Kolumbárium

Když zemře někdo blízký, často přemýšlíme nad formou jeho pohřbu. Mělo by být tělo pohřbeno v rakvi nebo by mělo být zpopelněno. Často se stává, že hřbitovy jsou prostě přeplněné a vy musíte hledat místa k odpočinku pro své blízké, někdy i v okolním městě či obci. Jak to mohu vyřešit? Kolumbaria jsou výhodným řešením, díky svým relativně malým rozměrům se do nich vejde více hrobů na urnu. V následujícím textu se dozvíte, co je to kolumbárium, jak vypadá jeho konstrukce a proč stojí za to uvažovat o této formě pohřbu.


Když zemře někdo blízký, často přemýšlíme nad formou jeho pohřbu. Mělo by být tělo pohřbeno v rakvi nebo by mělo být zpopelněno. Často se stává, že hřbitovy jsou prostě přeplněné a vy musíte hledat místa k odpočinku pro své blízké, někdy i v okolním městě či obci.

Jak to mohu vyřešit? Kolumbaria jsou výhodným řešením, díky svým relativně malým rozměrům se do nich vejde více hrobů na urnu. V následujícím textu se dozvíte, co je to kolumbárium, jak vypadá jeho konstrukce a proč stojí za to uvažovat o této formě pohřbu.

Co je to kolumbárium?

Obecně řečeno, Kolumbárium je objekt určený k uložení popela zesnulých, kteří prošli procesem kremace. Mnohé ze současných kolumbárií neboli urnových hrobek jsou provedeny ve formě tzv. výklenku. Stěny kolumbária jsou rozděleny na oddíly s malými prostory určenými pro umístění urny s popelem, jedná se o tzv. výklenky.


Výklenek kolumbária může být otevřený nebo uzavřený, v závislosti na přání příbuzných nebo majitelů místa. V každém výklenku je obvykle dlaždice s údaji o zesnulém. Zatímco u některých výklenků je umožněno ukládání jednotlivých uren, některá kolumbária také nabízejí možnosti skupinového pohřbu, kde je více uren uloženo v jednom výklenku. Kolumbárium může být zbudováno odděleně  nebo to může být celistvá stavba, ale jeho účel zůstane vždy stejný.

Kolumbárium

Columbarium, proč je to výhodné?

Pohřbívání mrtvých v kolumbáriu má několik významných výhod. Pohodlí především. Kolikrát se stalo, že hroby příbuzných a přátel, i když se nacházejí na jednom hřbitově, jsou daleko od sebe. Vybudováním kolumbária na hřbitově s velkým počtem míst tedy dáváte možnost dokoupit další hroby na urny pro více zesnulých.

Dostupné modulární kolumbária jsou pro tento účel vhodné. Lidé, kteří si kolumbárium vyberou jako místo věčného odpočinku pro své příbuzné, většinou oceňují smysl pro eleganci, který s sebou výběr kolumbária jistě přináší. Tyto objekty, postavené ve formě samostatných jednotek, působí profesionálně a jedinečně.

To znamená, že je ideálním místem odpočinku pro zesnulé i blízké. A konečně, pohřeb v kolumbáriu znamená, že bez ohledu na roční období nebo počasí budou blízcí zesnulého moci místo pohodlně navštívit.

Výstavba kolumbária

Výstavba kolumbária není nejjednodušší. České předpisy vyžadují k vybudování takového objektu mnoho souhlasů a povolení. Povolení je jedna věc a design druhá. Kolumbária vyžadují správný návrh a přípravu.

Není to obytný dům, ale místo odpočinku pro nejbližší. Všechno se musí udělat dokonale. Výrobci kolumbárií nabízejí i modulární kolumbária, na které je mnohem snažší získat povolení a ideálně splní podmínku pohřbení například rodinného typu.

Místo

Nemělo by to být ponecháno náhodě. V mnohých českých městech najdeme kolumbária, které se nacházejí v centrální části hřbitova. Není to náhodné. Producenti kolumbarií dokonce navrhují, aby byly umístěny v centrálních částech hřbitovů, proto, aby vzdali hold zesnilým.

Po schválení projektu přijde na řadu samotná výstavba. Výstavba si v závislosti na velikosti projektu vyžádá větší či menší finanční náklady, ale efekt bude vždy stejný, tedy úspora již tak skromného prostoru na hřbitově.

Cena kolumbária

Cena za postavení kolumbária není až tak vysoký náklad, i když se jedná o stavby, které musí být vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů (velmi často z mramoru) a musí bez poskvrny přežít léta. Vzhledem k tomu, kolik uren se vejde do jednoho kolumbária a ušetří místo na hřbitově, jsou náklady na stavbu rozhodně výhodné v porovnání s náklady spojenými s množstvím pomníků, které by měly být pro každý jednotlivý hrob postaveny.

Nabídky na stavbu kolumbária v závislosti na velikosti a počtu výklenků budou mít různé ceny. Kontaktujte nás pro cenovou nabídku vhodného kolumbária pro váš hřbitov.

Udělejte správné rozhodnutí

Při výběru místa pohřbu pro milovanou osobu věnujte čas tomu, aby jste shromáždili všechny informace, které potřebujete a mohli se co nejlépe rozhodnout.

Nejste si jisti, zda je pro vás kremace, tradiční pohřeb nebo jiná možnost to nejlepší? Zvažte, zda se vám vyplatí investovat do rodinných hrobek a nebo si vyberte kolumbárium pro více zesnulých, abyste dopřáli sobě i svým blízkým klid.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *