cigareta
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

V dnešní době je vcelku běžné, že kouření není všude povoleno. Kuřáci musejí například vyjít před provozovny či mívají vyhrazená kuřácká místa. Nebylo tomu tak vždy, na začátku 20. století se kouřit mohlo prakticky všude. Tento fakt se ale nelíbil moralistovi z New Yorku, Timovi Sullivanovi. V roce 1908 se rozhodl s tím zatočit a vymyslel skvělé řešení – omezíme možnost kouření na veřejnosti ženám!


„Rozhodně nechci ženy omezovat”

Na schůzi, kde se později o problému hovořilo, nezapomněl Sullivan všem připomenout, že se určitě nesnaží ženy nijak kontrolovat. „Je důležité, abyste si pamatovali, že se nesnažím toto nařízení protlačit proto, abych diktoval ženám, co mohou a nemají dělat. Každý ví, že to se nedělá,” řekl na svou obranu.

Pointa tohoto nápadu spočítala ve faktu, že jsou přece skutečné dámy zděšeny a pohoršeny, když si jiné ženy zapalují cigaretu na veřejnosti a neměly by tedy být takovému pohoršení vystavovány. Zmínil také některá skvělá restaurační zařízení, jež se honosí krásným interiérem a vybranými hosty, ale klidně dovolí, aby byly dámy při jejich návštěvě takto šokovány. To přece nemůže být pro jejich dobro.

Sullivan Ordinance
Leták parodující kontroverzní nařízení. Zdroj: Wikimedia, volné dílo

Měli bychom se věnovat důležitějším problémům

Všem se Sullivanův nápad nelíbil. Jeden z účastníků schůze mu začal hrozit pěstí a dožadovat se vcelku logicky řešení důležitějších témat, než snažit se omezit kouření ženám. Nakonec i přes nesouhlas oponentů, kteří chtěli, aby nařízení platilo i pro muže, návrh prošel.


Nařízení bylo ale formulováno nečekaným způsobem. Nezakazovalo totiž ženám kouřit na veřejnosti, ale přikazovalo majitelům barů a restaurací nedovolovat ženám v nich kouřit. Pokud by toto povolili, dopouštěli by se nezákonného jednání.

Timothy Sullivan
Moralista Tim Sullivan (vpravo). Foto: Volné dílo, Wikimedia

Zatčena s cigaretou

Minimálně jedna žena byla během dvoutýdenní platnosti kontroverzního nařízení zatčena. Jmenovala se Katie Mulcahey. K zatčení došlo ve chvíli, kdy se rozhodla zapálit si cigaretu škrtnutím sirky o zeď. Uviděl ji policejní důstojník a proti jejímu argumentování, že má stejné právo si zapálit jako muži a žádný muž jí nebude diktovat, co může a co ne, byla odvedena do vězení. Nechtěla ani zaplatit pokutu 5 dolarů, i když by se takto vězení vyhnula.Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Autorka se věnuje psaní různorodých článků převážně ze zahraničních zdrojů, a to od roku 2022. Mezi její oblíbená témata patří netradiční historické události či neobvyklá místa.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *