Zlatá hmota z oceánu
Zdroj: NOAA Ocean Exploration, Seascape Alaska, CC0

Minulý týden obletěla média zpráva o nálezu podivné zlaté koule ležící na dně oceánu. Již tehdy odborníci předpokládali, že by mohlo jít o biologický materiál, například vejce. Nyní, po vylovení z moře, se hypotéza částečně potvrdila. Koule je biologického původu, více ale vědci zatím netuší.


Zlatý rosolovitý objekt byl nalezen během expedice, kterou vedl americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) ve vodách Aljašského zálivu. Vědci spekulovali, že by se mohlo jednat o vejce neznámého tvora nebo houby. Hladký objekt následně vyzvedli z tříkilometrové hlubiny a podrobili jej první analýze.

Materiál je biologického původu, nicméně, o co by se mělo jednat, jaký druh jej nakladl nebo zda se vůbec jedná o vejce, to se vědcům nepodařilo určit. „Zlatou kouli jsme zvládli vyzvednout ze dna na loď, stále ji ale nejsme schopni identifikovat, tedy kromě toho, že je biologického původu“, uvedl v tiskovém prohlášení Sam Candio z NOAA, koordinátor expedice Ocean Exploration.

Související:  Český akademik se podílel na jedinečném výzkumu hustoty kůry a gravitačního pole Měsíce

Zlatá hmota byla náhodně objevena na vrcholu podmořské hory. Na délku měří asi jen 10 centimetrů a na svém vrchu má malý otvor. Vědci si myslí, že by mohlo jít o jakési pouzdro na vejce, ale nevylučují ani možnost, že by se mohlo jednat o jakýsi druh houby.


Tým biologů se nyní snaží zjistit, zda má objekt původ spojený s již známým druhem a nebo představuje zcela nový druh, případně jeho část, například již zmiňované vejce nebo exkrement. Více ale budou vědět až v okamžiku, kdy se koule dostane do laboratoře.Candio sdělil, že by nebyl překvapen, pokud by se jednalo o zcela neznámý druh. Podle něj o naší planetě a zejména o oceánech toho víme stále málo. „Nové druhy mají potenciál odhalit nové zdroje pro lékařský výzkum nebo vakcíny, ale i třeba pro potravu či energetiku,“ dodal vědec.

Ve spojitosti s nálezem se zejména na sociálních sítích rozšířily i ničím nepodložené hypotézy o mimozemském původu objektu. Ačkoliv takové teorie znějí lákavě, vědci jsou k nim skeptičtí a jsou si poměrně jistí, že se jedná o pozemský biologický materiál.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *