letadlem do chorvatska
Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Blíží se váš první let a začínáte být nervózní? Nemusíte být! S námi to zvládnete. Stačí se jen dostatečně připravit. Pojďme se podívat na všechno, co vás čeká, na co byste si měli dát pozor a co se vyplatí vzít s sebou do letadla. Uvidíte, že si létání oblíbíte stejně jako my.


Nezapomeňte na důležité doklady a cestovní pojištění

V závislosti na cílové destinaci si připravte všechny důležité doklady. Kromě cestovního dokladu v zemích mimo EU potřebujete většinou i víza. Česká republika má naštěstí dobré mezinárodní smlouvy, a tak většinou dostáváme víza při příjezdu. Ověřte si na stránkách Ministerstva zahraničí, co vše budete potřebovat. Některé státy vyžadují také doklady o povinném očkování na určité nemoci.

Nezapomeňte na cestovní pojištění a kartičku pojištěnce. Dnes už je možné vyřídit CP online z chytrého telefonu během čekání na letišti. Pokud se ale nechcete stresovat, vyřiďte si ho v klidu doma. Vždy vybírejte podle toho, na jaký typ dovolené se chystáte. Pro adrenalinové zájezdy nebo vysokohorské túry je potřeba zvolit vyšší krytí.

Doklady a peníze je nejlepší mít při ruce v malé ledvince nebo drobné tašce, kterou si připnete na tělo. Pokud budete mít peněženku v příručním zavazadle, neustále ji budete hledat a můžete ji vytratit. Ledvinka je v tomto ohledu praktičtější. Na letišti budete totiž doklady ukazovat hned několikrát, tak je mějte připravené.


Zabalte si dopředu

Zabalte si s dostatečným předstihem. Na létání je nejlepší praktická cestovní taška či kufr na kolečkách s dostatečným úložným prostorem. Nezapomeňte si zavazadlo zvážit a ověřte si, že splňuje předepsanou váhu. Pokud byste ji překročili, museli byste doplácet. U nízkonákladových společností je tato „penalta“ někdy dražší než původní letenka.

Pro maximální komfort na palubě využijte příruční zavazadlo

Do příručního zavazadla, které si vezmete s sebou na palubu, zabalte vše, co nezbytně potřebujete. Doporučujeme přibalit i věci osobní hygieny, léky, nabíječku a teplejší bundu nebo mikinu. V letadle bývá chladno.

Navíc se může stát, že se vaše odbavené zavazadlo při navazujícím letu opozdí, a tak je lepší mít nějakou zálohu. Vezměte si také dezinfekci na ruce, gel. Nemoci z klimatizace se však bát nemusíte. Pro noční přelety nezapomeňte na polštářek, masku na oči a špunty do uší.

Pozor, v prostoru pro pasažéry platí ohledně věcí spousta omezení. Tekutiny, parfém a všechny kapaliny musí být v nádobě o maximálním objemu 100 ml a dohromady jich nesmí být více než 1 litr. Takových pravidel je mnohem víc. Pokud nechcete být při kontrole nepříjemně překvapení, přečtěte si, jaké věci patří na palubu.

Check-in si udělejte dopředu online

Další věc, kterou se vyplatí řešit předem, je check-in. Ušetříte si tak spoustu času. Pokud k odbavení přeci jen potřebujete kvůli zavazadlu, najděte na letišti sekci Departures neboli odlety. Na tabuli najdete všechny důležité informace ohledně času odbavení a také čísla přepážek vaší letecké společnosti. Pozor – některé společnosti odbavení na letišti zpoplatnily. Poplatku se vyhnete pouze tak, že si vše vyřídíte sami online.

Po check-inu dostanete tzv. boarding pass. Při online odbavení ho obdržíte na e-mail nebo do telefonní aplikace. Pokud se budete odbavovat na přepážce na letišti, dají vám ho vytištěný. My preferujeme elektronickou variantu, u té vám nehrozí, že ji vytratíte.

Kdy vyrazit na letiště?

Na letiště je potřeba vyrazit s dostatečným předstihem. Především pokud letíte poprvé, ať se zbytečně nestresujete. Nezapomeňte si ověřit, z jakého terminálu odlétáte. Pokud ještě nemáte hotové odbavení a potřebujete odevzdat váš velký kufr do podpalubí, měli byste být na místě alespoň dvě hodiny před odletem.

Udělali jste si online check-in a cestujete nalehko jen s příručním zavazadlem? Stačí být na letišti hodinu předem. My ale vždy raději vyrážíme s větším časovým předstihem. Člověk nikdy neví, co se může stát. A propásnout letadlo za několik tisíc by byla velká škoda. Navíc budete mít více času projít si duty free obchody a pořídit si něco pěkného.

Po odbavení následuje bezpečnostní a pasová kontrola

Tato část je asi nejméně příjemná, především proto, že se zde tvoří fronty. Vy se ale nemusíte ničeho bát, čekání je rychlé a za chvíli bude hotovo. Nyní vás čeká bezpečnostní kontrola. Co obnáší?

Necháte zde proskenovat své příruční zavazadlo. Někdy je potřeba vyndat určité předměty z batohu, například elektroniku, klíče atd a také se vysvléct z bundy, někdy i zout boty. Zaměstnanec na kontrole vás v případě potřeby upozorní.

Batoh pošlete na rentgen a vy sami projdete kontrolní bránou. Pokud zapípáte, vezmou si vás stranou a tam vás ještě jednou zkontrolují. Na pasové kontrole už jen předložíte doklady a pracovník letiště ověří vaši totožnost. Projdete a ocitnete se v tranzitní hale.

V tranzitní hale si zkrátíte čekání nakupováním

V tranzitní hale jsou všechny ty skvělé duty free obchody, restaurace a kavárny, kde si zkrátíte čekání na odlet. Najdete zde také směnárny, ale ty vám příliš nedoporučujeme. Na letišti bývá nevýhodný kurz. Nezapomeňte se včas dostavit ke své odletové bráně, kde se nalodíte na letadlo. Přejeme příjemný let!Přidat na Seznam.cz
Similar Posts

Komentáře (1):

  1. Mým známým při strachu z prvního letu letadlem s dětmi třeba pomohlo, když jsem jim řekla, ať si představí, že pojedou autobusem. Nějak takhle: přijdete do čekárny, odevzdáte kufry a ukážete pasy. A protože se jedná o speciální autobus, je potřeba projít přes bezpečnostní kontrolu atd… 🙂 Prý to zabralo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *