Ledovec Perito Moreno
Foto: Pixabay

Zatímco u nás už začíná jaro, v jiných částech světa stále vládne zima a led. Tak je tomu i v argentinském národním parku Los Glaciares, ve kterém se nachází nejpůsobivější ledovec světa Perito Moreno. Ten je známý především pro svou majestátní krásu, avšak výjimečný je i něčím jiným.


Dechberoucí masa ledu

Ledovec Perito Moreno je jedním z nejkrásnějších přírodních jevů celé Argentiny. Národní park Los Glaciares, ve kterém se nachází, se kromě ledovců hemží také 6000 km² jezer, drsnými horskými štíty a krásnými lesy. Není proto žádným překvapením, že byl roku 1981 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Perito Moreno je dechberoucí masou mrazivě modrého ledu táhnoucí se do dálky celých 30 km. Šířka ledovce se v místě jeho konce odhaduje na zhruba 5 km. Poblíž něj stojí nejedna vyhlídková terasa, která umožňuje turistům z celého světa kochat se touto ledovou krásou a sílou přírody. To však není to jediné, co ho činí výjimečným – na rozdíl od naprosté většiny ostatních ledovců se Perito Moreno nezmenšuje.


Přestože se nezmenšuje, pravidelně z něj odpadají ledové kry

Zatímco většina ledovců pomalu ale jistě taje, Perito Moreno si již několik staletí svou úctyhodnou velikost drží. To je ve skutečnosti velmi zajímavý jev, jelikož kvůli globálnímu oteplování ostatní světové ledovce zkrátka mizí. Je však nejspíš jen otázkou času, kdy mu podlehne i Perito Moreno.

Přestože se ledovec nezmenšuje, každou chvíli z něj kus ledu odpadne a s hlasitým zahřměním se zřítí do jezera. Vlny tím vzniklé pak někdy způsobí řetězovou reakci a ledových kusů spadne ještě několik. Příčinou je tlak vody a také jistá aktivita v samotném ledovci, kterou lze poznat podle neustálého dunění a pukání, které z něj vychází.

V menší míře se to děje neustále a jde také o jeden z důvodů, proč je Perito Moreno turisticky tolik oblíbený. Avšak jednou zhruba za pět let dojde k až katastrofálnímu puknutí ledového jazyka, které je naprosto úchvatnou podívanou. Poté ledovec opět dorůstá a celý proces se tak každých několik let opakuje.

Galerie:Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *