planeta Země
Foto: Pixabay

Lockdowny po celém světě umožnily vědcům shromažďovat nesmírně cenné informace o seismické aktivitě. Expertům z Královské observatoře v Belgii se podařilo shromáždit a analyzovat velké množství dat, která v budoucnu umožní přesnější detekci blížícího se zemětřesení. Své poznatky publikovali v posledním čísle prestižního časopisu Science.


Lockdowny dočasně přerušily antropocén

Vědci situaci během světového lockdownu označili jako antropauzu, což je výraz odvolávající se na termín antropocén. Tak mnozí odborníci označují stav, kdy lidstvo významnou měrou ovlivňuje zemský povrch, hydrosféru i atmosféru. Pokud by byl termín uznán, jednalo by se o novou periodu kvartéru (čtvrtohor).

Během antropauzy nastalo nejen pro seismology neobvyklé ticho. Pozastavily se životy mnoha lidí, ale paradoxně se ulevilo fauně. Dařilo se divoké zvěři, lidé mohli naslouchat ptačím písním i tam, kde by je jinak přehlušila doprava. Vědci také dokázali zaznamenávat velrybí písně v nezvykle dobré kvalitě.

Související:  Nejhorší přírodní katastrofy, které se odehrály ve 21. století

Antropauza rovněž umožnila expertům zachytit bezprecedentní údaje o seismické aktivitě. S poklesem letecké, silniční, železniční i lodní dopravy byly vibrace Země způsobené člověkem až o 50 % nižší.


Planetu obkroužila vlna ticha

Studie popisuje, jak velký vliv má lidská činnost na seismickou aktivitu. K největšímu poklesu došlo v hustě osídlených městských oblastech jako je New York nebo Singapur, ale důsledky se projevily třeba i v odlehlých částech Namibie.

Vědci k analýze použili údaje z 268 stanic ve 117 zemích a výrazné snížení seismického šumu zaregistrovali u 185 z nich. Data tak odhalila jakousi „vlnu ticha“, která se prohnala celou planetou počínaje Čínou v lednu 2020 až Evropu a Severní Ameriku, kde k nejtvrdším lockdownům docházelo později.

Seismologové díky této nepříjemné situaci získali cenná data o aktivitě planety. V moderní době nikdy nedošlo k tak rozsáhlému útlumu lidské činnosti. Odborníci tedy v budoucnu budou umět rozlišit přirozenou aktivitu planety od vibrací způsobených člověkem. Tím, jak se neustále lidstvo rozrůstá, je pro vědce těžší přesně detekovat podpovrchové zvuky, které mohou signalizovat zemětřesení. Nedávné lockdowny proto mohou paradoxně v budoucnu přispět k včasné evakuaci ohrožených oblastí.



Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *