karavan
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Cestování s karavanem se stalo v posledních letech hitem. Pokud patříte mezi turisty, kteří nevyhledávají ubytování v hotelových komplexech či apartmánech, pak je jistě způsob trávení dovolené ve svém vlastním ubytování tím nejlákavějším způsobem. A jestliže se teprve k tomuto kroku chystáte, pak pro vás máme několik tipů, co byste neměli před vaším prvním odjezdem zapomenout.


Vybavit si karavan není jen tak. Mnoho lidí často vozí hromadu věcí, které nakonec nepotřebují, jiní naopak přípravu podcení. Základ tvoří voda, plyn, nádobí, čistící prostředky a samozřejmě věci potřebné k trávení samotné dovolené. Nutné je také brát v úvahu cíl cesty. Jiné to bude, jedete-li k moři, jiné na cestu do hor. Je-li vaším cílem kemp, pak vám odpadne mnoho starostí. Ubytování na divoko je problematické, co se týče hygieny i absence elektrické energie. V mnoha zemích je navíc zakázané.

Dále myslete na hmotnost karavanu. Berte jen to nejdůležitější. Překročit maximální povolenou hmotnost soupravy, která činí 3 500 kg, je snadnější, než si myslíte. Zároveň ušetříte za palivo. Přesáhnete-li uvedenou hmotnost, cestovat samozřejmě můžete, ale je k tomu potřeba speciální řidičské oprávnění.

Výbava karavanu

Nepřehánějte to s hrnci, příbory ani s nádobím. Ideální je melaninové, které se nerozbije a necinká při jízdě. Dále budete potřebovat minimálně jeden lavor pro mytí nádobí, konev nebo kanystr na pitnou vodu a samozřejmě přípravek na mytí nádobí. K ohřevu vody nepoužívejte rychlovarnou konvici (případně jen tu určenou do karavanů), postačíte si s hrncem na plynovém hořáku. Nádrž na odpadní vodu by pak měla být samozřejmostí, stejně tak jako odpadkový koš.


Na WC potřebujete speciální chemii i toaletní papír určený pro tyto potřeby. Jste-li v kempu, je vhodnější využívat společnou toaletu, stejně tak je to u sprchy.

V žádném karavanu by ale neměla chybět kempingová výbava – stolek, křesílka či židle. Také se hodí schůdky a předstan, který vám pěkně zvětší prostor dočasného bydlení a navíc budete mít více soukromí.

Nutnosti, které nesmíte zapomenout

Při cestování s karavanem se neobejdete ani bez dalších potřeb, jejichž absence by mohla dovolenou pokazit. Proto s sebou mějte vyrovnávací nájezdy, klíny, vodováhu, malý hasicí přístroj, prodlužovací kabely, redukce (často je zapůjčují v kempech), rezervní plynovou lahev, nářadí, rezervní kolo karavanu, osvětlení a samozřejmě potřebné doklady.

Před odjezdem si také zjistěte dopravní předpisy zemí, kterými budete cestovat.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *