dovolená bez wifi
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Zejména v době dovolených jsou soukromá data v mobilech a počítačích v nebezpečí. Nevěříte? Jen si vzpomeňte, kolikrát jste se připojili k hotelové Wi-Fi nebo jste se usadili v kavárně a surfovali na Wi-Fi síti, jejíž heslo bylo křídou napsáno pod nabídkou nápojů. Přitom právě takové veřejné hotspoty jsou ideálním místem pro hackery, kteří lační po vašich soukromých datech. Jak se bránit?


Cestujete-li na průměrně dlouhou dovolenou, máte několik možností. Jednou z nich je nepoužívat internet vůbec, ale nežijme v pravěku.

Používejte výhradě mobilní data

Před odjezdem na dovolenou si u vašeho operátora ověřte, jak jste na tom s mobilními daty. Na území Evropské unie platíte stejnou částku, jako když jste na území České republiky. Máte-li nízký datový tarif, raději si na dobu, kdy budete na dovolené, data jednorázově dokupte. Ohledně tarifu v zemích mimo EU se informujte u operátora. Nevýhodou však může být omezenost dat, která se rychle spotřebovávají například při intenzivním sledování YouTube.

Mějte extra přístroj pro veřejné hotspoty

Nejlevnější chytré telefony s možností s připojením k internetu nestojí ani 3 000 Kč. Pokud se potřebujete připojovat k veřejným sítím jen kvůli YouTube nebo surfování po internetových stránkách, lze využít i tuto možnost. Předpokladem je, že nebudete nikde zadávat svá hesla, připojovat se k e-mailům ani k internetovému bankovnictví. Svá data tak ochráníte a neztratíte možnost velkorysého připojení k internetu zdarma.

Využijte VPN

VPN je virtuální soukromá síť, která umožňuje zabezpečené připojení. Velmi zjednodušeně to znamená, že si můžete internetem bezpečně brouzdat i během připojení k veřejné Wi-Fi. Běžné připojení k internetu umožňuje, aby byla vaše IP adresa dohledatelná a také lze vysledovat vaše aktivity. VPN vše maskuje pomocí sofistikovaného šifrování, a proto je vaše aktivita na síti v soukromí i před hackery, kteří jsou napojeni na stejnou Wi-Fi síť. Nyní již zhruba víte, co je to VPN, a pokud vás tato technologie zaujala, můžete ji používat i doma nebo v práci. Její výhody jsou nesporné a obzvláště v době, kdy se data stávají cenným artiklem, je třeba je aktivně chránit.


Pozor také v internetových kavárnách

Zejména hotely disponují koutkem, kde je umístěný počítač, který je k dispozici hostům. Ten sice není připojený na veřejný hotspot, ale samozřejmě i jeho používání není bezpečné. Zadaná hesla může kdokoliv, kdo si k počítači sedne po vás, zneužít. Že jste smazali cookies a historii? To pro hackery není překážkou.

Buďte na svá data nejen na cestách opatrní. Citlivé údaje z vašich mobilních telefonů a počítačů jsou pro hackery zlatou žílou.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *