Zanzibar
Zanzibar. Foto. Unsplash

Ostrov Zanzibar je místem skloňovaným v našich končinách více než kdy jindy. A nejen v našich. Tanzanská vláda totiž k probíhající pandemii koronaviru přistupuje velmi laxním způsobem a turisty stále vítá s otevřenou náručí, aniž by po nich požadovala negativní testy nebo karanténu. Podle místní ministryně zdravotnictví Dorothy Gwajimaové je Tanzanie zemí bez covidu, ovšem opoziční hlasy hovoří zcela opačně.


Šíření koronaviru v Tanzanii dokazují mimo jiné i turisté, kteří si jej z africké dovolené přivezli. Například u dvou dánských cestovatelů, kteří pobývali na Zanzibaru, byla potvrzena jihoafrická mutace. Místní církev také nemlčí a občany vyzývá k nošení roušek. Vláda ale nic neřeší a k náhlým onemocněním místních politiků, která vyplula na povrch, se nevyjadřuje. Vyhodnotit epidemickou situaci v zemi je tak v podstatě nemožné.

Ministerstvo zahraničí České republiky upozorňuje na stále platné doporučení, že by se cestovat do zahraničí mělo pouze v nezbytných případech. Mezi ty samozřejmě turistika nepatří. Přesto do Tanzanie, primárně na ostrov Zanzibar, dovolenkáři míří a patří k nim i veřejně známé osobnosti, které se chlubí na sociálních sítích.

Zanzibar navštívila například Šárka Grossová s dcerami: 


Do Tanzanie létají komerční lety. Většina leteckých společností podmiňuje vstup na palubu předložením osvědčení o provedení testu na covid-19. To samé platí pro cestu zpět, což může závěr dovolené slušně zkomplikovat.

V Tanzanii se cena za test pohybuje okolo 100 dolarů, avšak podle Ministerstva zahraničí České republiky není testování v Tanzanii bez komplikací. V zemi je jen jedna akreditovaná laboratoř, která nestíhá dodat výsledky do uváděných 72 hodin, a tak vzniká prostor pro korupční prostředí, kdy jsou nabízeny falzifikáty testů.

Po příletu do České republiky musí všichni neprodleně podstoupit test na covid nebo nastoupit do čtrnáctidenní karantény. Vzhledem k současné nepřehledné situaci Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestu do této země.

Podle statistiky Worldometers bylo v Tanzánii oficiálně zaznamenáno 509 případů, z nichž je 305 aktivních. V souvislosti s koronavirem je oficiálně evidováno 21 úmrtí. Avšak pokud se na statistiku podíváme detailněji, pak zjistíme, že se data nezměnila od 9. května 2020.

Covid v Tanzánii
Oficiální statistika ohledně počtu nemocných covidem-19. Zdroj: Worldometers.info

Právě na začátku května minulého roku tanzanský prezident John Magufuli prohlásil, že se země epidemie zbavila pomocí modliteb. Proti covidu jsou v zemi aktuálně doporučovány bylinné terapie, ovšem ne jako lék, ale jako prevence před možným přivlečením viru ze zahraničí. Země také odmítá vakcínu, nemoc se přece v Tanzánii nevyskytuje, tak není důvod očkovat.


Dodatek 23. února 2021:

První čeští podezřelí na tzv. jihoafrickou mutaci jsou osoby, které se vrátily ze Zanzibaru.

Zdroje: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Seznam Zprávy, Worldometers, Instagram@sarka_grossova, Twitter@ZdravkoOnline


Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *