balaton
Balaton. Foto: Pixabay

Maďarský Balaton začíná být mezi Čechy znovu oblíbený a není divu. „Maďarské moře“, jak se tomuto jezeru po právu říká, leží blízko a je cenově dostupné. Kde to u Balatonu stojí za to, co v jeho blízkosti neminout a jak se k jezeru bez problémů dostat, vám přiblíží následující řádky.


Několik slov o Balatonu

Léto začíná na Balatonu již první květnovou neděli. V obci Keszthely probíhá slavnost korunování jezera na moře a sezóna může začít. Klidné vody se v teplých měsících rychle vyhřívají, a tak se během léta teplota vody pohybuje okolo krásných 25 stupňů, někdy dokonce i více. Vzhledem k tomu, že je voda v jezeře sladká a bez vln, dovolenou u Balatonu ocení zejména rodiny s dětmi a senioři. Mladé lidi táhne k jezeru bujarý noční život. Sportovci si přijdou na své jak na hladině jezera, tak v jeho okolí, protože celý Balaton obkružuje cyklostezka dlouhá přes 200 km.

Koupání u maďarského moře

Každý má jiné preference, někdo vyžaduje klid, jiný zase turistické atrakce. Na březích jezera je k nalezení obojí. Všichni ale vyhledávají to nejlepší koupání.

Související:
Neziderské jezero - rakouské moře jako alternativa k Balatonu

Na jih s dětmi

Bezpečnost dětí nade vše a aby se mohly děti v klidu bavit, je ideální vyrazit k jižní části Balatonu. Voda je zde mělká desítky metrů od břehu. Plavci sice musí ujít velký kus od pláže pěšky, ale na druhou stranu je voda nádherně prohřátá a o letních prázdninách dosahuje i 28 stupňů. Okolo celého jižního cípu jezera se táhnou pláže s hotely, penziony a kempy, takže si každý přijde na své. Nechybí plážové atrakce pro děti, restaurace, bary a diskotéky. Lákavé jsou také výlety na lodích a vzhledem k podlouhlému tvaru jezera jej můžete i přeplout.


Sever pro plavce i dobrodruhy

Severní část Balatonu patří plavcům. Zde je přístup do vody strmější a jezero hlubší. Pláže sice nejsou tak malebné jako na jihu, ale na druhou stranu je pobřeží členitější, což může být zábava zejména při hledání nových míst ke koupání. V okolí se nachází mnoho vesniček s restauracemi a vinnými sklípky. Jejich historická centra také stojí za vidění. Centry bujarého života jsou pak města Siofók, Balatonvilágos a Balatonszéplak.

Galerie:

Kam vyrazit v okolí Balatonu

V okolí jezera můžete vyrazit do přírody, za památkami i za zábavou. Jezero je sice dlouhé, ale jak už jsme psali výše, není problém se nechat převézt na druhý břeh, a to klidně i autem na trajektu. Pokud vás láká příroda a hezké scenérie, vyrazte na poloostrov Tihany. Od benediktinského kláštera ve stejnojmenné vesnici je na Balaton krásný pohled.

V okolí jezera je také velké množství termálních lázní, z nichž jsou nejznámější Kehida. Lázeňský komplex nabízí zábavu v bazénu s umělými vlnami nebo superdlouhý tobogán. Kehidu vyhledávají lidé s problémy s pohybovým aparátem, či nervovou soustavou.

Noční život a skvělou maďarskou kuchyni nabízí snad každé větší i menší město kolem Balatonu, vyhlášený je však Siófok. Toto město je plné diskoték a pokud vyšplháte na vodárenskou věž do výšky 42 metrů, naskytne se vám krásný výhled na celý jižní cíp jezera.

Jihozápadně od samotného Balatonu se nachází malé jezero Kis-Balaton, známé jako Malý Balaton. Jeho vody jsou přírodní rezervací, a tak se na bažinatých vodách zarostlých rákosem můžete kochat vzácnými druhy opeřenců.

Související:
Socialistický hit je znovu v kurzu. Rujána je mezi turisty stále oblíbenější

K Balatonu autem

Jestliže zvolíte k Balatonu dopravu vlastním vozem, čeká vás cesta přes Slovensko nebo Rakousko. Zdržení můžete čekat u metropolí obou států. Většinou je problematický průjezd kolem Vídně v době špičky, tzn. ve všední dny ráno a odpoledne. Podobné potíže ale můžete očekávat i u Bratislavy, a tak cestu naplánujte tak, abyste v kritické časy neprojížděli kolem jednoho z těchto měst.

Na Slovensku i v Rakousku je nutné zakoupit dálniční známku. Naštěstí ani v jednom z těchto států není cena dálničních poplatků nijak dramatická. Desetidenní elektronická známka vás na Slovensku vyjde na 10 euro. Pokud vás zajímají i další tarify na Slovenku, přečtěte si náš starší článek o tamních poplatcích v roce 2019. V Rakousku zaplatíte za deset dní 9,2 euro, další tarify naleznete v článku Dálniční poplatky v Rakousku pro rok 2019. V obou zemích se ale dálnicím můžete vyhnout a jet po silnicích 1. třídy.

To samé můžete udělat v Maďarsku a v klidu k Balatonu dojedete bez poplatku po silnicích č. 1 a 82. Navíc je to i kratší. Pojede tak přes město Györ, které rovněž stojí za vidění. Z Rakouska je také dobrá cesta po silnici 84 k jižnímu Balatonu. Pokud se přesto rozhodnete pro dálnici, za 10 dní zaplatíte 3500 forintů, což je asi 280 Kč. Známka na měsíc pak vyjde na 4780 forintů (385 Kč).
Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.cz


Sdílejte:
Přidat na Seznam.cz


Související