strach
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Škola nabízející převýchovu problémových dětí pomocí převratných výchovných metod zní jako něco, co by zoufalý rodič klidně vyzkoušel, když už neví, co si se svou nezvladatelnou ratolestí počít. Proto škole Élan v americkém státě Maine, která přesně toto nabízela, spousta rodičů své problémové potomky svěřovala. Ony převratné výchovné metody ale ve skutečnosti nebyly ničím jiným než systematickým zneužíváním.


Škola plná fyzického i psychického týrání

Škola byla založena roku 1970 psychiatrem Geraldem Davidsonem a Josephem Riccim. Ricci měl zkušenosti s prací v léčebnách drogově závislých a přitom měl i sám jistou drogovou závislost za sebou. Podle všeho byl právě on hlavním iniciátorem zneužívání studentů.

V době fungování školy se o jejích hrůzných praktikách nevědělo. Všichni považovali Élan za nápravné zařízení problémových dětí a adolescentů. Nikoho proto ani ve snu nenapadlo, že se studenti ve škole potýkají s fyzickým násilím, ponižováním či dokonce zákazem dívat se z okna nebo se usmívat.Budova školy v roce 2016. Foto: Elan School Survivors, FacebookPorušení pravidel vedlo ke krutému trestu

Studenti museli v Élanu dodržovat spoustu nesmyslných zákazů. Kromě již zmíněných se nesměli sprchovat déle než 3 minuty nebo být moc dlouho v koupelně. Pokud k tomu nedostali svolení, měli zákaz dokonce i psát. Děti tak neměli ani možnost dát svým rodičům vědět, jak s nimi ve škole zachází.

Pokud student některé z těchto pravidel porušil, čekal ho trest zvaný „valná hromada“. Při tomto trestu si všichni jeho spolužáci sedli kolem trestaného do kolečka a hodinu na něj ukazovali a křičeli ponižující a urážející věci. Následně byl trestaný student nucen nosit ponižující nápisy nebo kostýmy.

Často proti sobě byli studenti za trest postaveni do ringu, kde spolu museli fyzicky bojovat. Při těchto zápasech došlo minimálně k jednomu úmrtí, není však vyloučené, že jich ve skutečnosti bylo víc.Na fotografiích je budova školy, ponižující technika s hanebnou cedulí a jedna ze studentek. Zdroj: MyFavMurder, Twitter


Škole prošlo zabití mladého chlapce

V roce 1982 bylo rodině patnáctiletého Phila Williamse sděleno, že jejich syn zemřel kvůli mozkovému aneurysmatu. Všichni tomu tvrzení uvěřili. Koneckonců, kdo by podezříval školu z vraždy?

Až o neuvěřitelných 30 let později se ukázalo, jak to bylo ve skutečnosti. Objevila se obvinění, že Phil byl ve skutečnosti ubit k smrti. Prý si stěžoval na bolest hlavy a tak byl za trest poslán do ringu, ze kterého už živý nevyšel.

Škola však veškerá obvinění popřela a rodiče i nadále své děti do Élanu posílali. Trvalo ještě dlouhá léta, než se školu konečně podařilo zavřít.

Související:  Žebříčku nejnebezpečnějších tvorů vévodí jeden děsivě zákeřný predátor

Studenty nakonec zachránil internet

I přes několik soudních procesů, při kterých studenti potvrdili, že výchovnými metodami školy bylo týrání a nesmyslné zákazy, zůstávala instituce stále otevřená. K jejímu konečnému zavření pomohla až internetová sociální síť Reddit, na které začali bývalí studenti Élanu sdílet své traumatické zážitky. To zasadilo škole poslední ránu a v roce 2011 byla konečně uzavřena.

Zajímavé je však to, že ne všichni studenti vzpomínali na školu ve zlém. Ačkoliv pro naprostou většinu studentů byla hotovým peklem, jak ji sami často popisovali, některým prý změnila život k lepšímu. Údajně je zachránila před kriminálním životem a zmíněné kontroverzní metody považovali za nutné zlo. Většina studentů si však ze školy odnesla jen trvalé psychické a možná i fyzické následky.Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *