Famagusta - Varosha
Foto: Zairon, CC BY-SA 4.0, Wikimedia

Na východním pobřeží ostrovního státu Kypr se nachází předměstí zaseknuté v čase. Při invazi na ostrov v roce 1974 museli všichni obyvatelé města Famagusta opustit své domovy. Učinili tak v takovém spěchu, že vše ve městě nechali prostě tak, jak to zrovna bylo. Famagusta se poté dokázala vrátit ke svému někdejšímu fungovaní, avšak její předměstí Varoša zůstalo ve stejném opuštěném stavu až dodnes a stalo se tak z něj město duchů.


Zaseknutá v čase

Když roku 1974 započala invaze Turků na Kypr a ve Varoše se objevili první vojáci, všichni místní obyvatelé pobrali jen to nejnutnější a dali se na útěk v domnění, že se sem jednoho dne vrátí. To se ale nestalo a veškeré jejich věci tak zde zůstaly ležet téměř 50 let.

Na balkonech a zahradách zůstalo viset sušící se prádlo a na plotnách hrnce s rozdělaným jídlem. V místním autobazaru byste našli auta z roku 1974, která už neměl nikdo možnost koupit. Stejně tak výlohy obchodů jsou plné různého zboží a především módy ze 70. let.

Související:  Desítky let opuštěné letiště v Nikósii stále připomíná, jak křehký je mír

Varoša byla své doby luxusním a oblíbeným letoviskem. Nyní se v ní nachází pouze polorozpadlé hotely s rozbitými okny plné zapomenutých osobních věcí a talířů s nedojedenými jídly.


Vyhlídky na obnovu nejsou příliš dobré

Předměstí je obehnané ostnatým drátem a hlídané vojáky. Dostat se do něj podařilo jen několika málo šťastlivcům, kteří ho popsali jako děsivé místo se zdánlivě obydlenými domy, ve kterých ale nikdo nežije. Jako místo z postapokalyptického filmu.

Bývalí obyvatelé samozřejmě i přesto nadále věří, že se Varoša opět stane živým letoviskem. Kvůli napjaté politické situaci a nevyjasněným sporům mezi Tureckem a Řeckem se to ale nejeví jako pravděpodobná možnost. Kromě toho by obnovení předměstí vyšlo na miliardy dolarů a trvalo dlouhé roky.

Předměstí je uzavřené, přesto Famagusta láká turisty

Zatímco plotem obehnaná Varoša marně čeká na obnovu a nové obyvatele, Famagusta se těší velkému zájmu turistů. Někoho láká ona záhadná oblast za plotem hlídaná vojáky, zatímco jiní sem jezdí obdivovat některou z mnoha místních památek.

Ve Famagustě lze třeba navštívit Othellovu věž, na které se odehrává děj Shakespearovy hry Othello. Případně si můžete prohlédnout mešitu Lala Mustafa Pasha, což je nejkrásnější gotická stavba na celém ostrově. Častým lákadlem je také pláž Nissi, která je známá pro svůj světlý jemný písek a křišťálovou vodu.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *