brusel
Náměstí Grand Place

Když se zmíní evropská metropole Brusel, většina z nás si představí poněkud nudné a šedivé město s administrativními budovami. Ano, slovo Brusel je v současnosti skloňováno zvláště s institucemi Evropské Unie a s nespočtem jejích úředníků spěchajících v tmavých oblecích do práce. Nenechme se však zmást, Brusel má za sebou bohatou historii a město jako takové skrývá mnoho historických a kulturních krás. Musí se však hledat, o to je to dobrodružnější. A když už je spatříte a vychutnáte si některou ze zdejších kulinářských specialit, budete se sem chtít každý rok vracet.


Bruselská gastronomie, to nejsou jen pralinky

Brusel je znám svou vynikající nenahraditelnou čokoládou a hlavně pralinkami, které zde byly v roce 1912 vynalezeny. Na ulicích najdete mnoho specializovaných obchodů s těmito dobrotami, až vás bude přecházet zrak. Oblíbené jsou tu i vafle v různých provedeních, jejichž vůni lze cítit téměř na každém rohu. V Bruselu žijí lidé rozmanitých národností, proto zde najdete restaurace nabízející pokrmy z různých koutů světa. Lidé si zde potrpí na dobrý servis a kvalitní jídlo.

Typickým jídlem pro Belgii je například Tarte au riz, koláč se sladkou rýžovou náplní. Populárním pokrmem je také Moules-fritez, tedy slávky s hranolkami. Nelze zapomenout na belgické pivo, které je velmi silné a belgické pivovary produkují více než 400 značek. Určitě ochutnejte Trappist, pivo s historií od 11. století vznikající v opatstvích. Pokud chcete pocítit historii Bruselu, navštivte Le Grand Café (ihned vedle Burzy), klasickou brasserii nabízející belgické speciality a nezapomenutelnou atmosféru.

Jaká místa musíte vidět

Náměstí Grand Place je první věc, kterou je nutné navštívit. Dominuje mu gotická budova radnice, kde se můžete díky infocentru zeptat na různé trasy a tipy. Ihned naproti stojí Muzeum Bruselu. Jedno z nejkrásnějších náměstí světa je lemováno starými domy, které byly postaveny ve stylu vlámského baroka.

Další do seznamu věcí, které navštívit, se řadí určitě Atomium v parku Heysel. Jedná se o pozůstatek z Expa 1958. V jednotlivých koulích propojených eskalátory můžete obdivovat různé expozice a v té nejvyšší se nachází luxusní restaurace. Velmi blízko této atrakce je park Mini-Evropa, což je ideální místo pro rodiny s dětmi.

Palais Royal. Další z belgických památek. Tento královský palác je oficiální rezidencí krále, který zde však nesídlí. V letních měsících je možné navštívit jeho skvostné interiéry.

Pokud si z Belgie chcete přivést domů suvenýr, spěchejte do čtvrti Marolles. Ta je plná obchůdků se starožitnostmi a každé ráno je tu i bleší trh, kde si můžete zakoupit různé staré poklady.

Pro odpočinek je ideální jeden z bruselských parků. Je jich tu nespočet, lidé zde cvičí, odpočívají, pořádají festivaly či pikniky. Doporučujeme například park Cinquentennaire mezi zastávkou metra Merode a Schuman. Mimo relaxování zde můžete navštívit i muzea, situovaná v jeho středu.

Samozřejmě nesmíme opomenout symbol města, sošku čůrajícího chlapečka Manneken Pis v ulici Rue Charles Buls. Za vidění stojí také královské galerie St. Hubert. Galerie má úžasný interiér s proskleným stropem a nachází se zde nejstarší nákupní centrum.


Galerie:

Další čtení