Neptunovy koule
Foto: Ezu, CC BY-SA 2.0, Wikimedia

Hnědé chlupaté koule povalující se na plážích a dnech moří, na které jste mohli narazit během své letní dovolené, jsou jakýmsi malým zázrakem. Neptunovy koule nebo také příbojové baly vznikají z mořské trávy zvané posidonie mořská. Kromě toho, že je posidonie jedním z nejstarších organismů na planetě, je zajímavá také tím, že jsou její Neptunovy koule jakýmsi přírodním filtračním systémem oceánu.


Nepostradatelné traviny

Pokud jste byli na dovolené na některé z pláží Středozemního moře, pravděpodobně jste na Neptunovy koule někdy narazili. Vyskytují se totiž v celém Středomoří, což je taková místní zvláštnost, jelikož jinde ve světě se objevují jen velmi zřídka.

Posidonie vytváří rozlehlé podmořské louky, které pokrývají odhadem až 50 000 km². Zlepšují kvalitu vody, vytvářejí kyslík, poskytují útočiště stovkám druhů ryb a chrání pobřeží před erozí a vlnobitím. Zkrátka se jedná o velmi užitečné rostliny.

Posedonia
Posidonie na mořském dně. Foto: Frédéric Ducarme, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Jejich další velmi užitečnou a možná trochu překvapivou schopností je čištění moře od plastů. Svými stébly zachycují odpadky a mikroplasty unášené proudem, obalí je a s dalším přílivem vynesou v podobě Neptunových koulí na břeh.


Přírodní filtr na mikroplasty

Posidonie dokáží za rok nachytat neuvěřitelných 900 miliónů částic plastu. Zjistili to vědci v letech 2018 a 2019, když zkoumali množství plastu v nalezených mořských koulích i volných listech.

Plastové částice byly nalezeny u 50 % volných listů a u 17 % Neptunových koulí. V Neptunových koulích však byly přítomny plasty v mnohem větší hustotě. Zatímco kilogram volně plovoucích listů obsahoval průměrně 600 kusů plastů, kilogram mořských koulí jich v sobě měl 1500.

Neptunovy koule
Příboj v podobě koulí. Foto: Gerardgiraud, CC BY-SA 3.0, Wikimedia

A jak k tomu vlastně dochází? Vše začíná roztrháním listů posidonie mořskými proudy. Poškozené listy, které zůstanou připojeny ke stonkům, se začnou postupně zaplétat do klubíčka a během toho nabírat okolní sediment i plasty. Nakonec s přílivem vše vynesou z moře na břeh.

Není jisté, proč to rostliny dělají. Zda z toho mají užitek, nebo jim to naopak škodí. Moři tím ale v každém případě prospívají.

Využití Neptunových koulí v historii

Čištění moře však není zdaleka jediná zajímavá věc, která se této úctyhodné trávy týká. Posidonie je považována za jeden z nejstarších organismů na planetě. Různé zdroje se v otázce jejího stáří dost rozchází – uvádí se rozmezí od 5000 do 200 tisíc let. Ať je to však s jejím stářím jakkoliv, jisté je, že využití pro Neptunovy koule, které tato rostlina vytváří, našli již naši dávní předci.

Neptunovy koule
Foto: T. Kebert, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Například Řekové je používali k utěsnění lodí a dobře věděli proč. Neptunovy koule jsou totiž velmi odolné, pomalu se rozkládají a odolávají plísním i ohni. Díky tomu mohou být pro podobné účely opravdu užitečné.

V Benátkách se Neptunovy koule využívaly jako obalový materiál pro sklo a další křehké zboží. Než byly vynalezeny ochranné materiály jako vata, polystyrén atp. byly pro přepravce tyto travnaté koule velmi praktickým pomocníkem.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *