tesla roadster ve vesmíru
Foto: SpaceX

Starman „řídící“ Teslu Roadster dosáhl během svého putování velkého milníku. Ve středu 7. října 2020 se přiblížil k Marsu na vzdálenost zhruba 7,5 milionů kilometrů, což odpovídá asi 0,05 astronomickým jednotkám.


Automobil byl do vesmírného prostoru vypuštěn v únoru 2018 společně s debutovým letem rakety Falcon Heavy, kterou vyvinula společnost SpaceX miliardáře Elona Muska. Kromě samotného automobilu, jehož let vesmírem může trvat miliony let, je v prostoru pro řidiče plastová figurína kosmonauta jménem Starman. Ta odkazuje na stejnojmennou skladbu od Davida Bowieho. V přihrádce vozu je ještě umístěna kniha Stopařův průvodce po galaxii.

Společnost SpaceX na svém Twitteru uvedla, že Roadster učinil těsné přiblížení k Marsu. Jde sice o miliony kilometrů, ale z astronomického hlediska se jedná o zanedbatelnou vzdálenost, přičemž 1 astronomická jednotka (AU) zhruba odpovídá střední vzdálenosti Země od Slunce.


Podle posledních dat z webu whereisroadster.com urazil vůz na své cestě vesmírem téměř 2,1 miliardy kilometrů. To je jako kdyby 57krát projel všechny silnice na Zemi. A kilometrů bude ještě více. Roadster se Starmanem se podle posledních simulací sice s největší pravděpodobností jednou střetne se Zemí nebo s Venuší, ale šance, že se to odehraje v několika příštích milionech let, je maximálně 6 %.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (11):

 1. Dalsi podvod. Znovu tahaji nas za nos . Z „vesmiru“ nam ukazuji jen cgi obrazy, nikdy tomu nebylo jinak.
  Kouknete na tohle jak zmanipuluji s mami od jakziva:
  https://m.youtube.com/watch?v=wx8Ew1V_1tM&t=260s

  1. Ano Jirko, máte pravdu ona i ta ISS která mi létá nad hlavou přesně podle jízdního řádu, je vlastně podvod.

  2. Ano, máš pravdu. Ani na měsíci přece přistát nejde. Vždyť je přece z tvarohu.

 2. Veze taky jediného spokojeného zákazníka Tesly… .

  1. je to poslední svobodný řidič který jede světem….ostatní již musejí poslouchat EU emise, povolenou rychlost, bez snímače tlaku pneu, bez fízlování spotřeby paliva,bez sledování kdy,kudy a proč jedu ….jak mu závidím

 3. Jediny milnik ktery pokoril je ten ze tahle jedina nemusi po tydnu do servisu.

 4. Je to frajer..A nema konkurenci,,je to jen vaše zavist že je někdo chytřejši 😂

 5. Co to má znamenat – vypustit do vesmíru auto? To má být jako vzkaz: „Hele, my umíme vyrábět auta, neskutečný technologický pokrok!“? Ten Musk je král primitivů a jediné, co drží nad vodou jeho akcie a dětinskou naivitu jsou čínští, pověrčiví investoři a jeho tlučhubování.. Nikoho se na nic neptá, zemský orbit orbit za*ebe satelity starlink, že nebudou mít astronomové slušný výhled a zase: Ptá se někoho? Arogantní, hloupý, sobecký a naivní blbeček..

  1. Celá tahle akce byla test konceptu. SpaceX (firma Elona Muska) poprvé spojil 3 první stupně rakety Falcon 9. Vsechny 3 první stupně po odpojení od druhého stupně pristály zpátky na zemi neposkozené a připravené pro další použít. Tím ukázal potencionální zákazníkům, že jsou schopni dosáhnout vysoké orbity a to mnohem levněji než kdokoli jiný. Jelikož to byl první pokus, nechtěly riskovat zničení drahého satelitu, tak použily jako závaží auto. Také, Starman byl oblečen do prototypu jejich skafandru a tím otestovali jak se funguje v reálném prostředí. Samozřejmě to vše byla velmi dobrá reklama jak pro SpaceX tak pro Teslu. Záběry z přistání prvnich stupňů můžete najít na YouTube „Falcon Heavy first landing“ Stoji to za to.

   1. Myslím, že pokud by mohla být sonda velikostí a vahou srovnatelná s automobilem a neměli bychom na něj nějaké vysoké nároky, cena by byla podobná. Proti dopravě na orbit by rozdíl nehrál roli.

 6. Musk by s sebou měl hodit, aby tam postavil dobíječku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *