Mrtvé jezero
Foto: Pixabay

Kazachstán je obrovskou a tajuplnou zemí, na jejímž území se rozkládají nekonečné nížinné stepi, pusté pláně, velehory i jezera. A právě vodní plochy patří k tomu nejtajuplnějšímu, co největší vnitrozemský stát na světě ukrývá. Není to jen vysychající Aralské jezero či z poloviny sladké a z poloviny slané jezero Balchaš. Na jihovýchodě, v okolí bývalého hlavního města Almaty, je země pokryta tisíci většími či menšími jezery a jezírky. Jedno z nich je ale přinejmenším zvláštní.


Mohla by to být jedna z tisíců bezejmenných kaluží, jejíž rozměry nijak neohromí. 100 metrů na délku v Kazachstánu nic neznamená. Vzhledem ke zkušenostem místních obyvatel se však k místu přece jen váže jméno, a ne jen tak ledajaké, jezeru se říká mrtvé.

Bezedná louže

Ve slané vodě tohoto jezera v Taldykorganské oblasti nežije zhola nic, žádné ryby ani rostliny. Pokud se najde nějaký odvážlivec a ve vodách mrtvého jezera se vykoupe, dlouho jej svědí kůže po celém těle. Obyvatelé přilehlých vesnic se tak jezera začali oprávněně obávat.

Související:  Horseshoe Lake je krásné jezero bez života. Neviditelný zabiják kosí i okolí

Teplota vody v jezeře se i v parném létě pohybuje mezi 10 až 15 stupni Celsia, což je velmi neobvyklé. Ještě neobvyklejší je skutečnost, že výška vodní hladiny zůstává celoročně neměnná. Podle vědců je vznik jezera spjat s dávným působením ledovců a důvod, proč jezero nevysychá, může mít spojitost s tím, že se zatím nepodařilo naměřit jeho hloubku. Odborníci předpokládají, že je nádrž ve skutečnosti jakýmsi trychtýřem do podzemí, které je také zdrojem neustálého přísunu vody. To by vysvětlovalo i její další neobvyklé vlastnosti.


V minulosti se skupiny potápěčů pokusily dosáhnout dna, ale dosud se to nikomu nepodařilo. Ani ti nejzkušenější muži nevydrželi pod vodou déle než pět minut, poté se začali z neznámých důvodů dusit. Podle vědců je voda v jezeře příliš slaná a v hloubce její hustota dosahuje neúměrné meze. To by vysvětlovalo i absenci všeho živého.

Utonutí
V jezeře se prý utopíte velmi snadno. Ilustrační foto, Pixabay

Zdrojem podivných povídaček může být toxický plyn

Mrtvé jezero tak zůstává jedním z nejmystičtějších míst v Kazachstánu. Přestože již v jeho vodách několik zvědavých turistů utonulo, stále přitahuje další cestovatele. Místní tvrdí, že i ti nejlepší plavci nedokázali jezero opustit živí. Podle legend plavou jejich těla vždy ve stejné poloze a s otevřenýma očima.

Povídaček ale koluje více. Údajně se od nádrže mají ozývat ošklivé lidské nářky, někteří lidé, kteří se na místo vydali, se vrátili pomatení nebo zcela ztratili rozum. To už jsme ale v oblasti moderních mýtu a legend. Kapku reality však nést mohou. Vědci totiž na místě odhalili velké množství sulfanu, což je toxický plyn, který může způsobovat výše uvedené halucinace.

Zdroj: qamshy.kz


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (10):

 1. Za to může určitě Babiš nebo Putin.

 2. Možná nemá dno? To jako že na druhé straně zeměkoule je možná taky voda, a je to propojené skrz zemské jádro? 😄

 3. Píšete nesmysly – voda v jezeře je příliš slaná a proto i hustá – a zároveň se v ní lehce utopíte? Pokud je hodně slaná, apk se v ní neutopíte, ani když budete chtít, jen budete na hladině plavat jak balón.

  1. Tak utopit se dá i ve vaně.

   1. popravde i lzici vody se da utopit 😉

  2. Však je tam jasně napsáno, že jsou to povídačky.

 4. Moc do všeho šťouráme.

  1. Nešťouráme, jen čteme blbosti a utrácíme čas.

 5. Otřesný příběh.

 6. Kolik že záhad ještě na světě existuje.Jen je najít.:-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *