mák
Ilustrační foto. Zdroj: PxFuel

Když dnes někdo trpí nespavostí, tak jednoduše zajde za lékařem, který mu předepíše léky na snadnější usínání. Dřív však takové léky nebyly a lidé si museli poradit sami. Nejčastěji k léčbě nespavosti využívali síly přírody a takovým nejznámějším pomocníkem k usínání byl makový čaj. Někteří rodiče ho podávali i svým dětem, aby snadněji usnuly. Makový odvar je ale v nadměrném množství nebezpečný a v jednu dobu kvůli němu umíralo až 35 % všech dětí v pouhém prvním roce života.


Mák obsahuje opiáty, které děti trávily

Dnes je již poměrně známým faktem, že mák obsahuje jisté množství opiátů. Z toho důvodu je také v některých zemích zakázaný – například v Singapuru nebo Saúdské Arábii. Avšak v minulosti nebyla tato informace veřejnosti úplně známá, takže lidé neměli důvod domnívat se, že by mohl být mák škodlivý.

Související:  Šílený historický vynález. Když dítě potřebuje na vzduch, stačí klec vystrčená z okna

Lidé makové vývary nepodávali jen svým dětem, ale pili je i oni sami. Pro dospělého člověka obvykle nebyly nebezpečné – tedy samozřejmě v případě, že to s nimi nepřeháněli. Nadměrné množství makového čaje však dokázalo i dospělého člověka uspat tak, že už se nikdy neprobudil. Nicméně malé dětské tělíčko s ještě ne úplně vyvinutým organismem toho nemohlo snést tolik jako dospělý člověk. Čaj na něj působil mnohem silněji a k otravě tak docházelo velmi často.

Nejhůř na tom bylo Německo

Na začátku 20. století umíralo v Německu až 400 000 dětí mladších jednoho roku ročně. Samozřejmě nelze tvrdit, že naprosto všechny tyto děti zemřely na pomalou otravu mákem, ale zcela jistě to nebylo zrovna malé procento. Makový čaj byl v té době velmi oblíbený a vařila si jej doma spousta lidí. Jakmile se informace o nebezpečí makového čaje začala šířit a lidé ho přestali užívat, dětská úmrtnost významně klesla.


Nejhůře na tom byla Porýnská oblast, kde byla spotřeba nezralých makovic největší a užívání makových čajů nejrozšířenější. Další prvenství, které tato oblast měla, bylo právě v dětské úmrtnosti. Makový odvar se však nedělal pouze v Německu, jeho užívání bylo rozšířené po celé Evropě. Teprve až počátkem 20. století začaly být účinky máku studovány a po odhalení jeho nebezpečí byla jeho produkce ošetřena předpisy a normami.

dítě v kočárku
Nejvíce dětí v souvislosti s mákem umíralo v Německu. Ilustrační foto. Zdroj. Pixabay

Nebezpečné jsou především nezralé makovice

Nebezpečí představují především nezralé zelené makovice, které obsahují poměrně velké množství opia. Právě ty se v minulosti často využívaly k vaření makových čajů. Potravinářský mák, jak ho známe my, je již zralý a bezpečný. Obsahuje sice naprosto minimální množství potenciálně omamných látek, avšak to vždy zůstává pod přísně stanovenou a bezpečnou normou. Proto se dnes již nemusíme konzumace máku bát.

V některých zemích se mák kromě potravinářských účelů pěstuje i pro účely farmaceutické. V tom případě už nejde o zralá semínka, ale o mízu z nezralých zelených máků, která opium obsahuje. Mezi takové země patří například Španělsko. U nás se mák pěstuje čistě pro účely potravinářské.



Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Přidat na Seznam.cz
About Admin

Copywriterka, která se věnuje psaní na částečný úvazek od roku 2020. Studuje český jazyk a literaturu na VŠ, aby se jednoho dne mohla tvorbě textů věnovat naplno. Zajímá se o různá tajemná či pozoruhodná místa na zemi, o která se pak s radostí dělí se čtenáři. Jelikož má za sebou také zdravotnické vzdělání, věnuje se i tématům první pomoci.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *