marsters a pláž
William Marsters. Zdroj: Volné dílo

Na světě stále existují obydlená místa, která jsou tak odlehlá, že má o jejich existenci jen málokdo tušení. Jedním takovým je Palmerston Island, ostrov v Pacifiku náležící Cookovým ostrovům, který obývají pouze potomci jednoho muže. Ten na pláže ostrova připlul v roce 1863.


První Evropan, který na ostrov vstoupil, byl James Cook

Jmenoval se William Marsters a na ostrově se usadil s malým harémem Polynésanek. Nebyl ale zdaleka prvním člověkem, který na malý atol připlul. Pro Evropany jej objevil James Cook, a přestože se rozlehlé souostroví jmenuje po něm, ostrov Palmerston byl jediným ze všech atolů, na jehož břeh slavný kapitán vstoupil. Stalo se tak v roce 1777 a důvodem bylo doplnění zásob ovoce a kokosových ořechů. Muži zde ale neobjevili zdroj vody. Kapitán atol pojmenoval po jistém lordu Palmerstonovi z britské admirality. Před Cookem na pláže tohoto na první pohled idylického místa vstoupilo zcela jistě mnoho domorodců, kteří zde ponechali rozbité kánoe a několik z nich má na atolu místo svého posledního odpočinku.

Samotný ostrov vytvořila v dávných dobách sopka, která se tyčí 4 000 metrů ode dna oceánu. Její vrchol je ale v nejvyšším bodě atolu pouhé 4 metry nad hladinou. Moc rozmanitých plodin na ostrově neroste, je však útočištěm želv, vzácných mořských ptáků a nakonec i tří větví Marstersovy rodiny.


Tři větve jedné rodiny

William Marsters, původem Angličan, se na atol dostal za nevyjasněných okolností s doprovodem minimálně tří polynéských žen. Muž vytvořil malé komunitě dům z trámů naplaveného dřeva na břehu, které muselo pocházet ze ztroskotané lodi a je až s podivem, že tato stavba stojí ještě dnes. Jisté je, že s jednou ženou uzavřel sňatek. Marsters do své smrti v roce 1899 zplodil 17 potomků, kteří měli dohromady dalších 54 dětí. Dnes na Palmerstonu žije 58 lidí a všichni považují ostrov za svoji vlast. Podle všeho jde o tři větve jedné rodiny, jejímž zakladatelem byl právě William Marsters. Těmto lidem bylo v roce 1954 uděleno plné vlastnictví ostrova.

V současné době je na Palmerstonu zakázáno manželství uvnitř jedné rodinné skupiny. Členové komunity zpravidla hledají své protějšky na ostatních atolech souostroví, ale nejbližším obydleným místem je 500 kilometrů vzdálený ostrov Rarotonga.

Dostat se na Palmerston není jednoduché. I od ostatních Cookových ostrovů je stovky kilometrů vzdálený a pravidelné spojení na něj neexistuje. Na břehy atolu několikrát do roka připlouvá loď se zásobami potravin a vody, a to je také jediné spojení s okolním světem, pokud pomineme jeden telefonní přístroj a internetové připojení, které je obyvatelům k dispozici čtyři hodiny denně. Odlehlost a osamělost ostrova dokazuje i skutečnost, že ještě v roce 1969 nebyl na mapách správně umístěn.

Galerie:

Zdroj: www.cookislands.org.uk


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *