mars one
Zdroj obrázku: Mars One

Mars One byl svého času velmi diskutovaným a ambiciózním projektem. V roce 2012 vyhlásil plán kolonizace rudé planety velmi neotřelým způsobem. Osidlování Marsu mělo probíhat jako televizní reality show. Přihlásily se tisíce dobrovolníků, kterým evidentně nevadilo, že cesta na Mars, plánovaná na rok 2024, měla být pouze jednosměrná.


Vědci a přední světoví odborníci však již v počátcích projektu upozorňovali na nedostatky, díky kterým se expedice jevila jako nereálná. Nyní je společnost Mars One v konkurzu a jak se zdá, reality show spojené s osidlováním našeho planetárního souseda se jen tak nedočkáme.

Bankrot společnosti potvrdil i Bas Lansdorp, spoluzakladatel projektu. Zároveň ale dodal, že se snaží najít řešení špatné finanční situace. Společnost Mars One je tvořena sekcemi. První z nich, Mars One Ventures, zajišťuje financování projektu a druhá, Mars One Foundation, je neziskovou částí projektu. Finanční problémy se týkají právě druhé jmenované.

Do reality show bylo prozatím přihlášeno tisíce dobrovolníků. Užší okruh z nich měl podstoupit náročnou přípravu na misi. Nejprve měla proběhnout testovací část na Zemi, zatímco na rudé planetě by podmínky pro život připravovalo několik robotických expedic. Nakonec by vyvolení vytvořili první lidskou kolonii na Marsu. To vše pod dohledem kamer.


Animace vzhledu první lidské základny na Marsu:

Zdroj: Sciencealert


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts