čarské písky
Čarské písky. Foto: Aysa t, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Rusko je největší zemí světa, a tak na jeho rozlehlém území nemůže chybět ani poušť. Čarské písky však nejsou typickou pouštní krajinou tak, jak si ji všichni představujeme. Ano, oblast je suchá a lemují ji zlaté duny, jenže z jejích vrcholků můžete pozorovat nedaleké zasněžené hory a ledovce.


Čarské písky leží ve východní Sibiři v zabajkalské oblasti. V řídce osídlené hornaté krajině východně od jezera Bajkal panuje klid a ticho. Zde stále vládne příroda a na relativně malém území hraje velkolepé divadelní představení o několika dějstvích. Pod úpatím zasněžených hor meandrují řeky a potoky, ve vyšších polohách zamrzají průzračná jezírka a nad nimi dohlížejí majestátní ledovce. V místech mezi lesy působí zlatavá poušť jako zjevení. O fata morgánu se ale nejedná.

Duny se krajinou táhnou asi deset kilometrů na délku a šest na šířku. Návštěvníky na první pohled upoutá absence přechodového pásma mezi jehličnatým lesem a pískem. Vše vypadá, jako by přijel mezi sibiřské borovice a modříny obrovský nákladní vůz a vysypal zde hromadu písku.


Poušť samozřejmě vznikla přirozeně. Podle odhadů se vytvořila před 55 – 100 tisíci lety. Na místě dnešní pouště postupně odtával ledovec i se vším, co během svého vzniku nasbíral. Po oteplení začal nahromaděný materiál zvětrávat a během dlouhého procesu se vytvořila typická pouštní krajina malých rozměrů. Vítr se pak postaral o klasické duny, které přetrvávají až do dnešních dnů.

I přes svoji odlehlost je poušť vyhledávaným místem dobrodruhů z celého světa. Navštívit během jednoho dne ledovec a poušť se totiž nepovede hned tak někomu a zde je to v podstatě snadný úkol. Nedaleké pohoří Kodar je navíc jediným místem v jihovýchodní Sibiři, kde se ledovce vyskytují. Pohled z celoročně zasněžených hor na poušť je fascinující, stejně tomu je při pohledu ze zlatavého písku na ledové vrcholy.

Pohyb po poušti není snadný, některé dunové hřebeny jsou až 45 metrů vysoké a vypadají jako zamrzlé tsunami. Vyšplhat na ně a pohledět do okolí však za námahu stojí. Větší kontrast totiž na světě nenajdete.

Galerie:Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *