Neziderské jezero
Foto: Pixabay

Při vyslovení pojmu letní dovolená se v souvislosti s Maďarskem snad každému jako první vybaví v minulosti tolik oblíbený Balaton, který ještě za dob komunismu dovoloval mnoha občanům Československa splnit si alespoň iluzivně sen o dovolené u moře. Neziderské jezero, známé také jako „rakouské moře“, se nachází na pomezí rakouské spolkové země Burgenland a maďarské župy Györ-Moson-Sopron. Příliš velké známosti se toto jezero netěší, což je rozhodně škoda. Nejen proto, že se vedle Balatonu jedná o jediné stepní jezero v Evropě.


Neziderské jezero je ideálním místem pro příznivce vodních sportů

Turisty někdy zarazí kalná zelenošedá barva Neziderského jezera. Nejedná se ovšem o špínu, ale o drobné částečky písku a rostlinných zbytků, které v mělké vodě hluboké jen 1 – 2 metry, kvůli neustálému pohybu vody v důsledku působení větru, nikdy neklesnou úplně ke dnu. Voda v Neziderském jezeru je dokonce mírně slaná.

Region je velmi populární u surfařů. Příjemně strávená je zde dovolená na jachtě. Milovníci slunce si pochvalují až 300 slunečných dnů v roce. Zatímco v létě se rozměry jezera zvětšují, v zimě kvůli své malé hloubce jezero zamrzá až ke dnu, díky čemuž vzniká jedno z největších přírodních kluzišť v celé Evropě.

Související:  Češi znovu objevují Balaton. Maďarské moře láká všechny generace, autem jste tam za chvíli a levně

Koupání v „rakouském moři“

Letní dovolená se neobejde bez koupání. U Neziderského jezera panuje v letní sezóně doslova přímořská atmosféra. Pláže jsou udržované s rakouskou precizností a voda je po většinu času velmi teplá. Vybrat si můžete z letovisek s travnatými plážemi či těmi s jemnými oblázky. Vzhledem k tomu, že je jezero neobvykle mělké, jsou jeho břehy oblíbeným cílem rodin s dětmi a windsurfařů. Mořskou atmosféru u jezera dotváří vlny, za které může častý vítr. Ten ale v létě není obtěžující. Stín vyhledáte pod stromy, které lemují pláže okolo celého jezera.


Pokud se rozhodnete pro dovolenou u tohoto jezera, nejoblíbenějšími cíli jsou střediska Neusiedl am See, Weiden am See, Podersdorf am See nebo Illmitz. Všechna tato místa se vyznačují vysokým standardem a krásnými dlouhými plážemi s dostatkem zábavy pro děti i dospělé. Díky velikosti pláží se nemusíte obávat boje o místo u vody. Samozřejmostí jsou toalety, sprchy a občerstvení.

Jedinou nevýhodou se může zdát zpoplatnění pláží v letní sezóně. Poplatek většinou činí 5 euro na den za osobu starší šesti let. Pokud ale odečteme náklady na delší cestu k moři, které díky kratší cestě k Neziderském jezeru odpadají, není to až tak přehnaná suma. Pláže jsou navíc čisté, udržované a bezpečné.

Neziderské jezero je možné pohodlně objet na kole

Neziderské jezero a jeho okolí je ideální destinací pro milovníky cyklistiky. Ti mohou využít kvalitně upravené a vybavené cyklostezky, jež po rovince kopírují obvod jezera, které je dlouhé takřka 40 km a široké zhruba 14 km. Neziderské jezero navíc ohromí turisty svými přírodními krásami v jižním cípu jezera, kde je zakázáno opouštět značenou trasu.

Související:  Socialistický hit je znovu v kurzu. Rujána je mezi turisty stále oblíbenější

Pro zapálené ornitology je návštěva Neziderského jezera povinností

Odměnou za dodržování daných pravidel, které mají zajistit nedotčenost přírody, je možnost sledovat celou řadu různých druhů ptactva, které má Neziderské jezero jako své hnízdiště. Hlavně oblast východně od jezera, nazývaná Seewinkel, je považována za jeden z nejznámějších ptačích rájů v Evropě, jenž je právem oblíbeným cílem pěších turistů i ornitologů. Protože je Neziderské jezero nejen hnízdištěm tisíců vodních ptáků, ale v jeho blízkosti žije i celá řada vzácných živočichů jako stepní skot a prasátka mangalica, bylo i se svým okolím začleněno do národních parků Neusiedler See – Seewinkel a Fertö – Hanság. Roku 2001 byla tato oblast zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO.

Načerpat sílu lze u rybích specialit a místního vína

V blízkých restauracích většina návštěvníků využije příležitosti pochutnat si na rybích specialitách přímo z Neziderského jezera. Nejčastěji jsou na stůl servírovány rozličné pokrmy z kaprů a candátů. Chutnou místní gastronomii je možné zapít vínem, které je v okolí jezera pěstováno.

Galerie:Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2016. Vystudovala archeologii, ale zajímá se v podstatě o veškeré obory, které spadají do skupiny humanitních věd. Mezi její preferovaná témata, která jsou úzce spjata s jejími koníčky, patří gastronomie, přírodní a kulturní památky, historické události, literatura, flóra a fauna.

Similar Posts