natronové jezero
Pohled z vesmíru. Foto: NASA Earth Observatory/Joshua Stevens/Landsat

Natronové jezero se nachází na pomezí Tanzánie a Keni a více než obyčejnou vodní plochu připomíná scenérie z vědecko-fantastických filmů. Za úchvatnou podívanou stojí mocná síla přírody, která z běžného jezera vytvořila unikátní místo nejen na pohled, ale také z biologického hlediska.


Neobvyklá podívaná

Jezero má rozlohu 850 km2, ale jeho hloubka dosahuje pouhých 50 cm. To však neznamená, že pro člověka není nebezpečné, nikdo by asi dlouho ve vodě s teplotou 60 °C pobývat nechtěl. Vzhledem k teplotě se zásaditá voda o pH vyšším než 10 rychle odpařuje, a tak je v okolí vysoká koncentrace uhličitanu sodného. I přes to všechno je ve vodách jezera život, jehož projev je často patrný na první pohled.

Sinice se v důsledku vysoké teploty obarvují do červena. Je jich tolik, že hladina Natronového jezera občas zcela zrudne. V důsledku velkého množství horkých pramenů pod hladinou pokrývá povrch jezera bílá krusta, která vzniká díky vysokému obsahu soli a dalších minerálů. Kombinace těchto dvou jevů je opravdu úchvatná.


Rezervoár úchvatné fauny i archeologických objevů

Oblast kolem Natronového jezera je také výjimečná, lemují ji krátery, četné vodopády a rokle, jež jsou hnízdištěm supů. Nedaleká sopka Gelai s výškou 2 942 metrů nad mořem je dominantou okolní vulkanické krajiny, která je zároveň významným archeologickým nalezištěm. Vědci zde v roce 1964 mimo jiné objevili takzvanou Peninjskou čelist – zkamenělou část lebky australopitéka východoafrického.

Největší atrakcí jezera jsou ale plameňáci, kteří hnízdí a rozmnožují se v okolních slaniskách. Podle vědeckých odhadů může jít až o 2,5 miliónů kusů a chrání je mezinárodní Ramsarská úmluva. Dále můžete narazit na zebry, pštrosy, gazely nebo šakaly. Místo je to úchvatné. Zajímavostí také je skutečnost, že jsou těla živočichů uhynulých u jezera v důsledku vysokého obsahu solí dokonale mumifikována. Tento jev jen podtrhává zvláštnost tohoto místa nedaleko rovníku.

Mnozí turisté, kteří oblast navštívili, popisují chvíle strávené u břehů jezera jako úchvatné okamžiky. Okolím prochází několik bezpečných turistických tras, které jsou rájem pro milovníky přírody a fotografy.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *