Ostrov Petra I.
Zdroj: Hannes Grobe

Ostrov Petra I. sice patří k Norsku, od této země jej však dělí tisíce kilometrů. A nejen to, ostrov je na hony vzdálený i samotné civilizaci.


Petr I. leží asi 450 kilometrů severně od Antarktidy a jeho nejbližším obydleným sídlem je Villa Las Estrellas na Jižních Shetlandech. K objevení došlo až v roce 1821, když jej spatřila ruská výprava Fabiana von Belinghausena při průzkumu jižních polárních oblastí. Své pojmenování získal na počest cara Petra I. Byli to však Norové, kteří jako první a na dlouhou dobu jako poslední lidé na ostrov vstoupili. K této události došlo v únoru 1929 a čest jako první navštívit tento nehostinný ostrov měl mořeplavec Ola Olstad.

polárníci 1929
Výprava v roce 1929 poprvé vstupuje na Ostrov Petra I. Foto: Volné dílo, Wikimedia

Vzhledem ke vzdálenosti od pevniny i k faktu, že je ostrov téměř celý zaledněný, moc dobrodruhů a polárníků nepřitahuje. Pevnina se zde ukazuje jen krátce v létě a nebo v podobě skalisek vystupujících až do výšky 1755 metrů nad mořem. Čas od času okolo ostrova propluje rybářská loď, jinak však ostrov majestátně dokazuje, že na jeho území je pánem pouze příroda. Domov zde nalézá několik druhů ptactva, tuleni a výjimečně i tučňáci.

Ostrov Petra I. vznikl v dávné historii sopečnou činností. Vzhledem k ledové pokrývce a drsnému podnebí není jasné, zda jde o činnou nebo vyhaslou sopku.


Jeden z posledních kontaktů ostrova a civilizace proběhl v roce 1987. Na Petru I. se vylodilo pět vědců z norského polárního institutu a ostrov na týden obydleli. Při pobytu pak prováděli různá topografická a meteorologická měření. Na ostrově také zanechali automatickou meteorologickou stanici, která je dodnes funkční.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts