cyklony
Foto: NASA/NOAA

V posledních dnech je věnována pozornost hlavně superhurikánu Dorian, který zdevastoval Bahamy a ve slabší formě postupuje při pobřeží Spojených států na severovýchod. Jak ale dokazuje snímek sestavený experty z NASA a NOAA, tropických bouří se v posledních dnech zformovalo daleko více.


Ve středu 4. září se na západní polokouli vytvořil pozoruhodný řetězec tropických cyklónů, který je zachycen na sestaveném snímku. V Pacifiku řádí hurikán Juliette a v Atlantiku lze vidět jak hurikán Dorian, tak slabší bouře Fernand a Gabrielle. Obě v té době spadaly do druhé kategorie nebezpečnosti na Saffir–Simpsonově stupnici hurikánů. Hurikán Dorian je nyní na třetím stupni, ale v neděli a v pondělí dosáhl nejvyššího pátého stupně s rychlostí větru okolo 300 km/h.

Data k fotografii byla získána pomocí nástroje Advanced Baseline Imager na geostacionárním operačním environmentálním satelitu GOES-16, který provozuje americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) s podporou NASA.

planeta

Zdroj: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens; NOAA National Environmental Satellite


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts