Křeslo na verandě
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Ačkoliv se tento příběh odehrál již v 18. století, stále poutá pozornost médií a ve folklóru anglického městečka Shepton Mallet má své čestné místo. Aby ne. Záhadné zmizení Owena Parfitta, starce, který neudělal krok bez pomoci, vyvolává řadu otázek i představ. Některé jsou úsměvné.


V jednu chvíli seděl v křesle a najednou byl pryč

Owen Parfitt nežil zrovna spořádaným životem. Své rodině a přátelům vyprávěl divoké příběhy ze svého mládí, ve kterých nechyběli piráti ani lehké ženy. Těžko soudit, zda byly tyto historky pravdivé, ale většina posluchačů je brala s jistou nadsázkou, špetku skutečnosti však obsahovat musely.

V šedesátých letech 18. století, když bylo Owenu šedesát let, jej skolila těžká nemoc. Vitální člověk plný energie se v relativně krátkém čase proměnil ve starce, který se sotva mohl pohybovat. Jedinou oporu nalézal ve své starší sestře Susannah. Ta se o něj do posledního dechu starala. K pravidelným rituálům jejich společného soužití patřilo vysedávání v houpacím křesle na verandě a pozorování okolí, zejména blízké farmy. Pak se ale stalo něco nečekaného. Owen prožil své poslední a nejzáhadnější dobrodružství.

Související:  Záhadná neznámá. Od smrti ženy v norském Isdalenu uplynulo téměř 50 let

Byl vlahý červnový den, některé zdroje uvádějí rok 1763, jiné 1768. Owen chtěl být toho večera dlouho na verandě. V té době byl již plně odkázaný na pomoc sestry a souseda, kteří jej denně vynášeli na vzduch a večer opět do domu. Susannah měla bratra celý den na dohled, spokojeně pozoroval farmáře pracující na poli. Ti na něj čas od času zamávali.


K večeru se začala blížit bouřka, a tak se Susannah rozhodla, že Owena odvede dovnitř. Ten ale v křesle neseděl. Věděla, že nikam sám nemohl odejít, a tak se šla optat na farmu, zda si někdo nevšiml něčeho podezřelého. Nikdo ale nic neviděl. Žena propadla mírné panice a požádala o pomoc sousedy, aby jí pomohli s hledáním nemohoucího bratra. Owen byl v takovém stavu, že nemohl odejít sám, proto Susannah věřila, že jej rychle najdou. To se ale nestalo. Muž se nikdy nenašel, nebylo objeveno jeho tělo a ani jakákoliv další stopa. Jako by se vypařil. Odnesl jej někdo? Co se mu stalo? Proč nekřičel?

Nejzáhadnější na celém případu je skutečnost, že zmizení popisují stejně jeho sestra i pracovníci blízké farmy. Celou dobu prý všichni viděli Owena sedět v křesle na terase. V jednu chvíli tam byl, pak už ale bylo křeslo prázdné. Nikdo nezpozoroval žádný pohyb ani cizího člověka. Owen zmizel během chvíle a naprosto nenápadně.

Související:  Záhada Benningtonského trojúhelníku. Série podivných zmizení nebyla nikdy vyřešena

Byl unesen nebo prostě odešel?

V průběhu času se v městečku začalo spekulovat o tom, co vše se mohlo Owenovi přihodit. Někteří sousedé věřili, že jej odnesl ďábel, jiní byli přesvědčeni, že jej unesli piráti, aby jim ukázal, kde je zakopaný poklad, o kterém tak často básnil. Co když ale Owen sám odešel a svoji nemoc zkrátka jen předstíral? Nebylo by to totiž poprvé, co zmizel. Už jako čerstvě dospělý se od rodiny a přátel vypařil na dlouhá desetiletí. V té době prý prožíval svá divoká dobrodružství.

V roce 1860 byla na jedné stavbě v Shepton Mallet objevena stará kostra. Lidé věřili, že objevili Owenovy ostatky, nicméně soudní lékař tyto spekulace vyvrátil. Údajně se jednalo o pozůstatky mladé ženy. Záhada tak nebyla nikdy objasněna a dodnes patří k jedné z nejzajímavějších a nejvyprávěnějších historek jihozápadní Anglie.

Galerie:

Zdroje: historicalmysteries.com; travelden.co.uk


Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *