wroclaw
Foto: Pixabay

Do Polska se na rozdíl od států západní Evropy houfy turistů z naší země nehrnou. Češi se tak leckdy nevědomky připravují o celou řadu výjimečných zážitků, kvůli nimž navíc nemusí strávit dlouhou dobu na cestách a mohou je pořídit za sympatické ceny. Jedním z dosud takřka neobjevených klenotů je město Vratislav (Wroclaw), jež si pravděpodobně milovníci kopané vybaví v souvislosti s konáním mistrovství Evropy v roce 2012.


Dějiny Vratislavi jsou propojeny s historií českých zemí

Vratislav je historicky hlavním městem Slezska a nachází se jen 60 km od českých hranic. Z toho plyne, že místní události se často odehrávaly v propojení s českými dějinami, k čemuž odkazuje i český lev ve znaku města. Jeho historické jádro se rozprostírá na dvanácti ostrovech řeky Odry. Nejstarším osídlením se pyšní Tumský ostrov s gotickou katedrálou svatého Jana Křtitele. Pozorní turisté si jistě všimnou, že na portále kostela nechybí ani socha nejslavnějšího českého mučedníka, svatého Václava.

Související:  Polské příhraniční tržnice stále lákají Čechy, a to nejen kvůli jídlu

Ve Starém městě možná čeká legendární poklad

Při návštěvě Vratislavi by neměla chybět prohlídka Starého města s centrálním rynkem, jež je jedním velkým ostrovem. Počátky rynku sahají až do začátku 13. století a středověké náměstí je rozměrově jedním z největších v Evropě. Estetický dojem z prohlídky tohoto architektonického skvostu navíc ještě zvýší pestrobarevné měšťanské domy, které mají velmi vysoké štíty. Některé z těchto domů hostily v minulosti i české panovníky, dům U Gryfů pak láká hledače pokladů, kteří jsou seznámeni s legendou, jež se k němu váže.

Děti potěší návštěva ZOO a Afrikarium

Ne každý turista miluje historii, a proto vyznavače cizokrajné fauny jistě potěší informace, že ani ve Vratislavi nechybí zoologická zahrada, jejímž největším tahákem je tamní Afrikarium. To se dělí na několik částí, kde mohou návštěvníci vidět rozličné africké ekosystémy. Lákavá je pláž a korálové útesy v Rudém moři i neprostupný Konžský deštný prales.


Související:  Letní dovolená na Helské kose v Polsku jako zajímavá alternativa Chorvatska nebo Itálie

Slezské nebe čeká na turisty ve vratislavských restauracích

Předností návštěvy Vratislavi je nejen její geografická blízkost, ale samozřejmě i skutečnost, že polština je slovanským jazykem, takže se tu většina Čechů nemá problém domluvit. Při návštěvě vyhlášené Svídnické restaurace, jež bývá pokládána za jednu z nejstarších v celé Evropě, tak nehrozí nebezpečí, že by číšník popletl objednávku. Zvyklí jsou zde především na to, servírovat turistům slezské nebe, což je tradiční místní pokrm, jenž se připravuje ze tří druhů masa v omáčce ze sušeného ovoce. Přílohou jsou pak vratislavské knedlíčky. Výše proklamovanou snadnou dostupnost Vratislavi lze doložit tím, že se sem člověk dostane po dálnici z Ostravy za pouhé dvě hodiny, z Náchoda je potom cesta ještě o poznání kratší.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts