Salar de Uyuni
Foto: Usnplash

Na zhruba 10 000 kilometrech čtverečních se rozkládá bolívijský unikát, solná pláň Salar de Uyuni. Ta představuje turisticky nejpřitažlivější místo v zemi a jako magnet působí zejména po dešti, kdy se dokonale rovná plocha promění ve fascinující přírodní zrcadlo, které nemá ve světě obdoby.


Kdysi dávno se v těchto končinách uprostřed And nacházelo několik slaných jezer. Voda z nich zmizela, ale minerály se usadily na dně a postupem času vytvořily neuvěřitelně rovnou plochu, kdy rozdíl v nadmořské výšce mezi dvěma nejvzdálenějšími břehy činí maximálně metr. Proto je rovnost povrchu využívána také pro kalibraci satelitů.

Kůra pláně slouží jako zdroj soli. Solanka pokrývající celou krustu je zase bohatá na lithium, proto v části Salar de Uyuni probíhá permanentní těžba těchto prvků. Podle odhadů je pláň zdrojem 50 – 70 % světově známých rezerv lithia.

Související:  Úchvatné Natronové jezero se barví do ruda a je domovem miliónů plameňáků

Salar de Uyuni je nejpřitažlivějším místem po dešti. Přestože v oblasti prší málo, i trocha deště vody stačí k tomu, aby se na obrovské rovné ploše rozehrálo magické divadlo. Klidná voda vytvoří na solné krustě během chvíle největší přírodní zrcadlo na světě. To má průměr 129 kilometrů a efekt je znatelný jak z povrchu, tak z ptačí perspektivy.


Nejčastěji k jevu dochází v lednu, ale může se tak stát i kdykoliv jindy během roku. Zrcadlo láká fotografy a hlavně dobrodruhy, protože pláň neleží jen tak někde, ale v nadmořské výšce 3656 metrů a obklopují ji pět kilometrů vysoké andské vrcholy. Přesto je nedaleko poušť.

Samotná solná oblast je ale úchvatná i bez zrcadlového efektu. Na krustě se vytvářejí nejrůznější geometrické tvary, často až dokonalé hexagony. Milovníky přírody zase potěší přítomnost velkého množství plameňáků hnízdících nedaleko „břehu“.

Velké množství soli urychluje korozi, a tak výletníci mířící do těchto končin musí velmi dobře pečovat o svoji elektroniku a automobily. Projížďka bílou planinou ve voze je úchvatná, vzdáleně připomíná jízdu zasněženou krajinou, ale při troše fantazie lze cestu popsat jako vyjížďku po zamrzlém mléčném jezeře.

Galerie:



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *