Sentinelci
Sentinelci. Foto: Christian Caron, Flickr

Severní Sentinel je malý ostrov spadající pod souostroví Andamany v Bengálském zálivu. Formálně patří Indii, ale ve skutečnosti jej obývá jeden jediný kmen. Říká se jim Sentinelci. Víme o nich pramálo, protože tato skupina domorodců nemilosrdně zabíjí každého nezvaného návštěvníka a má k tomu své důvody. Dnes je ostrov chráněn zákonem a vstup na něj je úředně zakázán, a to zejména pro ochranu zdraví tamních obyvatel, kteří nemají žádné protilátky proti běžným civilizačním chorobám, ale také z důvodu vlastní bezpečnosti.

Sentinelci nechtějí kontakt s moderní civilizací. Vědí, co kolonisté způsobili

Přestože je agresivita Sentinelců známá, čas od času se na ostrov nebo k němu někdo odváží. Naposledy to bylo v roce 2018, kdy se americký misionář John Allen Chau nechal k ostrovu odvést rybářskou lodí. Ještě než ale došel mělčinou ke břehu, sesypala se na muže mávajícího Biblí sprcha šípů. V roce 2006 byli usmrceni dva indičtí rybáři, kteří pytlačili v zakázaných vodách kolem ostrova. Zabiti byli ve spánku, když se jejich špatně ukotvená loď nechtěně přiblížila k břehům Sentinelu.

Sentinelci tak jasně dávají najevo, že kontakt nechtějí. A ví proč. Jistě v jejich mytologii existují ústně předávané příběhy o příchodu kolonistů, kteří zdecimovali kmeny na sousedních ostrovech. Většinu původních obyvatel zabily nemoci, vůči nimž neměli lidé žijící tisíce let v naprosté izolaci žádnou imunitu. A tak chřipka a spalničky postupně kosily kmen za kmenem.

Na konci 19. století podnikli kolonisté razii na Severní Sentinel. Většina domorodců ale zmizela. Kolonisté objevili narychlo opuštěné vesnice. V jedné z nich se ukrýval starší pár a několik dětí. Všichni byli v “zájmu vědy” převezeni do Port Blair, hlavního města Andamanských ostrovů. Domorodci ale brzy onemocněli. Dospělí zemřeli, a tak byly děti raději odvezeny zpět na ostrov s řadou dárků. Co se dál na Sentinelu dělo, nevíme. Od té doby mířily na každého nově příchozího hroty šípů.

Krátké přátelství v devadesátých letech

K jedinému přátelštějšímu kontaktu s civilizací docházelo v devadesátých letech minulého století a nikdo nedokáže vysvětlit, proč Sentinelci polevili ve své obezřetnosti. Indické úřady se pokoušely navázat kontakt s domorodci již od 70. let, ale až v roce 1991, poté, co se průzkumníci vydali k pobřeží, Sentinelci pokynuli, že se cizinci mohou i s dary, které představovaly kokosové ořechy, přiblížit. Domorodci se dokonce brodili do moře směrem k lodi, aby nasbírali co nejvíce kokosů.

Taková setkání pokračovala pět let, vždy však šlo jen o rychlá předání. Někdy ostrované mířili na badatele svými šípy. V roce 1996 začali být Sentinelci vůči příchozím znovu agresivní a při posledním setkání jen tak tak nikdo nepřišel o život. Úřady naposledy kontrolovaly Sentinelce v roce 2004 po ničivé tsunami, která zasáhla region. Ukázalo se, že pro místní domorodce neměla katastrofa zničující dopad a bylo rozhodnuto, že už nebudou podniknuty žádné pokusy o kontakt.

Život jako v době kamenné

Většina toho, co o Sentinelcích víme, bylo nashromážděno během zmíněných ojedinělých setkání a dále pozorováním z bezpečné vzdálenosti nebo ze vzduchu. Jde o lovce a sběrače, kteří si obstarávají potravu v lese pokrývajícím téměř celý ostrov, ryby tak loví pouze v mělkých lagunách kolem Sentinelu. Vyrábějí si vlastní lodě, ale nevydávají se na nich do neznámých vod.

Vědci předpokládají, že se Sentinelci soustředí ve třech malých skupinách a odhady jejich populace se pohybují od 40 k 500 jedincům. Zdá se však, že jejich počet klesá. Přestože jsou technologicky na úrovni naší doby kamenné, používají kov nalezený ve vracích lodí a ostří si jej na hroty šípů. Vyrobit jej ale neumějí. Sentinelci jsou tak jedni z posledních lidí na světě, které neovlivnila moderní civilizace.

Zdroj: www.survivalinternational.org
Sdílejte článek:
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si Světoběžník na domovskou stránku
Seznam.cz


Sdílejte článek:
Přidat na Seznam.cz


Související

Komentáře (49):

 1. Ano, to je pravda. A té obraně bez kecání a žvanění se říká agresivita. Ono to není sprosté slovo:-) Když dám tečku někomu, kdo si to zaslouží a jsem v právu, stále je to agresivita.

  1. Agrese, nikoli agresivita. Je to drobnost, ale co už..

 2. Tady se zase sešla banda debilů.

 3. Měl bych návrh. Ať tam zajedou ti nejvěhlasnější psychosociální experti a porovnají maximální míru dosaženého pocitu štěstí u tamních zaostalých ignorantů a moderních lidí.

 4. chtěl bych vidět co by pisálkové napsali v připadě zabitých migrantů na hranicích třeba s německém, které by uvedlo stejné důvody jako tento článek.

 5. Nejsem žádnej odborník, ale co z historie víme: Kmen je odsouzen k zániku. Jaký je asi jejich genom, když po celé generace jsou všichni příbužní. Nedojde k degeneraci celého kmene? A co když se taky rodí samí kluci? Populace se taky nesmí moc rozrůst – všechny živí jeden ostrov a expandovat nechtějí a ani nemůžou. Teď mě napadá – kanibalismus jim asi nebude cizí!

  1. tohle co jste napsal je naprostá blbost vzhledem k faktu že už tam žijí pospolu v izolaci stovky né-li tisíce let.. tudíž asi ví jak genetické degeneraci předejít ( i když vlastně o ní nic neví ) a populaci mužů i žen též musí mít zažitou aby jich nebylo moc a ostrov jim stačil.. jinak by dodnes ten kmen nevydržel

   1. Takže když spolu žije pár set lidí po dobu pár set let, genetika přestane platit?
    ‘tohle co jste napsal je naprostá blbost’ ale Habsburkové by mohli vyprávět.

 6. Nezapomínat na Indii, která má přesně ten správný přístup k budoucnosti Sentinelců. Kéž by to tak bylo i v současné Evropě!

 7. Žádnou stranu, ale Sorose. Ten by jim vysvětlil, jak je důležité si tam nechat nalést nějaké naplaveniny. Jinak by se na ně mohlo nahlížet jako na rasisty.

 8. Nejsem věřící,ale věřím,že tam spokojeně dožijí do dalších let,než je někdo přijede vystřílet a z jejich ostrova udělá turistický ráj!Pokud vetřelce nezlikvidují Sentinelci dřív.

 9. Mají štěstí, že tam není ropa nebo zlato. Jinak by je už dávno různí zlatokopové vyvraždili

  1. Ona ta ropa se tam může při nějaké nehodě tankeru došplouchat a je s nimi ámen. Myslím že sám ten ostrov bez ryb z moře by je neuživil. Tsunami jim neublížilo, protože nekoukali hloupě ” kam to moře mizí ” a vzali chytře nohy na ramena a vylezli na vršek ostrova.

 10. ja bych tam poslal 100% nasi vlady 😀

 11. Garážník a Karel,by měli jet jako první

 12. Mám novou cestovku. Všem politikům z ANO, ČSSD, KSČM, pirátů, Lidovců, STAN a ODS nabízím zdarma zájezd na tento ostrov.

  1. a jakou stranu by jste tam neposlal?

  2. To plně podepisuji! A ještě jim rád přispěju něco na cestu..

 13. nebo Babiš se Zemanem

  1. Zlodějské strany ODS, ČSSD a KDU-ČSL

   1. KDU – ˇˇCSL něco někdy ukradla? …..že se majetek agenta Bureše zvýšil asi čtyřikrát a že se jedná o miliardy, to vám je asi jedno, že? Dotační podvodník co odírá své zaměstnance vám asi nevadí…..co dodat. Jermanová dohodila společnosti Mafra zakázku za 18 000 000,- těsně než opustila úřad. Víte proč ji nezvilili, Ve středočeském kraji se našlo jen 15% tak dementních lidí, že volili ANO a pipinku, která trestá zdrav. sestru za to, že říká pravu.

 14. Toto bude asi ten nejrozumnější, potažmo nejlepší, národ na světě. Co naplat. Američané je beztak dřív či později zkolonizují jako ostatní země.

  1. Američani někoho zkolonizovali? Koho ?

   1. Ameriku…..

    1. Ameriku zkolonizovali Evropani, Odtržením koloniálních držav vznikly Spojené státy. Tak asi tak.

   2. Libérii, Kubu, Portoriko, Navassu, Americké Panenské ostrovy, Labutí ostrovy, Filipíny, Havajské ostrovy, Guam, Mariany, Samou, Souostroví Palmyra, ostrov Wake, Mikronézii, Palau, Marshallovy ostrovy, Haity, Dominikánskou Republiku, Boninské ostrovy, Rjúkjú, a Island. Zajimavostí je, že Libérii založili v Africe pro své osvobozené černé otroky, které tam chtěli po zrušení otroctví vystěhovat a američtí černoši se tam chovali k Afričanům povýšeně. Projekt ztroskotal kvůli vysokým nákladům a vysoké úmrtnosti.

   3. Všechny, kdo se nechal…, kromě Afghánistánu, který sice přepadli bez mandátu OSN, ale po 16ti letech s ostudou vyklízejí pozice, stejně jako ve Vietnamu.

  2. Dovedl byste vyjmenovat jedinou zemi kterou američané zkolonizovali????

   1. Indiány?

    1. a nebyli to spíš evropané kdo kolonizoval ameriku ? 😀

   2. Libérii, Kubu, Portoriko, Navassu, Americké Panenské ostrovy, Labutí ostrovy, Filipíny, Havajské ostrovy, Guam, Mariany, Samou, Souostroví Palmyra, ostrov Wake, Mikronézii, Palau, Marshallovy ostrovy, Haity, Dominikánskou Republiku, Boninské ostrovy, Rjúkjú, a Island. Zajimavostí je, že Libérii založili v Africe pro své osvobozené černé otroky, které tam chtěli po zrušení otroctví vystěhovat a američtí černoši se tam chovali k Afričanům povýšeně. Projekt ztroskotal kvůli vysokým nákladům a vysoké úmrtnosti.

 15. Napisi do senatu ..to by byl zajezd…

  1. Myslím, že by měl jet Vystrčil.

   1. A řekne “jsem Sentinelan” 😀

 16. Na ten ostrov dovolená asi jen ze speciální jednotkou 🙂

 17. Agresivita ? Agresivní je ten, kdo jim bez pozvání, nebo alespoň souhlasu, leze do jejich “obýváku”. Oni si jen brání své. Pokud řeknu, že něco nechci a druhý to nerespektuje, musím si to holt ochránit fyzicky.

  1. Správně. Pokud mi někdo vleze do obýváku, zastřelím ho šípem.

   1. U nás už je to jedno. My se vraždíme stejně navzájem neustále. Oni si opravdu jen brání to své málo co jim ještě zbylo. A dobře dělají.

 18. Docela velka banda xenofobu. Indie by jim mela zajistit minimalne jeden milion uprchliku z Afriky.

  1. Ne to není xenofobie ale znalost toho co by je čekalo jako jejich koegy na jiných ostrovech. Jen my jsme takoví hlupci co si myslí že jen dobrotou se může Svět ubírat dál. Je to chybná teorie to poznají naše děti a vnuci.- nezávidím jim to – milburg

 19. Tak hlavně že jsou spokojení a že na jejich ostrově není nic cenného …. jinak by je už dávno vymlátili jak Indiány v Americe …

  1. No ve skutečnosti indiánů a jejich potomků je v Americe víc, než když tam přistáli první osadníci. Ale neudrželi si, mírně řečeno, svůj způsob života. Další otázkou je, zda by o to ještě teď stáli.

 20. No pravda je taková, že Sentinelce ostatní ( a jsem tomu rád ) respektují a nechávají na pokoji ( tedy až na několik pitomců). Vůle a přání Sentinelců pokud by někdo opravdu chtěl jejich ostrov obsadit by žádnou roli nehrála. Tak doufám, že jim tento status dlouho vydrží.

  1. Asi nechteji byt multikulturne obohaceni proti sve vuli. Meli bychom to delat stejne.

   1. Má pravdu předsedo…Proč tam pouštět zmetky odevšad!

 21. maji sladky zivot bez moderni techniky a prijde k nim ta nadherna devatenactka mozna ne je to pro ni daleko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *