Lacher See
Foto: Df1paw, CC BY-SA 4.0, Wikimeida

Německo není zrovna místem, které bychom si spojovali se sopečnou činností. Přesto na západě země dřímá vulkán, z něhož  stále vyvěrá magma a jeho aktivita stojí za několika menšími zemětřeseními, které oblast Vulkaneifel v Porýní-Falci čas od času zasáhnou. Sopka se ukrývá pod hladinou jezera Laacher See, podle odborníků však žádné nebezpečí nehrozí.


Vědci ale teprve v roce 2019 s definitivní platností potvrdili, že se na dně jezera s maximální hloubkou 51 metrů vulkán ukrývá. Voda nyní zaplňuje kalderu vzniklou během posledního velkého výbuchu, který proběhl před 13 077 lety (s možnou odchylkou ±9 let). K této přesné dataci letos dospěl mezinárodní tým vědců složený z archeologů, klimatologů, ekologů a specialistů na radiokarbonové datování a vulkanologii. Vědci se během analyzování vzorků ze dna a okolí jezera zaměřili na zbytky stromů pohřbených během poslední erupce a výsledky publikovali v renomovaném časopisu Nature.

Erupce sopky dřímající na dně Laacher See byla jedním z největších sopečných výbuchů ve střední Evropě za posledních 100 000 let. Exploze vyvrhla do atmosféry zhruba 20 kubických kilometrů hmoty až do výšky 20 kilometrů, což je srovnatelné s erupcí vulkánu Pinatubo na Filipínách v roce 1991.


Katastrofa tehdy zasáhla velkou část kontinentu. Déšť s popelem padal až v Itálii nebo v místech, kde dnes leží Petrohrad. V bezprostředním okolí Laacher See se vytvořily mohutné usazeniny popela a pemzy a pohřbily veškerý život. Stromy v okolí hořely a právě jejich ohořelé fragmenty, které se zachovaly až do současnosti, podrobili experti analýze.

V současnosti vulkán ze zemského pláště propouští do kůry tekuté magma, avšak žádné nebezpečí nehrozí. Sopka je sice aktivní, ale podle německých vulkanologů je zhruba v polovině cyklu, než znovu vybouchne. K erupci je zapotřebí, aby došlo k úplnému zaplnění takzvaných magmatických komor na dně jezera, na to je ale třeba přibližně 30 000 let.

Přesto je možné aktivitu sopky pocítit na vlastní kůži. Někdy se projevuje bubláním vody v jezeře, jindy menšími otřesy. Série osmi menších zemětřesení byla v oblasti zaznamenána v roce 2013. Nicméně tyto události nemají vliv na bezpečnost okolních obyvatel.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *