Rys ostrovid
Rys ostrovid. Foto. Pixabay

Ještě než se Evropa zaplnila lidmi, byla pokryta obrovskými stálezelenými lesy. Dnes tomu tak už bohužel není. Pořád zde však můžeme najít několik posledních pralesů, které dohromady zaujímají necelé jedno procento starého kontinentu. Zajímá vás, kde se v Evropě nacházejí? Jeden z nich není vůbec daleko.


Bělověžský prales

Bělověžský prales je obrovský prales, který leží po obou stranách hranice Polska a Běloruska mezi řekami Narewka a Hwozna. Má rozlohu neuvěřitelných 1250 km2. Díky tomu se jedná o největší původní nížinný prales v Evropě. Husté lesy pokrývají více než 96 % plochy celé oblasti.

Mnohým velkým stromům jsou dána vlastní jména a spadají pod nejpřísnější ochranu. Mezi ně patří například Velký Mamamuši nebo Král Nieznanowa. Prales je domovem obrovského množství živočišných druhů. Doposud jich bylo popsáno více než 12 tisíc, přičemž nejznámějším představitelem fauny je zubr evropský. Oblast byla zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO.

Perućica

Deštný prales Perućica se nachází v Bosně a Hercegovině. Pralesu se často také říká „Plíce Evropy“ a je součástí národního parku Sutjeska. Jedná se o nejstarší a zároveň největší národní park v Bosně a Hercegovině. Stromy jsou zde obrovské a některé více než 300 let staré.


Prales byl vyhlášen přírodní rezervací, která je přísně chráněna a využívána výhradně pro vědu. Proto lze toto jedinečné místo navštívit pouze s licencovaným průvodcem. Není divu, že bylo zapsáno do předběžného Seznamu světového dědictví UNESCO.

Boubínský prales

Boubínský prales je česká národní přírodní rezervace, která se nachází v okrese Prachatice. Jedná se o třetí nejstarší českou rezervaci. Stáří lesa se odhaduje na neuvěřitelných 12 000 let, kdy skončila poslední doba ledová. Prales leží v CHKO Šumava.

Oblast rezervace patří k nejnavštěvovanějším částem Šumavy. Najdete zde naučnou stezku i rozhlednu. V roce 2004 zde bylo pozorováno 311 druhů bezobratlých živočichů, z čehož 6 druhů spadá do sekce zvláště chráněných a 24 druhů do Červených seznamů ohrožených druhů České republiky. Před výraznějšími zásahy člověka žili na území Šumavy také medvědi. Vlci a rysi se tam postupně vracejí.

Sherwoodský les

Sherwoodský les je královský les ve Velké Británii, který je spjat s příběhy o Robinu Hoodovi. Je to doslova pohádkový les. Nachází se v malebném anglickém hrabství Nottinghamshire a je popisován jako jeden z nejkrásnějších lesů v Evropě.

Stojí za to ho navštívit nejen kvůli jeho kráse a pocitu, že se procházíte po stejných lesích, jako se jednou procházel mýtický Robin Hood, ale i proto, že se zde nachází strom, který je přes tisíc let starý.

Zdroje: NP Šumava; whc.unesco.org; Wikipedia
Článek připravila Michaela Bláhová.


Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *