Prohibice v USA
Likvidace nelegálního alkoholu. Foto: Volné dílo, Picryl

Vánoce roku 1926 – ulice zdobil sníh a slavnostní světélka, když zrovna na pohotovost v New Yorku dorazil muž vyděšený ze samotného Santa Clause. Tvrdil, že ho pronásleduje a ohrožuje baseballovou pálkou. Než si lékaři stihli uvědomit, že jeho stav byl pouhým symptomem něčeho nepředstavitelného, muž zemřel. Stejně jako další člověk vracející se z oslav. A další. Na konci vánočních svátků už měla nemocnice na starost více než 60 otrávených pacientů, z nichž osm zemřelo. Během následujících dvou dní zemřelo při oslavách dalších 23 lidí.


Nebudeš pít, jinak zemřeš!

Lékaři byli zvyklí potýkat se s otravami způsobenými nadměrným užitím alkoholu, v dobách prohibice v USA se to dělo celkem běžně. Ilegálně pašovaný a vyrobený alkohol, například whiskey nebo gin, často způsoboval lidem nesnáze. Výroba nebyla nijak kontrolovaná, alkohol se dostal do kontaktu s různými kovy nebo jinými nečistotami. Ovšem tato doslova epidemie otrav vypadala jinak než dříve. A jak se později ukázalo, měla ji na svědomí vláda USA.

Související:  Italské mafiánské skupiny. Která je největší, nejbrutálnější a kdo už je za zenitem?

Tak tedy přimícháme trochu jedu…

Vládní pracovníci už nevěděli, jak by neposlušnému plebsu zakázali popíjet alkohol. Frustrovaní neustálým porušováním nařízení se rozhodli vyzkoušet nový a vylepšený postup. Nařídili otrávit průmyslový alkohol vyráběný v USA, který byl běžně kradený pašeráky za účely nelegální výroby alkoholických nápojů. Mysleli, že takto lidi odstraší. Nakonec ale do roku 1933, kdy prohibice skončila, v souvislosti s otravou zemřelo minimálně 10 tisíc osob.

Alkohol je nepřítel morálky

Po 1. světové válce panovala obava některých protialkoholních uvědomělých organizací, že pití alkoholu podněcuje morální úpadek v už tak znavené zemi a je tedy žádoucí tomu zabránit. Od roku 1920 začala platit prohibice. Lidé ale v pití nepolevili. Naopak, alkoholismus zažil raketový vzestup. Gangy zabývající se pašeráctvím nevídaně prosperovaly a ti, jež naivně věřili, že tento nový zákon zajistí vysoké morální standardy, se šeredně spletli.


Související:  Šílený historický vynález. Když dítě potřebuje na vzduch, stačí klec vystrčená z okna

Jen tak se nevzdáme

Vláda USA začala během prohibice požadovat, aby ti, kteří nechtějí platit daň z alkoholu pro průmyslové užití, do něj přimíchávali nepoživatelné chemikálie, jako třeba methylalkohol nebo jiné chuť zhoršující látky. Krádeže průmyslového alkoholu totiž do té doby dosahovaly astronomických hodnot.

Pašeráci ale měli k dispozici šikovné komplice. Ti byli schopni zbavit alkohol nežádoucích složek tak, že byl opět bezpečný. Vláda se proto rozhodla přitvrdit. V roce 1926 nechala přidávat do alkoholu jedy jako kerosin, benzín, benzen, formaldehyd či chloroform. Ministerstvo financí ale požadovalo přidání i většího množství methyl alkoholu – až 10% z obsahu výsledného produktu. To se nakonec ukázalo jako nejvíce smrtící složka ze všech předchozích zmíněných.

Takhle to dál nejde

Ministerstvo zdravotnictví však bylo v šoku. Vydalo rychle varování pro veřejnost, že v podstatě veškerý alkohol prodávaný v New Yorku je toxický a neměl by být za žádnou cenu konzumován. Nepomohlo to. Oficiálně tento hrůzostrašný vládní program skončil v prosinci 1933. Vláda postupně přestávala o prohibici mluvit a časem se na trávení občanů USA tak nějak pozapomnělo.

Galerie:Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *