Hořící řeka v Austrálii
Foto: Jeremy Buckingham, CC BY, Flickr

Australská řeka Condamine není nijak zvlášť velká, aby nás musela zajímat. Má ale jednu unikátní vlastnost, se kterou není radno si zahrávat. Do řeky z podzemí proniká metan, a to v takovém množství, že voda v těchto místech bublá a dokonce může i hořet.


Bublající plyn byl na řece poprvé objeven v roce 2012 poblíž queenslandského města Chinchilla. Zřejmě nešlo o náhodu, v blízkém okolí se těží plyn ve velkém. Místní obyvatelé a ekologičtí aktivisté si plynové bubliny ihned začali spojovat s těžební aktivitou. V bezprostředním okolí se totiž nachází několik stovek vrtů. Jejich tvrzení podporuje i fakt, že si bublání řeky nikdy dříve lidé nevšimli.

Podle geologů začal metan proudit na povrch v nově utvořených trhlinách a prasklinách po odtlakování uhelných slojí pro těžbu plynu, a to i do řeky, kde je jeho přítomnost nejsnáze viditelná. Plyn ale uniká i v jejím okolí. Metan je druhým nejsilnějším skleníkovým plynem a má obrovský vliv na znečištění ovzduší. Navíc může ohrozit i obyvatele oblasti, protože vdechování velkého množství tohoto plynu může vést k poruchám dýchání.

Bublání na řece Condamine se zintenzivnilo ve druhé polovině minulé dekády. Objevila se nová místa, což doložil poslanec Zelených Jeremy Buckingham, který nad jedním z nich použil zapalovač. Co se stalo, můžete vidět na přiloženém videu.


Možná právě jeho akce vedla společnost Origin Energy, která má v okolí mnoho vrtů, k průzkumu, jehož cílem je monitorování okolí řeky a označování všech viditelných úniků plynu. Praskliny, které plyn způsobuje, mají zřejmě ještě jeden negativní vliv na oblast kolem řeky. Výrazně ubývá podzemí vody a jak se zdá, i tato skutečnost souvisí s těžbou.

Ta však zatím pokračuje dál a z řeky se stává jakási vířivka. Místním lidem nezbývá než čekat, jak se celá situace vyvine, zatímco se k řece sjíždějí turisté, aby se podívali na neobvyklou anomálii. Škrtat zapalovačem se ale neodvažují.

Galerie:

Zdroje: theecologist.org; YouTube@Jeremy BuckinghamPřidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *