predátor a člověk
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Utkvělá představa nebezpečného predátora, který dostihuje svoji kořist a nemilosrdně ukusuje maso z ještě v křečích se zmítajícího těla sice oprávněně evokuje k obavám, ale tato situace je od běžně prožívaného lidského života natolik vzdálená, že geparda, pumu nebo snad lva nemůžeme považovat za člověku zcela nebezpečného tvora. Na světě jsou daleko sofistikovanější tvorové, kteří jsou skutečně nebezpeční.


1. stupeň nebezpečí: Odranec pravý

Odranci se říká kamenná ryba. Tvor je to nenápadný a skutečně nebezpečný. V teplých vodách, které obývá, je snadno přehlédnutelný, a tak se z něj stává smrtonosná past. Odranec nehybně číhá na mořském dně a čeká na nic netušící kořist. Tou jsou většinou malí živočichové, které kamenná ryba doslova rozežere pomocí vysoce toxického jedu.

Není ale výjimkou, že se obětí stane člověk. Ročně na následky zranění odrancem zemře více jak 20 plavců, další desítky lidí si po setkání s tímto mořským predátorem odnášejí celoživotní následky v podobě částečného ochrnutí. Odranec pravý je nejjedovatější rybou na světě, dokonale se maskuje a svým jedem dokáže člověka usmrtit do hodiny. Po kontaktu s jedem je důležité ihned volat lékaře a ideálně ránu polít ohřátou vodou na teplotu více jak 45 ° C, která jed inaktivuje.

Kde se vyskytuje: teplé vody Indického oceánu, Rudé moře, Velký bariérový útes2. stupeň nebezpečí: Krokodýl mořský

Opět jsme ve vodě. Tentokrát sice nejde o tvora, který se dokonale maskuje, ale jeho nebezpečí tkví v jiné věci. Krokodýl mořský totiž útočí rychle a dokonale. Dospělá bestie váží více jak tunu, ale pohybuje se ladně, tiše a hlavně neuvěřitelně hbitě. Pokud se s ním potkáte tváří v tvář, nemáte moc šancí na přežití, tento až šestimetrový kolos vás nemilosrdně rozsápe.

Ročně takto přijde o život více jak stovka lidí, to je mnohem více, než mají na svědomí žraloci. Stisk krokodýla mořského je neuvěřitelný a vědci jej v tomto ohledu srovnávají s T-Rexem. A pozor na matoucí jméno, krokodýl mořský primárně obývá slané vody, ale vůbec mu nevadí vydat se proti proudu sladkovodní řeky hluboko do vnitrozemí.

Kde se vyskytuje: Indie, Vietnam, Severní Austrálie


3. stupeň nebezpečí: Moucha tse-tse

Co do velikosti, s mouchou domácí je k nerozeznání, avšak na tuhle havěť se jen tak s pleskačkou neodvážíte. Moucha tse-tse sice není predátor v pravém slova smyslu, nicméně lidé v centrální Africe by mohli referovat, co tento odporný hmyz dokáže.

Moucha tse-tse je přenašečem patogenů nepříjemných onemocnění, především spavé nemoci a dobytčí nemoci nagana. Ty se projevují neurologickými problémy a nespavostí. Jejich neléčení vede k nevyhnutelné smrti, vakcína ani přímá léčba neexistují, a tak jedinou účinnou obranou je prevence. Statistika, za kolika zmařenými životy stojí moucha tse-tse, neexistuje, ale čísla to nebudou nízká.

Kde se vyskytuje: centrální Afrika


4. stupeň nebezpečí: Komár

Komáři se vyskytují (vyjma Antarktidy) po celém světě. Jejich přítomnost je v našich končinách nepříjemná, nikoliv smrtící. Jinak tomu je opět v Africe. Tato většinou třímilimetrová otravná potvora ročně v souvislosti s patogeny, které přenáší, zabije podle odhadů až 725 000 lidí. Neuvěřitelné číslo.

Jen namátkou – malárie, žlutá zimnice, horečka dengue, virus západního Nilu, virus Zika. To vše jsou nemoci, k jejichž šíření pomáhají komáři. Typicky jde o komára tropického nebo komára pisklavého. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je až polovina lidské populace ohrožena chorobami, které přenáší právě komáři.

Kde se vyskytuje: všechny kontinenty kromě Antarktidy (nebezpečí hrozí v tropických oblastech)


5. stupeň nebezpečí: Člověk

7,8 miliard jedinců roztroušených po celém světě, převážně však v Asii. Taková je statistika k listopadu 2020. Jako lidé se mezi sebou zabíjíme bez přestávky tisíce, ne-li desetitisíce let a stále jsme od této praktiky neustoupili.

Nesmyslné války, boje o moc, náboženské konflikty, terorismus a organizovaný zločin, všechny tyto fenomény jsou vryty do krvavé historie lidstva a zanechávají za sebou možná až miliardu mrtvých. Tím ale nekončíme. Vědomě ohrožujeme sami sebe jako jednotlivci nezdravým životním stylem, ostatní ohrožujeme například agresivní jízdou. Jako společnost kácíme pralesy, necháváme tát ledovce a varování vědců ohledně dopadů globálního oteplování neřešíme. Jsme nebezpeční nejen pro sebe, ale i pro všechny ostatní živé tvory na světě, které, ačkoliv si to nemyslíme, k vlastnímu přežití potřebujeme.

Umíme létat do vesmíru, dokážeme si předávat informace z jednoho konce světa na druhý ve vteřině, potápíme se na dno Mariánského příkopu, hloubíme horské tunely, dokážeme analyzovat složení hvězd na druhém konci galaxie, ale neumíme společně v klidu žít. To z nás dělá bezesporu nejnebezpečnější tvory na Zemi.

Kde se vyskytuje: celá planeta a oběžná dráhaPřidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Komentáře (18):

 1. Jj.člověk je krypl největší.Snad s sebou nestáhnem na onen svět vše živé okolo nás. Už to nebude dlouho trvat a zmizíme

 2. Ten Írán by měl ještě Trumpeta, než odejde, odatomizovat, jinak zahyneme všichni brzy.

 3. Ani ten Covid není žádný svatoušek

  1. 😀 vy jste šmudla 😀 .. pokud se chcete plést ten Váš Covid, tak tím pádem před nej strčte chřipku, rakovinu, HIV atd.. chtělo by to lepší rozhled než ČT a TV Nova 🙂

 4. a zabedněný usák s se zabedněncem z česka.

 5. 6.stupeň -je jakýkoliv Rusák spolu se zabedněným,českým komoušem !!

  1. Tak to ty musíš být minimálně na stupnici č.7

  2. a zabedněný usák s se zabedněncem z česka.

  3. Nejnebezpečnější je dement Michal (spíš nejpolitováníhodnější) ale to bude tou jeho pubertou, nemá asi vymačkané všechny beďary.

  4. zabedněný je někdo jiný nějaký michal

 6. Mirek to vystihl !!!

 7. A já čekal už podle úvodního obrázku něco z pravěku 😎

 8. nasel jsem tam chybu, chybi 6 stupen a tim je clovek politik. to je jeste horsi zruda nez jen clovek. u nas jich mame vic nez dost a v bruselistanu taktez a vsem vevodi zruda zrud Merkelova.

  1. Souhlasím Mirku, ta touha po moci je strašná. Ukázkou u nás je Klaus, Zeman, ve světě teď neviditelnější je Trumpeta, který se nechá v Bílém domě zazdít, než by se vzdal. Pěkný večer

   1. Trump neni nezbytně nebezpečný,to je spíš terorista Putin a pročerný rasista Bidet(Biden)

 9. 5. stupen nebezpeci – naprosty SOUHLAS!!!

  1. Čím děsivější nadpis,tím větší kravina.
   Howgh

   1. Článek je super. Člověk čeká bůhvíjakou havěť a nakonec si uvědomí, co dokáže člověk člověku za hnusy!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *