turistika strachu
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Romantické zámky či hrady, udržované parky, poznávací výstavy či relaxační procházky na rozhlednu. To vše jsou lákavé tipy na výlet. Stále častěji se však v dnešní společnosti rozvíjí trend poněkud jiný. Jedná se o navštěvování různorodých lokalit, jejichž společným znakem je to, že v nás vyvolají pocity strachu a nejistoty. Čím dál více lidí tuto formu adrenalinu upřednostňuje před klasickými akcemi.


Proč strach tolik láká

Na to existuje řada odpovědí, které se různí povahami lidí. Jedna společná varianta zde ale je. Stručně řečeno, žijeme příliš dlouho v míru a blahobytu. A tak, zatímco lidé, kteří kdysi jakkoli strádali, netoužili po ničem jiném, než po klidu, harmonii a pěkných zážitcích, dnešní společnost tyto dnes jisté hodnoty mohou „nudit“. Navíc strach, temná strana čehosi zakázaného či děsivého, to zkrátka láká. Vždyť na jakém principu fungují atrakce na poutích a v zábavních parcích. Strach a adrenalin.

Související:  I nejsevernější oblast Grónska nese českou stopu. Drsná romantika kraje Avannaata dokáže uhranout i ublížit

Černobyl a Pripjaťské město duchů jako lákadlo turistů

K jakému neštěstí v dubnu roku 1986 na území Ukrajiny došlo, je nesmazatelně vtisknuto do mysli většiny z nás. Havárie elektrárny V. I. Lenina v černobylské oblasti byla první svého druhu. Následky katastrofy si ponesou ještě generace po nás.

Dnes je havarovaný reaktor zakryt novým ochranným sarkofágem. Přesto, že radiace je stále patrná a je třeba speciálních bezpečnostních opatření, místo je hojně navštěvovanou turistickou lokalitou.


Obytné domy, škola, nemocnice, bazén či hotel, v nichž ještě dnes můžeme spatřit pozůstatky lidské přítomnosti, jsou smutnou, ale nevšední návštěvou. Fascinující je být v blízkosti místa, které mlčky připomíná oběť mnohých.

masky
Strach a temná strana čehosi zakázaného či děsivého někoho zkrátka láká. Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Děsivá místa jsou i u nás

Ve světě je celá řada takto ponurých míst. Míst tragédií, smrti, utrpení či děsivých přeludů. Ale i v naší republice jsou lokality, které zažily mnoho smutného a které děsí a lákají zároveň.

Ať už se jedná o místa neštěstí, způsobených lidskou činností, jako například vypálené obce Lidice či Ležáky, nebo surovosti jedince, z nichž jmenovat můžeme statek Pohádka, kde působil nechvalně známý vrah Ivan Roubal.

Jsou však také místa, která děsí svojí negativní energií, jejíž původ lze jen těžko vysvětlit. Hřbitovy, opuštěná sanatoria. Nebo „začarovaný“ les.

Související:  Ultima Thule: Nejvzdálenější objekt, který byl kdy zkoumán, vydává svá první tajemství

Branišovský les u Českých Budějovic

Jedná se o známou, turistikou strachu hojně navštěvovanou oblast. Podobně jako u jiných takovýchto míst, i zde se mísí tvrzení o paranormálních jevech, spolu s dohady, že se jedná o pouhý výmysl. Navštívit toto místo však v obou případech přinese napínavé čekání a otázky, co nás tu asi potká.

Je možné dočíst se o vznášejícím se stvoření bez tváře, stromu sebevrahů, nevysvětlitelných časových posunech či pocitech děsu a šílenství. Les údajně stihla i tragédie. Místní vojenská hlídka zde prý propadla halucinacím a postřílela se.

Urbex aneb cokoli je opuštěné. Adrenalin zaručen

Urbex, nový turistický fenomén, představuje navštěvování opuštěných míst, ať už jakéhokoli charakteru. Netřeba pochybovat o tom, že tato lidmi dávno opuštěná místa nabízí dobrodružství i strach na druhou.

Stejně jako u turismu běžného, i turistika strachu nabízí řadu variant. Kdo chce, ten místo, kam „se jít bát“ rozhodně najde.

Galerie:Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Vystudovala bakalářský obor Religionistika na FF ZČU v Plzni. Psaní je pro ni vyjádřením pocitů i poselstvím dalším lidem. Jak říká: „Je to lék pro duši i účinný prostředek pro hluboká sdělení věcí minulých i budoucích.“ Nejvíce ji zajímají témata spjatá s historií, urbexem, ale blízko má i k tématům víry a legend. Aktuálně se intenzivně věnuje focení opuštěných míst (Urban Exploration).

Similar Posts