antarktida
Okolí ledovce Shackleton není zrovna přívětivé. Foto: Pixabay

Vědci se již mnohokrát přesvědčili, že mikroby dokáží přežít i v těch nejextrémnějších podmínkách. Prosperují u hydrotermálních průduchů hluboko na mořském dně, na Mt. Everestu a dokonce bylo zjištěno, že se jejich shluky lnou i k trupu Mezinárodní vesmírné stanice. Proto biolog Noah Fierer z Univerzity Colorado Boulder předpokládal výskyt života i ve vzorcích půdy nashromážděných v okolí antarktického Shackletonova ledového šelfu. Jenže půda se jeví jako sterilní. Výsledky analýzy vyšly v červencovém vydání odborného magazínu JGR Biogeoscience.


Typický vzorek půdy může obsahovat až miliardy mikrobů na gram. V Antarktidě jsou to většinou tisíce. Fierer a jeho kolegové nashromáždili v okolí šelfového ledovce 204 vzorků. Toto místo si experti vybrali záměrně. Vzduch je zde tak ledový a extrémně suchý, že si členové expedice nechávali své vlhké oblečení vymrazit na čerstvém vzduchu.

Absence mikrobiálního života přesto odborníky překvapila. Podle Fierera je to vůbec poprvé, co vědci zkoumali vzorky půdy, která nepodporuje život na mikroskopické úrovni. Je tak velice pravděpodobné, že by mimořádně chladné a suché podmínky mohly výrazně omezovat obyvatelnost půdy.

Související:  Antropauza pomohla seismologům naslouchat Zemi. Jaký může mít přínos pro lidstvo?

Poznatek může být přínosný i astrobiologům, kteří pátrají po stopách mimozemského života. Jenže jak Fierer podotkl pro magazín ScienceNews, negativní výsledek tohoto typu se prokazuje jen těžko. Žádné měření totiž není dokonale citlivé, a tak vždy existuje možnost, že provedený experiment nedokáže detekovat něco, co je ve skutečnosti ve vzorku přítomné. Fiererův tým dlouhé roky prováděl nezávislé analýzy vzorků a až poté zjištění oznámil odborné veřejnosti. „Nikdy však nemůžeme říci, že je půda zcela sterilní,“ říká k výzkumu Noah Fierer.


Přesto jde z vědeckého hlediska o velmi přínosný poznatek a nezáleží na skutečnosti, zda by v budoucnu k odhalení nějakého mikrobiálního života došlo. Zdá se, že kombinace mrazu a sucha je i pro odolné mikroby nehostinným prostředím.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *