Brdy
Brdy. Foto: Svetobeznik.info

Podzim je ideální dobou pro pěší turistiku a cyklistiku v přírodě. Nemusíte se obávat spalujících letních veder, ale zima je stále ještě daleko. Ať už vyrazíte do českých luhů a hájů ještě během babího léta nebo až v době, kdy se začnou zbarvovat stromy do nádherných podzimních barev, v Brdech se vám vždy bude líbit.


Brdy, ačkoliv malé pohoří na pomezí západních a středních Čech, voní tajemnem. Až do roku 2016 totiž byla jejich velká část veřejnosti nepřístupná. Důvodem byla přítomnost vojenské posádky. Dokonce i v současnosti se do některých částí nepodíváte, a to pro stále přítomné vojenské cvičiště v severní části pohoří a nebo kvůli nebezpečí, které může představovat nevybuchlá munice. V některých místech totiž stále neproběhla sanace. Nemusíte se ale obávat, přístupné části Brd jsou naprosto bezpečné a hlavně okouzlující.

Výchozí místa pro poznávání Brd

Výlety v Brdech nejsou nijak náročné. Na druhou stranu, pokud chcete krásu místních lesů poznat hlouběji, doporučujeme udělat si čas minimálně na jeden víkend. A ani to nemusí stačit, pobyty v Brdech jsou totiž vysoce návykové a mnoho turistů se do brdských kopců opakovaně vrací. Tomu nahrává i jejich výhodná poloha mezi Prahou, Plzní a Příbramí.

Pro podzimní pobyty v Brdech ale doporučujeme ubytování v některém z menších měst, kterých je kolem pohoří poseto jako máku. V jižní části Brd doporučujeme Spálené Poříčí, Rožmitál pod Třemšínem nebo Březnici. V severní části jsou to Hořovice nebo Dobříš. Ať už se ubytujete kdekoliv, každé z těchto měst stojí za návštěvu.


Zámek ve Spáleném Poříčí
Zámek ve Spáleném Poříčí. Foto. Svetobeznik.info

Vzhůru mezi lesy a kopce

Teď už ale vyrážíme přímo do Brd, které jsou protkané turistickými stezkami a cyklotrasami. Začneme pěkně od jihu, kde leží jeden z nejvyšších vrcholů Jižních Brd – Třemšín (827 m). Na něm se nachází zbytky stejnojmenného hradu. Pokud se na výstup vydáte, můžete se těšit na krásné vyhlídky. Na horu vede několik turistických tras, přičemž nejjednodušší stezka vede z Rožmitálu.

Dalším oblíbeným turistickým cílem jsou Padrťské rybníky. Nádherná soustava dvou vodních ploch určených pro chov tradičních ryb je nejpřístupnější z Míšova. Náročnější turisté mohou vyrazit z Mirošova nebo ze Strašic. Od rybníků to není daleko k druhému nejvyššímu vrcholu Brd, který se jmenuje Praha (862 m). U hory se nachází 56 metrů vysoká meteorologická věž, která byla postavena v roce 2000. Střecha věže je nejvyšším bodem Brd. Pokud ale budete hledat nejvyšší přirozený bod pohoří, musíte na kopec jménem Tok. Ten jen o tři metry přesahuje Prahu. K Toku se dobře dostanete z Příbrami.

Padrťské rybníky
Padrťské rybníky. Foto: Svetobeznik.info

Severní část Brd je stále pod vlivem vojska. Nachází se zde nepřístupné cvičiště Jince a několik dopadových ploch. V lokaci známé jako Bahna se každý červen koná přehlídka pozemní vojenské techniky s jednoduchým názvem Bahna. Tato akce láká tisíce příznivců.

Pozor na dva Nepomuky

Brdy mají jednu kuriozitu, dva Nepomuky. Ten známější, který je rodištěm svatého Jana Nepomuckého, se nachází jižně od pohoří. Městečko je proslulé svým bohatým kulturním životem a případné ubytování v Nepomuku tak vůbec není od věci. Nachází se zde i zámek Zelená Hora, který vešel ve známost díky natáčení filmu Černí Baroni. Druhý Nepomuk je menší vesnička nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem, kterou prochází modrá turistická stezka k vrcholu Malý Tok (843 m).

Lákají-li vás podzimní pobyty (nejen v Brdech), využijte výhodných nabídek ubytování na Hotel.cz. Zde můžete najít inspiraci na víkendy, ale i dovolené.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *