El Arco
El Arco. Foto: Pixabay

I v Mexiku mají svůj konec světa. Jmenuje se Los Cabos a je to tak trochu jiné Mexiko. Oblast leží mezi městy Cabo San Lucas a San José del Cabo, což jsou pro Středoevropana bez mapy těžko uchopitelné lokace. Když vám však prozradíme, že jde o nejjižnější města Kalifornského poloostrova, pravděpodobně pochopíte, proč se právě této oblasti říká konec světa.


Los Cabos je asi 30 kilometrů dlouhá pláž rozprostírající se mezi zmíněnými městy. Výjimečná je tím, že ji na jedné straně obklopuje vyprahlá poušť a na druhé křišťálově čistá voda Tichého oceánu a Kalifornského zálivu, který je někdy přezdíván Cortézovo moře.

Celebrity, absolutní bezpečí a panenská příroda

Oblast Los Cabos ale není pozoruhodná jen zajímavou lokací. Turisté mířící na mexický konec světa ji vyhledávají díky pověstnému bezpečí, které je v kontrastu se zbytkem Mexika opravdu výjimečné. I proto si Los Cabos oblíbilo mnoho světových celebrit a politiků. Nejvíce turistů je pochopitelně ze Spojených států, ale všichni cestovatelé mají jedno společné. Všichni chtějí vidět téměř nejjižnější bod Kalifornského poloostrova, slavný přírodní oblouk El Arco, který odděluje vody Tichého oceánu a Kalifornského zálivu.

El Arco není jen tak ledajaký mys. Tento skalnatý výběžek podléhá rychlé erozi, a to hlavně díky tomu, že se zde setkávají divoké oceánské vody s klidným Cortézovým mořem. Mys se nalézá u města Cabo San Lucas a můžete si zde vybrat, v jakých vodách se zrovna vykoupete. Pláže jsou na obou stranách malebné a mořská hladina je nádherně teplá. Jen pozor, pokud se vydáte na vyhlášenou pláž milenců u El Arco, která leží přesně v místě, kde se obě vody spojují. Jsou zde silné proudy a při koupání se doporučuje maximální opatrnost. O život zde přišlo i několik zdatných plavců, a tak nepokoušejte osud a zajděte o pár desítek metrů dál a užívejte si zde klidné průzračné moře.


Los Cabos je stále populárnější, ale s masovým turismem se tu nesetkáte. Na plážích sice narazíte na mnoho turistů, ale ve srovnání s ostatními mexickými (i jinými) masově navštěvovanými destinacemi, je na Los Cabos relativní pohoda.

Lidé sem také přijíždějí za skvělou mexickou kuchyní. Pojmem je restaurace Mi Casa v Cabo San Lucas, kde vám naservírují to nejlepší, co Mexiko nabízí a nemusí to být nutně z chilli papriček.

Ekologie na první místě

Ačkoliv jde o turistickou oblast, mexická vláda zde důsledně dbá na ekologii. Část Kalifornského poloostrova spadá do Seznamu světového dědictví UNESCO a vody Cortézova moře jsou nesmírně bohaté na podmořskou faunu a floru. Od El Arco lze pozorovat lachtany, želvy, keporkaky, ale i sviňuchy nebo plejtváky. Vyrazíte-li od moře do vnitrozemí poloostrova, ocitnete se v legendární Sonorské poušti plné kaktusů a vyprahlých sukulentů. Právě tento kontrast mezi vodní masou a vyprahlou pouští láká cestovatele a dobrodruhy z celého světa.

Tam za mořem je Antarktida

Konců světa je mnoho. V Evropě máme například anglický Land’s End nebo norský Nordkapp. Afrika má svůj Mys dobré naděje a v Jižní Americe je tímto bodem Ohňová země. Severoamerický konec se nalézá právě v Mexiku, a to z jednoho prostého důvodu. Postavíte-li se v Los Cabos přímo na jih, rozprostírá se před vámi širé moře a na jeho opačném a tisíce kilometrů vzdáleném břehu se nachází až ledová Antarktida.

Cabo San Lucas a San José del Cabo

Obě města vymezující oblast Los Cabos jsou přibližně stejně velká a mají 80 – 100 tisíc obyvatel. San Lucas je proslulé svým nočním životem, tequila tu teče proudem a v centru je nespočet barů a diskoték. Máte-li raději klid, vyrazte do San José, které, v kontrastu se svým sousedem, lemují malebná zákoutí a památky. Ráz města je téměř vesnický, a to přesto, že se i zde začínají objevovat první diskotéky.

Dovolená v Los Cabos nepatří k těm nejlevnějším. Pokud už se ale do Mexika vydáte, byla by škoda Kalifornský poloostrov nenavštívit.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts