Neptunovy koule
Foto: Ezu, CC BY-SA 2.0, Wikimedia

Hnědé chlupaté koule povalující se na plážích a dnech moří, na které jste mohli narazit během své letní dovolené, jsou jakýmsi malým zázrakem. Neptunovy koule nebo také příbojové baly vznikají z mořské trávy zvané posidonie mořská. Kromě toho, že je posidonie jedním z nejstarších organismů na planetě, je zajímavá také tím, že jsou její Neptunovy koule jakýmsi přírodním filtračním systémem oceánu.


Nepostradatelné traviny

Pokud jste byli na dovolené na některé z pláží Středozemního moře, pravděpodobně jste na Neptunovy koule někdy narazili. Vyskytují se totiž v celém Středomoří, což je taková místní zvláštnost, jelikož jinde ve světě se objevují jen velmi zřídka.

Posidonie vytváří rozlehlé podmořské louky, které pokrývají odhadem až 50 000 km². Zlepšují kvalitu vody, vytvářejí kyslík, poskytují útočiště stovkám druhů ryb a chrání pobřeží před erozí a vlnobitím. Zkrátka se jedná o velmi užitečné rostliny.

Posedonia
Posidonie na mořském dně. Foto: Frédéric Ducarme, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Jejich další velmi užitečnou a možná trochu překvapivou schopností je čištění moře od plastů. Svými stébly zachycují odpadky a mikroplasty unášené proudem, obalí je a s dalším přílivem vynesou v podobě Neptunových koulí na břeh.


Přírodní filtr na mikroplasty

Posidonie dokáží za rok nachytat neuvěřitelných 900 miliónů částic plastu. Zjistili to vědci v letech 2018 a 2019, když zkoumali množství plastu v nalezených mořských koulích i volných listech.

Plastové částice byly nalezeny u 50 % volných listů a u 17 % Neptunových koulí. V Neptunových koulích však byly přítomny plasty v mnohem větší hustotě. Zatímco kilogram volně plovoucích listů obsahoval průměrně 600 kusů plastů, kilogram mořských koulí jich v sobě měl 1500.

Neptunovy koule
Příboj v podobě koulí. Foto: Gerardgiraud, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

A jak k tomu vlastně dochází? Vše začíná roztrháním listů posidonie mořskými proudy. Poškozené listy, které zůstanou připojeny ke stonkům, se začnou postupně zaplétat do klubíčka a během toho nabírat okolní sediment i plasty. Nakonec s přílivem vše vynesou z moře na břeh.

Není jisté, proč to rostliny dělají. Zda z toho mají užitek, nebo jim to naopak škodí. Moři tím ale v každém případě prospívají.

Využití Neptunových koulí v historii

Čištění moře však není zdaleka jediná zajímavá věc, která se této úctyhodné trávy týká. Posidonie je považována za jeden z nejstarších organismů na planetě. Různé zdroje se v otázce jejího stáří dost rozchází – uvádí se rozmezí od 5000 do 200 tisíc let. Ať je to však s jejím stářím jakkoliv, jisté je, že využití pro Neptunovy koule, které tato rostlina vytváří, našli již naši dávní předci.

Neptunovy koule
Foto: T. Kebert, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Například Řekové je používali k utěsnění lodí a dobře věděli proč. Neptunovy koule jsou totiž velmi odolné, pomalu se rozkládají a odolávají plísním i ohni. Díky tomu mohou být pro podobné účely opravdu užitečné.

V Benátkách se Neptunovy koule využívaly jako obalový materiál pro sklo a další křehké zboží. Než byly vynalezeny ochranné materiály jako vata, polystyrén atp. byly pro přepravce tyto travnaté koule velmi praktickým pomocníkem.
Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.