brusel
Náměstí Grand Place. Foto: Pixabay

Když se zmíní evropská metropole Brusel, většina z nás si představí poněkud nudné a šedivé město s administrativními budovami. Ano, slovo Brusel je v současnosti skloňováno zvláště s institucemi Evropské Unie a s nespočtem jejích úředníků spěchajících v tmavých oblecích do práce. Nenechme se však zmást, Brusel má za sebou bohatou historii a město jako takové skrývá mnoho historických a kulturních krás. Musí se však hledat, o to je to dobrodružnější. A když už je spatříte a vychutnáte si některou ze zdejších kulinářských specialit, budete se sem chtít každý rok vracet.


Bruselská gastronomie, to nejsou jen pralinky

Brusel je znám svou vynikající nenahraditelnou čokoládou a hlavně pralinkami, které zde byly v roce 1912 vynalezeny. Na ulicích najdete mnoho specializovaných obchodů s těmito dobrotami, až vás bude přecházet zrak. Oblíbené jsou tu i vafle v různých provedeních, jejichž vůni lze cítit téměř na každém rohu. V Bruselu žijí lidé rozmanitých národností, proto zde najdete restaurace nabízející pokrmy z různých koutů světa. Lidé si zde potrpí na dobrý servis a kvalitní jídlo.

Související:  Opravdový Berlín poznáte mimo turistické cíle. Vydejte se do Mauerparku, kde mimo jiné narazíte na zbytky Berlínské zdi

Typickým jídlem pro Belgii je například Tarte au riz, koláč se sladkou rýžovou náplní. Populárním pokrmem je také Moules-fritez, tedy slávky s hranolkami. Nelze zapomenout na belgické pivo, které je velmi silné a belgické pivovary produkují více než 400 značek. Určitě ochutnejte Trappist, pivo s historií od 11. století vznikající v opatstvích. Pokud chcete pocítit historii Bruselu, navštivte Le Grand Café (ihned vedle Burzy), klasickou brasserii nabízející belgické speciality a nezapomenutelnou atmosféru.

Jaká místa musíte vidět

Náměstí Grand Place je první věc, kterou je nutné navštívit. Dominuje mu gotická budova radnice, kde se můžete díky infocentru zeptat na různé trasy a tipy. Ihned naproti stojí Muzeum Bruselu. Jedno z nejkrásnějších náměstí světa je lemováno starými domy, které byly postaveny ve stylu vlámského baroka.


Další do seznamu věcí, které navštívit, se řadí určitě Atomium v parku Heysel. Jedná se o pozůstatek z Expa 1958. V jednotlivých koulích propojených eskalátory můžete obdivovat různé expozice a v té nejvyšší se nachází luxusní restaurace. Velmi blízko této atrakce je park Mini-Evropa, což je ideální místo pro rodiny s dětmi.

Související:  Šílené město Baarle-Nassau! Kuchyně v Belgii, obývací pokoj v Nizozemí

Palais Royal. Další z belgických památek. Tento královský palác je oficiální rezidencí krále, který zde však nesídlí. V letních měsících je možné navštívit jeho skvostné interiéry.

Pokud si z Belgie chcete přivést domů suvenýr, spěchejte do čtvrti Marolles. Ta je plná obchůdků se starožitnostmi a každé ráno je tu i bleší trh, kde si můžete zakoupit různé staré poklady.

Pro odpočinek je ideální jeden z bruselských parků. Je jich tu nespočet, lidé zde cvičí, odpočívají, pořádají festivaly či pikniky. Doporučujeme například park Cinquentennaire mezi zastávkou metra Merode a Schuman. Mimo relaxování zde můžete navštívit i muzea, situovaná v jeho středu.

Samozřejmě nesmíme opomenout symbol města, sošku čůrajícího chlapečka Manneken Pis v ulici Rue Charles Buls. Za vidění stojí také královské galerie St. Hubert. Galerie má úžasný interiér s proskleným stropem a nachází se zde nejstarší nákupní centrum.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts