bitcoin
Ilustrační foto. Zdroj: Unsplash

Možná už jste někdy něco vyhodili, a pak toho litovali. Zkrátka občas se něco takového stane, ale obvykle se nejedná o nic extra cenného. James Howells z Walesu však potvrzuje výjimku. V roce 2013 totiž bezmyšlenkovitě vyhodil harddisk s bitcoiny, které by dnes měly hodnotu téměř 4 miliard korun. Tomu se říká pech, nicméně nešťastník věří, že se mu disk znovu podaří najít.


Může se to stát každému, i když…

Mladý programátor vytěžil 7500 bitcoinů v roce 2009. Tehdy měly zanedbatelnou hodnotu. Cena jedné mince se totiž pohybovala okolo 30 centů. Poté, co si zařízení polil limonádou, většinu komponentů rozprodal. Disk s klíčem k bitcoinům si však ponechal. Jenže během úklidu kanceláře jej v roce 2013 vyhodil do odpadkového koše, který jeho přítelkyně vynesla do popelnice. Chybu si Howells uvědomil o rok později, kdy cena této kryptoměny začala rychle stoupat.

Už tehdy se pokoušel přesvědčit vedení města Newport, aby mu dovolilo skládku prohledat. Marně. Nepomohl ani příslib deseti procent z hodnoty ztracených bitconů. Zastupitelé argumentovali tím, že je nález nejistý, stejně tak jako funkčnost disku, a hrabání se v tisících tunách odpadků by podle deníku Independent mohlo být pro široké okolí ekologickou katastrofou.

Související:  Agbogbloshie je jedním z nejděsivějších míst světa. V hromadách odpadků se přehrabují děti i vyděrači

Howellovi se mezitím alespoň podařilo vymezit místo, kde by mohl vyhozený disk být. Měl by se nacházet v hloubce až 15 metrů v prostoru o velikosti asi 200 metrů čtverečných.


Hodnota bitcoinů roste, stejně jako hromada odpadků na skládce

Ani zvýšení odměny na 25 % hodnoty všech bitcoinů, jejichž hodnota raketově rostla, zastupitele Newportu neobměkčilo. Sumu, odpovídající asi miliardě a půl korun, nabídl Howells městu v loňském roce. Operace by však byla tak nákladná, že by ji nešťastný programátor jen stěží ufinancoval, kdyby skončila neúspěchem. Nicméně v jeho okolí se objevila řada movitých sponzorů, kteří by byli s vidinou takového zhodnocení peněz ochotni průzkum skládky financovat.

Howells nyní pracuje na plánu, jak se k disku dostat. Společně s odborníky ze společnosti Ontrack, kteří věří, že je až 90% šance disk najít a obnovit, připravuje technologické řešení, jak prohledat 400 tisíc tun odpadu. Městská rada je však stále neoblomná. To se ale může časem změnit. Jenže čas neúprosně letí a hromady odpadků stále přibývají.

Skládka v Newportu tak bude zřejmě i nadále ukrývat miliardový poklad, ke kterému se nemusí nikdo nikdy dostat. A pokud se disk skutečně jednou objeví, jakou bude mít bitcoin hodnotu?

Co takhle třídit odpad?

Vraťme se ale na začátek příběhu, konkrétně k okamžiku, kdy Howells vyhodil pevný disk do odpadkového koše. Možná, kdyby odpad třídil, by si svoji chybu včas uvědomil. Jenže stalo se. James Howells je tak mezi majiteli bitcoinů doslova legendou, nicméně v negativním smyslu, a zároveň s varováním, co vše by se mohlo stát.Přidat na Seznam.cz
About Admin

Tvorbě online obsahu se věnuje už od roku 2005. Rád píše o dění ve světě či o zajímavých místech. Jeho články najdete v několika dalších magazínech, které provozuje.

Similar Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *