cestování
Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i ideální čas vyrazit na road trip. Můžete vyrazit klidně ze dne na den bez jasného plánu – jen si sbalit věci do tašky, hodit ji do auta a šlápnout na plyn. Nemusíte ani složitě plánovat nějaký nocleh, a když se po cestě žádný nenajde, vždycky můžete spát v autě.


Nicméně některé věci je přeci jen dobré si trochu promyslet. Ani dovolené se bohužel neobejdou bez komplikací, které na sebe berou různé podoby. A právě v takových situacích budete rádi za to, že si předem vyřídíte vhodné pojištění.

Jak vybrat nejlepší pojištění?

Nikdo z nás na to před dovolenou nechce myslet, ale během cestování se nám mohou stát i nepříjemné věci. Úraz si můžeme přivodit stejně snadno, jako když jsme doma, a pokud je řeč o road tripu, tak se samozřejmě musíme zaměřit také na pojištění našeho auta.

U auta je primární povinné ručení, které musíte mít sjednané, i když necestujete nikam za hranice. Tuto povinnost nám ukládá zákon, a tak to bereme jako samozřejmost. Věděli jste ale, že zelená karta povinného ručení platí i v dalších evropských zemích? Seznam států, kde ji lze využít, najdete přímo na ní.


Z tohoto jasně plyne, že povinné ručení je výdaj, který musí pravidelně platit každý majitel vozidla. Právě proto je důležité vybrat to nejvhodnější pojištění, za které nebudete platit příliš vysokou cenu. Porovnání dostupných nabídek je tedy nesmírně důležité, každoročně totiž můžete ušetřit stovky až tisíce korun – záleží na model auta, jeho výkonu, vašem bydlišti i historii nehod.

Pokud si nechcete nechávat vypracovat každou nabídku zvlášť, vyplatí se provést srovnání povinného ručení online. Portál, které toto srovnání umožňují, pracují s parametry, které do formuláře vyplníte, a tak dostanete mnohem přesnější odhad.

Kromě toho se vyplatí sjednat také cestovní pojištění, a to jak pro vás, tak i vaše auto. Často totiž zahrnuje dodatečné asistenční služby, které v případě poruchy či nehody rozhodně přijdou vhod.

Na čem ještě po cestě ušetřit?

Povinné ručení a cestovní pojištění uzavřeno a je načase vyrazit. Po cestě je však dobré si dát pozor na další věci, které vám mohou ušetřit nemalou částku.

První z nich jsou náklady na benzín či naftu. Zpravidla platí, že se vyplatí natankovat plnou nádrž, než opustíte Českou republiku, protože pokud vyrážíte například na západ od nás, pohonné hmoty levněji určitě neseženete. Dále se také vyplatí vyhnout se tankování na dálnici a raději najít nějakou pumpu mimo.

S tím se pojí další neodmyslitelná položka na seznamu nákladů na road trip, a to poplatky za dálnice, silnice či tunely. V každé zemi platí jiná pravidla – někde stačí dálniční známka jako u nás, jinde se platí mýtné za určité úseky a kupříkladu v Německu můžete jezdit po dálnici zcela zdarma.

Vždy je dobré si tyto informace dohledat včas a pomohou vám s tím i stránky Tolls.eu, kde naleznete i přehled cen pohonných hmot.

Co nezapomenout přibalit do auta?

Pokud plánujete road trip, určitě byste neměli zapomenout přidat do auta pár důležitých věcí. Zaprvé je potřeba počítat s tím, že i když pojedete v létě, tak především v noci může leckde být poměrně zima. Určitě se tedy vyplatí přibalit nějakou bundu a pro případ přespávání v autě i deky a polštář.

Také určitě nezapomeňte vzít s sebou dostatek balené vody a nějaké trvanlivé potraviny pro případ nouze, kdybyste zůstali někde mimo dosah obchodu či benzínky. Určitě se také hodí mít s sebou baterku pro případ, že by bylo třeba dělat nějaké opravy na autě po tmě.

Pozor na povinnou výbavu!

To, že splňujete pravidla, která platí u nás v České republice, neznamená, že nebudete mít v jiné zemi problém. A to poslední, co chceme na dovolené zažít, je dohadování se s cizími policisty a následné placení pokuty, které bývají v zahraničí o dost vyšší než u nás.

Vždy si proto zkontrolujte, zda cílová země nemá nějaké speciální požadavky. Z našich sousedů můžeme zmínit např. Rakousko, kde je povinné mít v autě reflexní vestu pro všechny cestující v autě. Totéž platí i v Polsku, kde navíc musíte mít v autě i hasící přístroj.

Určitě si tedy před cestou zkontrolujte, co vše musíte v autě mít. Určitě není od věci si předem zjistit, jak rychle můžete v dané zemi jet, abyste na vaší dovolené předešli zbytečným starostem.Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *