěna. Mikroorganismy totiž přenášela právě přes jídlo. Mary samozřejmě souhlasila, byla propuštěna a začala pracovat jako pradlena.

Po několika letech se však opět vrátila ke svému původnímu zaměstnání. Způsobila tyfovou epidemii v ženské nemocnici, načež byla opět zajata a zavřena do karantény, kde strávila zbytek svého života. Právě zde se proslavila jako Tyfová Mary, jak ji začali nazývat novináři, kteří ji čas od času navštěvovali. Nakonec zemřela ve věku 69 let na zápal plic.

Související:  Příčina žluté zimnice byla odhalena díky dvěma mužům, kteří dobrovolně riskovali své životy

A co je vlastně břišní tyfus?

Břišní tyfus je horečnaté střevní onemocnění, které je i v dnešní době stále velmi nebezpečné. U nás se tato nemoc vyskytuje poměrně vzácně, a když, tak je sem zanesena obvykle ze zahraničí. Mikroorganismy břišního tyfu mohou skutečně přetrvávat právě ve žlučníku nebo také v močových cestách.

Zpočátku se břišní tyfus projevuje jako chřipka. Později se mohou objevit příznaky jako hnědě povleklý jazyk, vyrážka na břiše, krev ve zvratkách a stolici, vypadávání vlasů a spousta dalších nepříjemností. Velmi často jsou však projevy tohoto onemocnění nespecifické, takže ho nemusí být úplně jednoduché odhalit.

Galerie:



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *