zlaté písky
Foto: Boby Dimitrov, Wikimedia

Bulharsko je častým cílem dovolenkářů. Místní prázdninová střediska jsou plná jak v létě, tak i nyní s nadcházejícím podzimem. Nabídnou totiž možnost, léto si ještě o pár dnů prodloužit pobytem v příjemném teple u moře. Bulharsko je také známé svými cenami „za hubičku“. To však neplatí v jednom z nejoblíbenějších a nejvyhlášenějších resortů, na Zlatých Píscích.


Dovolenkové středisko na úrovni

Zlaté Písky (Zlatni pyasatsi) leží nedaleko města Varna, na jehož letišti turisté přistanou. Bývají nazývány „perlou Černého moře“. Už to odráží významnost destinace. Onen přívlastek si vysloužily díky dozlatova zbarvenému plážovému prostoru u moře. I místní služby jsou excelentní perlou bulharského pohostinství a turismu.

Historie střediska se odvíjí už od šedesátých let minulého století, kdy zde začaly vznikat první hotely. A rychle jich přibývalo. Dnes Zlaté Písky nabízí nejen levnější formu ubytování spadající do nižší třídy, chlubí se hlavně luxusními hotely, jejichž služby jsou synonymem komfortu. All inclusive programy zde nabízejí dovolenou snů.

Zlaté písky
Zlaté písky jsou nejvyhlášenějším resortem v Bulharsku. Foto: Pixabay

Nejen ubytovací služby jsou nastaveny na maximu. Pro turisty je tu zbudováno zábavní centrum rozkládající se na ploše při pláži. Noční obloha zde září světly atrakcí, které se starají o zábavu turistů. Za zmínku jistě stojí obrovské ruské kolo nebo velký autodrom. Samozřejmostí jsou pestré vodní a plážové atrakce nebo nafukovací skákací stany pro děti.


Další místní zajímavostí je dvacet metrů vysoká napodobenina Eiffelovy věže, v níž funguje restaurace. Jejímu okolí se někdy říká „Malá Paříž“.

Komu nestačí moře či hotelový bazén, jistě zavítá do Aquapolisu, obrovského aquaparku s celou řadou tobogánů, bazénů či například divokou řekou. Aby turisté mohli mít a zažít, na co si vzpomenou, je zde zřízeno i golfové centrum, stejně jako desítky dalších atrakcí, restauračních a zábavních zařízení a služeb.

Není se tak co divit, že se tu nachází i prodejna luxusních šperků nebo celosvětově oblíbený fast food. Je to tady jako jakési VIP Bulharsko, protože země se jinak vyznačuje kvalitními, ale spíše skromnějšími podmínkami, za to ale s cenami nastavenými proklatě nízko. Zlaté Písky nabízejí prakticky vše, o ceně se zde ale nesmlouvá.

trh
Bulharská tržnice. Foto: Pixabay

Luxus ale něco stojí

Právě levné nákupy do Bulharska lákají řadu turistů, kteří si raději vezmou polo prázdný kufr, protože plánují svůj šatník naplnit novými kousky zde zakoupenými. A je to tak. Jen ne na Zlatých Píscích.

Onen luxus, který na turisty okamžitě dýchne při příjezdu do destinace, se odráží i v cenách zboží. Co se cen v restauracích a barech týče, zde drží laťku střízlivě průměrnou, ale oblečení, šperky, kabelky, obuv a vše ostatní, co nabízí místní obchůdky, to už je jiná. Takže pokud vás něco vyloženě nezaujme, klidně si šatník doplňte v klidu v nákupním centru u nás.

Rovněž jinde běžně zdarma dostupné služby jsou tu zpoplatněny. Lze ještě chápat veřejné WC u pláže či převlékací kabiny. Platit se tu ale musí i za plážovou sprchu se studenou vodou, a to už je vcelku nestandardní.

pláž
Zlaté písky jsou na Bulharsko nadstandardní lokalitou. Foto: Pixabay

Počasí však provozovatelé střediska poručit nedokážou. Zářijové moře je prostě nestálé

Není to pravidlem a bude záležet na štěstí a na nešvarech počasí, ale v těchto pozdějších měsících se v Bulharsku stává, že byť slunce svítí a nebe je bez mráčku, vane někdy až poměrně nepěkný vítr. Ten je nejen nepříjemným narušitelem dovolenkové pohody, aktivuje navíc jinak vcelku poklidné moře a zapříčiní někdy až mohutné vlny. Na sklonku sezóny je tak třeba počítat s tím, že tamní Černé moře může být rozbouřené víc než v letních měsících.


Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts