alberta-kanada
Alberta, Kanada. Zdroj: Pixabay

Letošní leden byl vůbec nejteplejším startem do nového roku v historii měření. Podle zprávy Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) přesáhly průměrné lednové teploty veškeré zaznamenané hodnoty za posledních 141 let.


Rekordní leden navazuje na mimořádný rok 2019, který je zařazen mezi ty nejteplejší od doby, kdy bylo zahájeno spolehlivé měření povrchu planety. Přitom posledních pět let bylo extrémně nadprůměrných, což ukazuje na rostoucí tempo klimatické krize. Jak se růst průměrné teploty posledních 141 let vyvíjel, ukazuje graf níže. Různé barvy křivek označují jednotlivá centra, která zaznamenávají teplotu na Zemi.

graf teploty
Zdroj: NASA GISS/Gavin Schmidt

Podle NOAA byla lednová teplota o 1,14 °C nad průměrem 20. století, což nepatrně překonalo leden roku 2016. Hodnota průměrné lednové teploty byla vypočítána na 13,14 °C. Neobvykle bylo na většině území Ruska, ve Skandinávii, v Karibiku nebo třeba v Kanadě, kde se teploty pohybovaly o neuvěřitelných 5 °C nad průměrem. Rekord zažil také Boston, kde nejvyšší lednová teplota dosáhla 23 °C.

Extrémně bylo i na jižní polokouli, kde nyní panuje léto. V Antarktidě sice v lednu rekord nepadl, ale v únoru bylo zaznamenáno nové maximum hned dvakrát. Nejprve byla na začátku února naměřena teplota 18,3 °C na základně Esperanza. Rekord ale neplatil dlouho. Nové maximum 20,75 °C zaznamenali vědci 9. února na Seymourově ostrově.

leden 2020
Mapa ukazuje průměrnou lednovou teplotu. Bílá barva značí hodnoty blížící se průměru, modrá barva podprůměrnou teplotu a převládající červená nadprůměrnou. Zdroj: NOAA

Světoví lídři se sice v roce 2015 dohodli, že se pokusí udržet nárůst průměrné teploty o 2 °C ve srovnání s obdobím před průmyslovou revolucí, aby zabránili globálním katastrofám, ale emise způsobující oteplování se zatím nesnižují. Vědci proto znovu varují, že pokud se emise pocházející z lidské činnosti nesníží do roku 2030 na polovinu, nebude už žádná šance, jak zastavit katastrofické zhroucení klimatu.
Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts