hurikán dorian
Foto: NASA

Kamery na Mezinárodní kosmické stanici včera zachytily pohled na hurikán Dorian, který se blížil k severní části Baham. V té době dosáhla bouře nejvyšší páté kategorie nebezpečnosti, která zahrnuje hurikány s rychlostí větru nad 250 km/h. Na Bahamy ale udeřil ještě ničivější silou v podobě třísetkilometrové rychlosti.


Dorian způsobil katastrofální škody na ostrovech Abacos a Grand Bahama, kam dorazil v neděli. Tisíce lidí byly na ostrovech evakuovány. Vítr ničí domy, převrací auta a trhá vedení. Škody zatím nejsou vyčísleny. V USA se připravuje evakuace miliónů lidí ve státech Florida a Jižní Karolína, i když je nyní nejasné, zda střed bouře zasáhne americké pobřeží. Podle nejnovějších předpovědí se hurikán začne stáčet na sever a při své pouti při jihovýchodním pobřeží USA by mohl pomalu slábnout. Potvrdit se to však zatím nedá.

Dorian je podle odborníků nejsilnější bouří v Atlantiku, která kdy zasáhla pevninu. Podobně silný jev meteorologové zaznamenali pouze v roce 1935 a celkový počet zaznamenaných bouří, jež doprovázel vítr rychlosti větší než 280 km/h, bylo v historii pouze 23.

Hurikán se zformoval před týdnem ve středním Karibiku. Pozornost začal budit ve čtvrtek, kdy přerostl v monstrum čtvrtého stupně nebezpečnosti a od té doby stále nabírá na síle.


O letošní hurikánové sezóně, včetně klasifikace hurikánů, si můžete přečíst v našem starším článku.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts